Bag of Holding – 25-11-17

Adam Bielaszewski – Temur Energy – Winner
Mike Witt – Ramunap Red – Runner-Up
George Sciandra – Ramunap Red – Semi-Finalist
Damon Meredith – Mardu Vehicles – Semi-Finalist
Michele Lo Conte – Esper Gift – Quarter Finalist
Kyle Sulyma – UW Cycling – Quarter Finalist
Chris Pryor – Mono Black Aggro – Quarter Finalist
George Mostyn – UW Gift – Quarter Finalist

Michele Lo Conte – Esper Gift – Quarter Finalist

Creatures (26)
Angel of Invention
Champion of Wits
Hostage Taker
Kitesail Freebooter
Minister of Inquiries
Seekers' Squire
The Scarab God
Walking Ballista

Spells (11)
Fatal Push
Gate to the Afterlife
God-Pharaoh's Gift
Search for Azcanta
Lands (23)
Aether Hub
Concealed Courtyard
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Island
Swamp

Sideboard (13)
Deadeye Tracker
Duress
Kitesail Freebooter
Negate
Vizier of Many Faces
Vraska's Contempt
Walk the Plank
Yahenni's Expertise

George Mostyn – UW Gift – Quarter Finalist

Creatures (16)
Sacred Cat
Minister of Inquiries
Champion of Wits
Angel of Invention

Spells (22)
God-Pharaoh's Gift
Cast Out
Search for Azcanta
Opt
Refurbish
Chart a Course
Strategic Planning
Lands (22)
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Ipnu Rivulet
Hostile Desert
Plains
Island

Sideboard (15)
Cataclysmic Gearhulk
Angel of Sanctions
Fairgrounds Warden
Skysovereign, Consul Flagship
Jace's Defeat
Negate
Fumigate
Hostile Desert

Chris Pryor – Mono Black Aggro – Quarter Finalist

Creatures (27)
Dread Wanderer
Night Market Lookout
Vicious Conquistador
Scrapheap Scrounger
Glint-Sleeve Siphoner
Ruin Raider
Bone Picker
Walking Ballista

Spells (33)
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Supernatural Stamina
Fatal Push
Walk the Plank
14 Swamp
Aether Hub
Ifnir Deadlands
Sideboard (15)
Duress
Gifted Aetherborn
Harsh Scrutiny
Kitesail Freebooter
Aethersphere Harvester
Vraska's Contempt

Kyle Sulyma – UW Cycling – Quarter Finalist

Spells (36)
Cast Out
Censor
Countervailing Winds
Drake Haven
Hieroglyphic Illumination
Renewed Faith
Abandoned Sarcophagus
Search for Azcanta
Settle the Wreckage
Farm//Market
Fumigate
Lands (24)
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Island
Plains

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Jace's Defeat
Negate
Nimble Obstructionist
Regal Caracal
Settle the Wreckage
Spell Pierce
Torrential Gearhulk

George Sciandra – Ramunap Red – Semi-Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Harsh Mentor
Kari Zev, Skyship Raider
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Combat Celebrant
Hazoret the Fervent

Spells (11)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
14 Mountain
Raunap Ruins
Sunscorched Desert
Hostile Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Glorybringer
Aethersphere Harvester
Rampaging Ferocidon
Chandra's Defeat
Pia Nalaar
Abrade
Harsh Mentor

Mike Witt – Ramunap Red – Runner-Up

Creatures (23)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Harsh Mentor
Rampaging Ferocidon
Hazoret the Fervent
Glorybringer

Spells (12)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Chandra, Torch of Defiance
Lands (25)
Ramunap Ruins
Sunscorched Desert
Endless Sands
Dunes of the Dead
Scavenger Grounds
13 Mountain

Sideboard (15)
Sand Strangler
Cut//Ribbons
Magma Spray
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Glorybringer
Chandra's Defeat
Treasure Map

Damon Meredith – Mardu Vehicles – Semi-Finalist

Creatures (22)
Bomat Courier
Hazoret the Fervent
Scrap Trawler
Scrapheap Scrounger
Toolcraft Exemplar
Walking Ballista

Spells (15)
Aethersphere Harvester
Heart of Kiran
Fatal Push
Unlicensed Disintegration
Lands (23)
Canyon Slough
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit
Inspiring Vantage
Mountain
Plains
Spire of Industry
Swamp

Sideboard (15)
Skysovereign, Consul Flagship
Rampaging Ferocidon
Authority of the Consuls
Cast Out
Abrade
Aether Hub
Duress
Fumigate

Adam Bielaszewski – Temur Energy – Winner

Creatures (22)
Glorybringer
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Bristling Hydra

Spells (16)
Attune with Aether
Magma Spray
Essence Scatter
Abrade
Harnessed Lightning
Chandra, Torch of Defiance
Confiscation Coup
Lands (22)
Island
Forest
Mountain
Sheltered Thicket
Aether Hub
Rootbound Crag
Spirebluff Canal
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Chandra's Defeat
Negate
Supreme Will
Deathgorge Scavenger
Appetite for the Unnatural
Vizier of Many Faces
River's Rebuke
Torrential Gearhulk
Chandra, Torch of Defiance

Murphy’s Vault – 25-11-17

Lindsay Alan Conway – Sultai Energy – Winner
Ruth Woodrow – Mardu Vehicles – Runner-Up
Jeremy Mansfield – 4-Colour Vehicles – Semi-Finalist
Tim Allen – WU Approach – Semi-Finalist
Steph Dolan – Mardu Vehicles – Quarter Finalist
Leandro Mantoani – Temur Energy – Quarter Finalist
Neil Macgregor – Sultai Energy – Quarter Finalist
Alex Murray – 4-Colour Energy – Quarter Finalist

Ruth Woodrow – Mardu Vehicles – Runner-Up

Creatures (22)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Depala, Pilot Exemplar
Rampaging Ferocidon
Hazoret the Fervent

Spells (15)
Lightning Strike
Abrade
Unlicensed Disintegration
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Lands (23)
Aether Hub
Canyon Slough
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit
Inspiring Vantage
Mountain
Plains
Spire of Industry

Sideboard (15)
Rampaging Ferocidon
Skysovereign, Consul Flagship
Settle the Wreckage
Cast Out
Chandra, Torch of Defiance
Huatli, Warrior Poet
Duress
Abrade
Magma Spray

Neil Macgregor – Sultai Energy – Quarter Finalist

Creatures (25)
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Longtusk Cub
Rishkar, Peema Renegade
Walking Ballista
Rogue Refiner
The Scarab God
Winding Constrictor

Spells (14)
Attune with Aether
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Island
Forest
Swamp
Fetid Pools
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
Deathgorge Scavenger
Duress
Essence Scatter
Negate
Nissa, Steward of Elements
Rhonas the Indomitable
River's Rebuke
Vraska's Contempt

Alex Murray – 4-Colour Energy – Quarter Finalist

Creatures (23)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Vizier of Many Faces
The Scarab God
Glorybringer

Spells (15)
Chandra, Torch of Defiance
Vraska, Relic Seeker
Attune With Aether
Magma Spray
Abrade
Harnessed Lightning
Negate
Supreme Will
Lands (22)
Spirebluff Canal
Sheltered Thicket
Aether Hub
Botanical Sanctum
Forest
Swamp
Mountain
Island
Rootbound Crag

Sideboard (15)
Nissa, Steward of Elements
Magma Spray
Abrade
Chandra's Defeat
River's Rebuke
Appetite for the Unnatural
Negate
Supreme Will
Vizier of Many Faces
Confiscation Coup
Nicol Bolas, God-Pharaoh

Jeremy Mansfield – 4-Colour Vehicles – Semi-Finalist

Creatures (21)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Walking Ballista
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent

Spells (15)
Chandra, Torch of Defiance
Heart of Kiran
Cultivator's Caravan
Fumigate
Built to Last
Lands (24)
Aether Hub
Concealed Courtyard
Inspiring Vantage
Spirebluff Canal
Ramunap Ruins
Mountain
Plains
Spire of Industry

Sideboard (15)
Rampaging Ferocidon
Shock
Cast Out
The Locust God
Fumigate
Hazoret the Fervent
Glory-Bound Initiate

Steph Dolan – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (19)
Toolcraft Exemplar
Pia Nalaar
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Hazoret the Fervent
Glorybringer

Spells (16)
Chandra, Torch of Defiance
Unlicensed Disintegration
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Fatal Push
Lands (25)
Aether Hub
Canyon Slough
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit
Inspiring Vantage
Mountain
Plains
Spire of Industry

Sideboard (15)
Hazoret the Fervent
Rampaging Ferocidon
Skysovereign, Consul Flagship
Duress
Abrade
Cartouche of Ambition
Fumigate
Chandra's Defeat
Fatal Push

Tim Allen – WU Approach – Semi-Finalist

Spells (34)
Approach of the Second Sun
Settle the Wreckage
Fumigate
Censor
Search for Azcanta
Hieroglyphic Illumination
Essence Scatter
Opt
Negate
Disallow
Supreme Will
Cast Out
Lands (26)
Field of Ruin
Ipnu Rivulet
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Plains
Island

Sideboard (15)
Regal Caracal
Fumigate
Glyph Keeper
Kefnet the Mindful
Negate
Essence Scatter
Pull from Tomorrow
Sunscourge Champion

Lindsay Alan Conway – Sultai Energy – Winner

Creatures (25)
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Longtusk Cub
Rishkar, Peema Renegade
Walking Ballista
Rogue Refiner
The Scarab God
Winding Constrictor

Spells (14)
Attune with Aether
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Island
Forest
Swamp
Fetid Pools
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
Scarab God
Deathgorge Scavenger
Duress
Essence Scatter
Die Young
Negate
Nissa, Steward of Elements

Leandro Mantoani – Temur Energy – Quarter Finalist

Creatures (24)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
Rhonas the Indomitable

Spells (14)
Confiscation Coup
Attune with Aether
Abrade
Magma Spray
Harnessed Lightning
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Forest
Island
Mountain
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Spirebluff Canal

Sideboard (15)
Supreme Will
Vizier of Many Faces
River’s Rebuke
Chandra’s Defeat
Abrade
Negate
Aethersphere Harvester
Appetite for the Unnatural

Grumpy Goblin – 18-11-17 [Cut to Top 4]

Joshua Graham – Ramunap Red – Winner
Craig Tanner – 4-Colour Energy – Runner-Up
James Beck – UR Spells – Semi-Finalist
Rhys Tonge – UB Midrange – Semi-Finalist
UW approach
UW god-pharaoh’s gift
Mardu vehicles
Temur energy

Joshua Graham – Ramunap Red – Winner

Creatures (26)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Harsh Mentor
Kari Zev, Skyship Raider
Rampaging Ferocidon
Hazoret the Fervent

Spells (10)
Shock
Abrade
Lightning Strike
Lands (24)
14 Mountain
Ramunap Ruins
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Abrade
Aethersphere Harvester
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer
Invigorated Rampage
Pia Nalaar
Sand Strangler

Craig Tanner – 4-Colour Energy – Runner-Up
Creatures

Spells (16)
Chandra, Torch of Defiance
Vraska, Relic Seeker
Attune With Aether
Abrade
Harnessed Lightning
Confiscation Coup
Lands (23)
Spirebluff Canal
Sheltered Thicket
Aether Hub
Botanical Sanctum
Forest
Swamp
Mountain
Island
Rootbound Crag

Sideboard (15)
Skysovereign, Consul Flagship
Cartouche of Ambition
Nissa, Steward of Elements
Magma Spray
Abrade
Chandra's Defeat
River's Rebuke
Appetite for the Unnatural
Negate
Vizier of Many Faces
Nicol Bolas, God-Pharaoh

James Beck – UR Spells – Semi-Finalist

Creatures (9)
Enigma Drake
Glorybringer
Torrential Gearhulk
Locust God

Spells (27)
Magma Spray
Abrade
Negate
Essence Scatter
Search for Azcanta
Censor
Disallow
Supreme Will
Chandra, Torch of Defiance
Glimmer of Genius
Hour of Devastation
Sweltering Suns
Lands (24)
Mountains
Islands
Aether Hub
Spirebluff Canal
Scavenging Grounds
Field of Ruin

Sideboard (15)
Negate
Essence Scatter
Torrential Gearhulk
Disallow
Sorcerous Spyglass
Glyph Keeper
Metallurgic Summonings
Harnessed Lightning

Rhys Tonge – UB Midrange – Semi-Finalist

Creatures (26)
Gifted Aetherborn
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Kitesail Freebooter
Rogue Refiner
Siren Stormtamer
The Scarab God

Spells (10)
Fatal Push
Lookout's Dispersal
Aethersphere Harvester
Lands (24)
Aether Hub
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Drowned Catacombs
Fetid Pools
Island
Swamp

Sideboard (15)
Deathgorge Scavenger
Duress
Essence Extraction
Gonti, Lord of Luxury
Negate
River's Rebuke
Vraska, Relic Seeker

The rest of the top8 was filled out with the following

UW approach
UW god-pharaoh’s gift
Mardu vehicles
Temur energy

Kirton Games – 19-11-17 [Cut to Top 4]

Aaron Dee – Temur Energy – Winner
Ashley Sinfield – Big Red – Runner-Up
Alex Wilson – Semi-Finalist – UG Pummeler
Emma Shrimpton – Esper God-Pharaoh’s Gift – Semi-Finalist
William Hall – WU Approach – Quarter Finalist
Max Long – Esper Approach – Quarter Finalist
Jason Keen – UB – Control – Quarter Finalist
Ross Pascoe – Temur Energy – Quarter Finalist

Ross Pascoe – Temur Energy – Quarter Finalist

Creatures (22)
Bristling Hydra
Glorybringer
Rogue Refiner
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Whirler Virtuoso

Spells (16)
Chandra, Torch of Defiance
Nissa, Steward of Elements
Attune with Aether
Magma Spray
Confiscation Coup
Harnessed Lightning
Abrade
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Rootbound Crag
Forest
Mountain
Spirebluff Canal
Sheltered Thicket
Island

Sideboard (15)
Ajani Unyielding
Vizier of Many Faces
Abrade
Slice in Twain
Chandra’s Defeat
Magma Spray
Negate
Lifecrafter's Bestiary
Nissa, Steward of Elements
Vraska, Relic Seeker

William Hall – WU Approach – Quarter Finalist

Spells (35)
Gideon of the Trials
Approach of the Second Sun
Settle the Wreckage
Fumigate
Censor
Search for Azcanta
Essence Scatter
Disallow
Supreme Will
Glimmer of Genius
Aether Meltdown
Cast Out
Lands (25)
Field of Ruin
Ipnu Rivulet
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Plains
Island

Sideboard (15)
Regal Caracal
Authority of the Consuls
Kefnet the Mindful
Negate
Pull from Tomorrow
Torrential Gearhulk
Sunscourge Champion

Jason Keen – UB – Control – Quarter Finalist

Creatures (5)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (29)
Censor
Disallow
Essence Scatter
Hieroglyphic Illumination
Search for Azcanta
Essence Extraction
Consign//Oblivion
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (26)
Drowned Catacomb
Evolving Wilds
Fetid Pools
Field of Ruin
Island
Swamp

Sideboard (15)
Duress
Negate
Gonti, Lord of Luxury
Essence Extraction
Glint-Sleeve Siphoner
Gifted Aetherborn

Max Long – Esper Approach – Quarter Finalist

Spells (34)
Approach of the Second Sun
Fumigate
Censor
Opt
Essence Scatter
Disallow
Supreme Will
Fatal Push
Glimmer of Genius
Settle the Wreckage
Cast Out
Search for Azcanta
Lands (26)
Aether Hub
Glacial Fortress
Concealed Courtyard
Irrigated Farmland
Fetid Pools
Drowned Catacomb
Island
Plains

Sideboard (15)
Torrential Gearhulk
Vraska’s Contempt
Negate
Doomfall
Duress
Jace’s Defeat
Regal Caracal
The Scarab God

Alex Wilson – Semi-Finalist – UG Pummeler

Creatures (22)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Electrostatic Pummeler
Greenbelt Rampager
Rhonas the Indomitable
Bristling Hydra

Spells (18)
Attune with Aether
Larger Than Life
Blossoming Defense
Dive Down
Cartouche of Knowledge
Lands (20)
Hashep Oasis
Aether Hub
Botanical Sanctum
Island
Forest

Sideboard (15)
Aethersphere Harvester
Spell Pierce
Negate
Unsummon
Greenbelt Rampager
Swamp
Cartouche of Ambition

Emma Shrimpton – Esper God-Pharaoh’s Gift – Semi-Finalist

Creatures (23)
Angel of Invention
Champion of Wits
Minister of Inquiries
Walking Ballista
Seekers' Squire
Vona, Butcher of Magan
Hostage Taker
The Scarab God
Kitesail Freebooter

Spells (13)
Gate to the Afterlife
God-Pharaoh's Gift
Search for Azcanta
Chart a Course
Fatal Push
Lands (24)
Aether Hub
Concealed Courtyard
Glacial Fortress
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Island
Swamp
Plains

Sideboard (15)
Vraska’s Contempt
Cataclysmic Gearhulk
Angel of Sanctions
Fumigate
River's Rebuke
The Scarab God
Negate
Duress

Aaron Dee – Temur Energy – Winner

Creatures (24)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
Vizier of Many Faces

Spells (14)
Attune with Aether
Skysovereign, Consul Flagship
Confiscation Coup
Magma Spray
Harnessed Lightning
Abrade
Supreme Will
Lands (22)
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Aether Hub
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Abrade
Confiscation Coup
Negate
Deathgorge Scavenger
Spell Pierce
Appetite for the Unnatural
River’s Rebuke
Chandra’s Defeat
Lifecrafter's Bestiary
Vizier of Many Faces
Chandra, Torch of Defiance

Ashley Sinfield – Big Red – Runner-Up

Creatures (22)
Sand Strangler
Hazoret the Fervent
Glorybringer
Bomat Courier
Kari Zev, Skyship Raider
Rampaging Ferocidon
Soul-Scar Mage

Spells (13)
Chandra, Torch of Defiance
Lightning Strike
Abrade
Shock
Magma Spray
Lands (25)
Ramunap Ruins
Scavenger Grounds
Dunes of the Dead
Sunscorched Desert
13 Mountain

Sideboard (15)
Glorybringer
Abrade
Pia Nalaar
Magma Spray
By Force
Soul-Scar Mage
Chandra’s Defeat
Blazing Volley
Cut//Ribbons

Patriot Games – 18-11-17

Quarters: Matt Linley
Harry Rayson
Lewis Marchbank
Callum Bousfield
Semis: Tomasz Kozera
Harry Dunn
Runner Up: Sam Hutson
Winner: Rob Catton

Matt Linley – Sultai Energy – Quarter Finalist

Creatures (25)
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Longtusk Cub
Rishkar, Peema Renegade
Walking Ballista
Rogue Refiner
The Scarab God
Winding Constrictor

Spells (14)
Attune with Aether
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Island
Forest
Swamp
Fetid Pools
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
The Scarab God
Deathgorge Scavenger
Die Young
Duress
Essence Scatter
Negate
Nissa, Steward of Elements

Rob Catton – 4-Colour Energy – Winner

Creatures (23)
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
The Scarab God

Spells (15)
Attune with Aether
Chandra, Torch of Defiance
Vraska, Relic Seeker
Magma Spray
Harnessed Lightning
Abrade
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Forest
Mountain
Island
Swamp
Rootbound Crag
Sheltered Thicket

Sideboard (15)
Chandra’s Defeat
Negate
Abrade
Appetite for the Unnatural
Cartouche of Ambition
Supreme Will
Vizier of Many Faces
Deathgorge Scavenger
Confiscation Coup

Callum Bousfield – 4-Colour Energy – Quarter Finalist

Creatures (23)
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
The Scarab God
Vizier of Many Faces

Spells (15)
Attune with Aether
Chandra, Torch of Defiance
Vraska, Relic Seeker
Magma Spray
Harnessed Lightning
Abrade
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Forest
Mountain
Island
Swamp
Rootbound Crag
Sheltered Thicket

Sideboard (15)
Cartouche of Ambition
Vizier of Many Faces
Magma Spray
Chandra’s Defeat
Spell Pierce
Negate
Appetite for the Unnatural
Deathgorge Scavenger
Nissa, Steward of Elements
Confiscation Coup

Harry Rayson – Temur Energy – Quarter Finalist

Creatures (23)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer

Spells (15)
Chandra, Torch of Defiance
Sweltering Suns
Attune with Aether
Confiscation Coup
Skysovereign, Consul Flagship
Harnessed Lightning
Abrade
Shock
Lands (22)
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Aether Hub
Sheltered Thicket
Rootbound Crag
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Shock
Confiscation Coup
Negate
Essence Scatter
Aether Meltdown
Heroic Intervention
Deathgorge Scavenger
Sweltering Suns
Nissa, Steward of Elements
Appetite for the Unnatural
Disallow

Tomasz Kozera – Ramunap Red – Semi-Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Kari Zev, Skyship Raider
Harsh Mentor
Glorybringer
Hazoret the Fervent

Spells (11)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (24)
15 Mountain
Ramunap Ruins
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Chandra, Torch of Defiance
Sweltering Suns
Harsh Mentor
Kari Zev's Expertise
Magma Spray
Pia Nalaar
Rampaging Ferocidon
Aethersphere Harvester
Glorybringer

Harry Dunn – 5-Colour Energy – Semi-Finalist

Creatures (24)
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
The Scarab God
Commit//Memory

Spells (14)
Essence Scatter
Ajani, Unyielding
Attune with Aether
Chandra, Torch of Defiance
Harnessed Lightning
Abrade
Lands (23)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Forest
Mountain
Island
Swamp
Plains
Rootbound Crag

Sideboard (15)
Abrade
Jace's Defeat
River's Rebuke
Glimmer of Genius
Torrential Gearhulk
Chandra’s Defeat
Negate
Appetite for the Unnatural
Confiscation Coup

Lewis Marchbank – Jeskai God-Pharaoh’s Gift – Quarter Finalist

Creatures (17)
Minister of Inquiries
Champion of Wits
Combat Celebrant
Vizier of Many Faces
Chaos Maw

Spells (24)
Madcap Experiment
Refurbish
God-Pharaoh's Gift
Chart a Course
Cathartic Reunion
Strategic Planning
Lands (19)
Spirebluff Canal
Inspiring Vantage
Aether Hub
Ipnu Rivulet
Island
Mountain

Sideboard (15)
The Locust God
Magma Spray
Chaos Maw
Negate
Spell Pierce
Baral, Chief of Compliance
Padeem, Consul of Innovation

Sam Hutson – Ramunap Red – Runner-Up

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Harsh Mentor
Rampaging Ferocidon
Hazoret the Fervent

Spells (11)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (24)
14 Mountain
Ramunap Ruins
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Blazing Volley
Chandra, Torch of Defiance
Magma Spray
Chandra's Defeat
Pia Nalaar
Abrade
Aethersphere Harvester
Glorybringer

The War Chest – 18-11-17

Tomasz Mocydlarz – BR Aggro – Winner
Keane Minahan – Mardu Vehicles – Runner-Up
Lee Cuddihy – Ramunap Red – Semi-Finalist
Bevan Nolan – Mardu Vehicles – Semi-Finalist
Daniel Madden – Esper Tokens – Quarter Finalist
David Murphy – Mono White Vampires – Quarter Finalist
Scott Cullen – Mono Black Aggro – Quarter Finalist
Patrick Lawlor – WU God-Pharaoh’s Gift – Quarter Finalist

Lee Cuddihy – Ramunap Red – Semi-Finalist

Creatures (26)
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Harsh Mentor
Hazoret the Fervent
Kari Zev, Skyship Raider
Rampaging Ferocidon
Soul-Scar Mage

Spells (10)
Abrade
Lightning Strike
Shock
Lands (24)
15 Mountain
Ramunap Ruins
Scavenger Grounds
Sunscorched Deserts

Sideboard (15)
Abrade
Kari Zev, Skyship Raider
Aethersphere Harvester
Ahn-Crop Crasher
Sand Strangler
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer

Scott Cullen – Mono Black Aggro – Quarter Finalist

Creatures (24)
Bone Picker
Dread Wanderer
Gifted Aetherborn
Night Market Lookout
Ruin Raider
Vicious Conquistador
Scrapheap Scrounger

Spells (16)
Fatal Push
Vraska's Contempt
Walk the Plank
Supernatural Stamina
Aethersphere Harvester
Heart of Kiran
Key to the City
Lands (20)
Dunes of the Dead
Ifnir Deadlands
15 Swamp

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Bontu's Last Reckoning
Duress
Gifted Aetherborn
Gonti, Lord of Luxury
Harsh Scrutiny
Key to the City
Lost Legacy

Bevan Nolan – Mardu Vehicles – Semi-Finalist

Creatures (22)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent

Spells (14)
Fatal Push
Lightning Strike
Unlicensed Disintegration
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Lands (24)
Aether Hub
Canyon Slough
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit
Inspiring Vantage
Mountain
Plains
Swamp
Spire of Industry

Sideboard (15)
Fatal Push
Rampaging Ferocidon
Sunscourge Champion
Cast Out
Chandra, Torch of Defiance
Duress
Abrade

Keane Minahan – Mardu Vehicles – Runner-Up

Creatures (21)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Depala, Pilot Exemplar
Hazoret the Fervent

Spells (15)
Shock
Unlicensed Disintegration
Lightning Strike
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Lands (24)
Aether Hub
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit
Inspiring Vantage
Mountain
Plains
Spire of Industry

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Rampaging Ferocidon
Abrade
Glorybringer
Chandra, Torch of Defiance
Fumigate
Cast Out

David Murphy – Mono White Vampires – Quarter Finalist

Creatures (25)
Duskborne Skymarcher
Aviary Mechanic
Adanto Vanguard
Restoration Specialist
Metallic Mimic
Legion Conquistador
Mavren Fein, Dusk Apostle
Angel of Invention

Spells (13)
Legion's Landing
Oketra's Monument
Cast Out
Thopter Arrest
Ixalan's Binding
Lands (22)
15 Plains
Shefet Dunes
Scavenging Grounds

Sideboard (15)
Dusk//Dawn
Aethersphere Harvester
Glory-Bound Initiate
Fragmentize
Angel of Sanctions
Thopter Arrest
Restoration Specialist

Patrick Lawlor – WU God-Pharaoh’s Gift – Quarter Finalist

Creatures (15)
Minister of Inquiries
Sacred Cat
Champion of Wits
Angel of Invention

Spells (22)
Opt
Chart a Course
Strategic Planning
Refurbish
Fumigate
God-Pharaoh’s Gift
Search for Azcanta
Cast Out
Lands (23)
Island
Plains
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Ipnu Rivulet
Hostile Desert

Sideboard (15)
Fairgrounds Warden
Fumigate
Angel of Sanctions
Jace’s Defeat
Negate
Authority of the Consuls
River’s Rebuke
Fragmentize

Tomasz Mocydlarz – BR Aggro – Winner

Creatures (21)
Dread Wanderer
Ahn-Crop Crasher
Yahenni, Undying Partisan
Earthshaker Khenra
Hazoret the Fervent
Scrapheap Scrounger
Bomat Courier

Spells (15)
Chandra, Torch of Defiance
Unlicensed Disintegration
Bontu's Last Reckoning
Fatal Push
Lightning Strike
Key to the City
Lands (24)
Canyon Slough
Aether Hub
Hostile Desert
Dragonskull Summit
Mountain
Ramunap Ruins
Swamp

Sideboard (15)
Battle at the Bridge
Chandra's Defeat
Abrade
Release the Gremlins
Bontu's Last Reckoning
Pia Nalaar
Duress
Rampaging Ferocidon

Daniel Madden – Esper Tokens – Quarter Finalist

Creatures (14)
Sacred Cat
Champion of Wits
The Scarab God
Anointer Priest
Marionette Master
Angel of Sanctions

Spells (22)
Legion's Landing
Fatal Push
Treasure Map
Hidden Stockpile
Start//Finish
Anointed Procession
Fumigate
Lands (24)
Concealed Courtyard
Glacial Fortress
Drowned Catacomb
Evolving Wilds
Shefet Dunes
Swamp
Plains
Island

Sideboard (15)
Settle the Wreckage
Start//Finish
Duress
Negate
Lost Legacy
Sunscourge Champion
Ixalan's Binding

Inner Sanctum Collectibles – 19-11-17

Jack Patten – Temur Energy – Winner
Mark – Sultai Energy – Runner-Up
Kyle – Temur Energy – Semi-Finalist?
Gary – Jund Energy – Semi-Finalist
Brendon – Mardu Vehicles – Quarter Finalist
George – Temur Energy – Quarter Finalist?
Robert – Desert Red – Quarter Finalist
Ethan – Sultai Stompy – Quarter Finalist

Kyle – Temur Energy – Semi-Finalist?

Creatures (24)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
Glyph Keeper

Spells (14)
Attune with Aether
Confiscation Coup
Magma Spray
Harnessed Lightning
Essence Scatter
Abrade
Lands (22)
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Aether Hub
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Confiscation Coup
Negate
Deathgorge Scavenger
Appetite for the Unnatural
Vizier of Many Faces
River’s Rebuke
Nissa, Steward of Elements
Chandra, Torch of Defiance
Chandra’s Defeat

Jack Patten – Temur Energy – Winner

Creatures (22)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer

Spells (16)
Chandra, Torch of Defiance
Confiscation Coup
Attune with Aether
Abrade
Harnessed Lightning
Essence Scatter
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Forest
Island
Mountain
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Spirebluff Canal

Sideboard (15)
Essence Scatter
Spell Pierce
Negate
Vizier of Many Faces
River’s Rebuke
Magma Spray
Chandra’s Defeat
Deathgorge Scavenger
Nissa, Steward of Elements
Lifecrafter’s Bestiary

Mark – Sultai Energy – Runner-Up

Creatures (26)
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Longtusk Cub
Rishkar, Peema Renegade
Walking Ballista
Rogue Refiner
The Scarab God
Winding Constrictor

Spells (13)
Attune with Aether
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Island
Forest
Swamp
Fetid Pools
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
Deathgorge Scavenger
Die Young
Duress
Essence Scatter
Negate
Nissa, Steward of Elements

Gary – Jund Energy – Semi-Finalist

Spells (16)
Chandra, Torch of Defiance
Attune with Aether
Blossoming Defense
Fatal Push
Harnessed Lightning
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Dragonskull Summit
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Mountain
Forest
Swamp

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
Deathgorge Scavenger
Die Young
Lost Legacy
Vraska, Relic Seeker
Duress
Vraska's Contempt

Ethan – Sultai Stompy – Quarter Finalist

Creatures (25)
Glint-Sleeve Siphoner
Longtusk Cub
Rishkar, Peema Renegade
Walking Ballista
Rogue Refiner
Bristling Hydra
Winding Constrictor

Spells (14)
Attune with Aether
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Island
Forest
Swamp
Fetid Pools
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
Deathgorge Scavenger
Prowling Serpopard
Shapers of Nature
Confiscation Coup
Liliana, Death's Majesty
Nissa, Vital Force
Duress
Negate

Robert – Desert Red – Quarter Finalist

Creatures (22)
Hazoret the Fervent
Glorybringer
Ahn-Crop Crasher
Captain Lannery Storm
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Kari Zev, Skyship Raider
Rampaging Ferocidon
Earthshaker Khenra

Spells (14)
Chandra, Torch of Defiance
Lightning Strike
Treasure Map
Shock
Magma Spray
Lands (24)
Ramunap Ruins
Scavenger Grounds
Dunes of the Dead
Sunscorched Desert
Hostile Desert
11 Mountain

Sideboard (15)
Harsh Mentor
Ahn-Crop Crasher
Shock
Aethersphere Harvester
Glorybringer
Release the Gremlins
Abrade

George – Temur Energy – Quarter Finalist?

Creatures (23)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
Vizier of Many Faces

Spells (15)
Chandra, Torch of Defiance
Confiscation Coup
Attune with Aether
Abrade
Harnessed Lightning
Essence Scatter
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Forest
Island
Mountain
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Spirebluff Canal

Sideboard (15)
Spell Pierce
Supreme Will
Vizier of Many Faces
Skysovereign, Consul Flagship
River’s Rebuke
Rhonas the Indomitable
Magma Spray
Chandra, Torch of Defiance
Chandra’s Defeat
Nissa, Steward of Elements

Brendon – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (21)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent

Spells (16)
Chandra, Torch of Defiance
Fatal Push
Lightning Strike
Unlicensed Disintegration
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Lands (23)
Ramunap Ruins
Unclaimed Territory
Aether Hub
Canyon Slough
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit
Inspiring Vantage
Mountain
Swamp
Spire of Industry

Sideboard (15)
Rampaging Ferocidon
Sunscourge Champion
Cast Out
Chandra, Torch of Defiance
Duress
Chandra's Defeat
Abrade
Unlicensed Disintegration

Gamers’ Emporium – 18-11-17

Visit Gamers’ Emporium

Alex Walker – Esper Approach – Winner
Chris Paschali – Rakdos Midrange – Runner-Up
Norman Ralph – Sultai Midrange – Semi-Finalist
Ben Jones – Temur Energy – Semi-Finalist
Neil Jeremiah – Ramunap Red – Quarter Finalist
Dylan Summers – Temur Energy – Quarter Finalist
Dominic Bowles – Naya Dinosaurs – Quarter Finalist
Ashley John – Rakdos Aggro – Quarter Finalist

Neil Jeremiah – Ramunap Red – Quarter Finalist

Creatures (26)
Ahn-Crop Crasher
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Harsh Mentor
Hazoret the Fervent
Kari Zev, Skyship Raider
Rampaging Ferocidon
Soul-Scar Mage

Spells (10)
Abrade
Lightning Strike
Shock
Lands (24)
14 Mountain
Ramunap Ruins
Scavenger Grounds
Sunscorched Deserts

Sideboard (15)
Abrade
Aethersphere Harvester
Chandra’s Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer
Invigorated Rampage
Magma Spray
Pia Nalaar

Dylan Summers – Temur Energy – Quarter Finalist

Creatures (22)
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer

Spells (16)
Nissa, Steward of Elements
Chandra, Torch of Defiance
Attune With Aether
Abrade
Harnessed Lighting
Confiscation Coup
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Glorybringer
Vizier of Many Faces
Deathgorge Scavenger
Supreme Will
Negate
Abrade
Chandra’s Defeat

Dominic Bowles – Naya Dinosaurs – Quarter Finalist

Creatures (21)
Drover of the Mighty
Ripjaw Raptor
Regisaur Alpha
Deathgorge Scavenger
Bristling Hydra
Carnage Tyrant

Spells (17)
Harnessed Lightning
Attune With Aether
Blossoming Defense
Commune with Dinosaurs
Cast Out
Huatli, Warrior Poet
Samut, the Tested
Ajani Unyielding
Lands (22)
Aether Hub
Rootbound Crag
Sunpetal Grove
Scattered Groves
Sheltered Thicket
Forest
Plains
Mountain

Sideboard (15)
Magma Spray
Sweltering Suns
Settle the Wreckage
Kinjalli's Sunwing
Ixalan’s Binding
Prowling Serpopard
Blossoming Defense

Ashley John – Rakdos Aggro – Quarter Finalist

Creatures (24)
Dread Wanderer
Gifted Aetherborn
Night Market Lookout
Ruin Raider
Ahn-Crop Crasher
Earthshaker Khenra
Hazoret the Fervent

Spells (12)
Aethersphere Harvester
Fatal Push
Cut//Ribbons
Lightning Strike
Lands (24)
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Field of Ruin
Mountain
10 Swamp

Sideboard (15)
Abrade
Aethersphere Harvester
Crook of Condemnation
Gifted Aetherborn
Glorybringer
Rampaging Ferocidon
Unlicensed Disintegration

Ben Jones – Temur Energy – Semi-Finalist

Creatures (25)
Glorybringer
Vizier of Many Faces
Longtusk Cub
Bristling Hydra
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Servant of the Conduit

Spells (13)
Harnessed Lightning
Attune With Aether
Abrade
Magma Spray
Confiscation Coup
Lands (22)
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Aether Hub
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Chandra’s Defeat
Confiscation Coup
Deathgorge Scavenger
Essence Scatter
Magma Spray
Negate
River’s Rebuke
Supreme Will
Nissa, Steward of Elements
Lifecrafter’s Bestiary

Norman Ralph – Sultai Midrange – Semi-Finalist

Creatures (11)
Torrential Gearhulk
Gonti, Lord of Luxury
Noxious Gearhulk
Hostage Taker
The Scarab God
Rogue Refiner

Spells (25)
Liliana, Death’s Majesty
Vraska, Relic Seeker
Bounty of the Luxa
Censor
Glimmer of Genius
Negate
Search for Azcanta
Supreme Will
Doomfall
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Walk the Plank
Lands (24)
Aether Hub
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Forest
Island
Swamp

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
Deathgorge Scavenger
Duress
Gifted Aetherborn
Negate
Vizier of Many Faces
Yahenni’s Expertise

Chris Paschali – Rakdos Midrange – Runner-Up

Creatures (20)
Ammit Eternal
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Scrapheap Scrounger
Gifted Aetherborn

Spells (16)
Cut//Ribbons
Harsh Scrutiny
Lightning Strike
Unlicensed Disintegration
Chandra, Torch of Defiance
Fatal Push
Duress
Lands (24)
Mountain
Swamp
Scavenger Grounds
Canyon Slough
Dragonskull Summit

Sideboard (15)
Fatal Push
Chandra’s Defeat
Cartouche of Ambition
Duress
Vraska’s Contempt
Lost Legacy
Glorybringer
Blazing Volley
Bontu’s Last Reckoning

Alex Walker – Esper Approach – Winner

Creatures (1)
Torrential Gearhulk

Spells (33)
Fatal Push
Opt
Censor
Disallow
Supreme Will
Glimmer of Genius
Settle the Wreckage
Fumigate
Approach of the Second Sun
Search for Azcanta
Cast Out
Lands (26)
Aether Hub
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Plains
Island
Concealed Courtyard

Sideboard (15)
Torrential Gearhulk
The Scarab God
Vraska’s Contempt
Jace’s Defeat
Negate
Regal Caracal
Gideon of the Trials
Authority of the Consuls
Kitesail Freebooter

IQ Games, Huddersfield – 11-11-17

Winner – Lee Brook – WU God-Pharaoh’s Gift
Runner-Up – Daniel Tweed – Temur Energy
Semi-Finalist – Mathew Whewell – Ramunap Red
Semi-Finalist – Sam Hutson – Ramunap Red
Quarter Finalist – Stuart Jackson [no decklist] Quarter Finalist – Chris Lehan – Rakdos Vehicles
Quarter Finalist – Lewis Marchbank – Jeskai Approach
Quarter Finalist – Thomas Duffy – UB Control

Chris Lehan – Rakdos Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (23)
Bomat Courier
Dread Wanderer
Scrapheap Scrounger
Dhund Operative
Pia Nalaar
Weldfast Engineer
Hazoret the Fervent
Walking Ballista

Spells (15)
Abrade
Fatal Push
Heart of Kiran
Unlicensed Disintegration
Lands (22)
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Scavenger Grounds
Mountain
Swamp

Sideboard (15)
Vraska's Contempt
Lost Legacy
Bontu's Last Reckoning
Chandra's Defeat
Sweltering Suns
Rampaging Ferocidon
Aethersphere Harvester

Lewis Marchbank – Jeskai Approach – Quarter Finalist

Creatures (3)
Torrential Gearhulk
The Locust God

Spells (31)
Approach of the Second Sun
Settle the Wreckage
Fumigate
Censor
Opt
Search for Azcanta
Disallow
Harnessed Lightning
Supreme Will
Glimmer of Genius
Commit//Memory
Lands (26)
Spirebluff Canal
Inspiring Vantage
Field of Ruin
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Aether Hub
Island

Sideboard (15)
The Locust God
Regal Caracal
Essence Scatter
Cast Out
Jace's Defeat
Pull from Tomorrow
Negate
Fiery Cannonade

Thomas Duffy – UB Control – Quarter Finalist

Creatures (5)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (29)
Censor
Disallow
Essence Scatter
Hieroglyphic Illumination
Search for Azcanta
Essence Extraction
Commit//Memory
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (26)
Drowned Catacomb
Evolving Wilds
Fetid Pools
Field of Ruin
Ipnu Rivulet
Island
Swamp

Sideboard (15)
Duress
Negate
Vizier of Many Faces
Essence Extraction
River's Rebuke
Glint-Sleeve Siphoner
Contraband Kingpin

Lee Brook – WU God-Pharaoh’s Gift – Winner

Creatures (16)
Minister of Inquiries
Sacred Cat
Champion of Wits
Angel of Invention

Spells (22)
Chart a Course
Opt
Strategic Planning
Refurbish
God-Pharaoh’s Gift
Search for Azcanta
Cast Out
Lands (22)
Island
Plains
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Ipnu Rivulet

Sideboard (15)
Fairgrounds Warden
Fumigate
Angel of Sanctions
Jace’s Defeat
Negate
Authority of the Consuls
Hostile Desert
Skysovereign, Consul Flagship

Mathew Whewell – Ramunap Red – Semi-Finalist

Creatures (24)
Bomat Courier
Soul-scar Mage
Earthshaker Khenra
Harsh Mentor
Kari Zev, Skyship Raider
Rampaging Ferocidon
Hazoret the Fervent

Spells (12)
Shock
Abrade
Lightning Strike
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
14 Mountain
Ramunap Ruins
Sunscorched Desert
Scavenging Grounds

Sideboard (15)
Chandra’s Defeat
Abrade
Harsh Mentor
Aethersphere Harvester
Sand Strangler
Pia Nalaar
Vance's Blasting Cannons
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer

Daniel Tweed – Temur Energy – Runner-Up

Creatures (22)
Whirler Virtuoso
Glorybringer
Rogue Refiner
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Bristling Hydra

Spells (16)
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Harnessed Lightning
Magma Spray
Confiscation Coup
Commit//Memory
Skysovereign, Consul Flagship
Attune with Aether
Lands (22)
Botanical Sanctum
Rootbound Crag
Aether Hub
Spirebluff Canal
Sheltered Thicket
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Confiscation Coup
Appetite for the Unnatural
River's Rebuke
Spell Pierce
Negate
Shapers' Sanctuary
Lifecrafter's Bestiary
Chandra's Defeat
Sweltering Suns
Abrade
Vizier of Many Faces
Nissa, Steward of Elements

Sam Hutson – Ramunap Red – Semi-Finalist

Creatures (26)
Bomat Courier
Soul-scar Mage
Earthshaker Khenra
Harsh Mentor
Kari Zev, Skyship Raider
Ahn-Crop Crasher
Rampaging Ferocidon
Hazoret the Fervent

Spells (10)
Shock
Abrade
Lightning Strike
Lands (24)
14 Mountain
Ramunap Ruins
Sunscorched Desert
Scavenging Grounds

Sideboard (15)
Chandra’s Defeat
Abrade
Aethersphere Harvester
Pia Nalaar
Rampaging Ferocidon
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer

Element Games – 04-11-17

Kane Kirkman – Ramunap Red – Winner

Creatures (24)
Soul-Scar Mage
Bomat Courier
Kari Zev, Skyship Raider
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Harsh Mentor

Spells (12)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
15 Mountain
Ramunap Ruins
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Rampaging Ferocidon
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer
Chandra’s Defeat
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Abrade
Scavenger Grounds

Andrew Quas-Cohen – Sultai Energy – Runner-Up

Creatures (24)
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Longtusk Cub
Rogue Refiner
The Scarab God
Walking Ballista
Winding Constrictor

Spells (15)
Attune with Aether
Blossoming Defense
Shapers' Sanctuary
Fatal Push
Vraska's Contempt
Spell Pierce
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Forest
Island
Swamp
Drowned Catacomb

Sideboard (15)
Lost Legacy
Duress
Vraska, Relic Seeker
Skysovereign, Consul Flagship
Shapers' Sanctuary
Negate
Deathgorge Scavenger
River's Rebuke

Stuart Jackson – Jeskai Gift – Semi-Finalist

Creatures (17)
Minister of Inquiries
Champion of Wits
Combat Celebrant
Vizier of Many Faces
Chaos Maw

Spells (25)
Madcap Experiment
Refurbish
God-Pharaoh's Gift
Chart a Course
Cathartic Reunion
Strategic Planning
Tormenting Voice
Spell Pierce
Lands (18)
Spirebluff Canal
Inspiring Vantage
Aether Hub
Island
Mountain
Plains

Sideboard (15)
Negate
Spell Pierce
Sunscourge Champion
Unsummon
Padeem, Consul of Innovation
Failure//Comply

Chris Lehan – Rakdos Vehicles – Semi-Finalist

Creatures (24)
Bomat Courier
Dread Wanderer
Scrapheap Scrounger
Dhund Operative
Pia Nalaar
Weldfast Engineer
Hazoret the Fervent

Spells (14)
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Unlicensed Disintegration
Lightning Strike
Lands (22)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Mountain
Swamp

Sideboard (15)
Chandra's Defeat
Fatal Push
Sweltering Suns
Rampaging Ferocidon
Glorybringer
Chandra, Torch of Defiance
Vraska's Comtempt

Darren Caveney – Jund Midrange – Quarter Finalist

Creatures (19)
Ripjaw Raptor
Carnage Tyrant
Glorybringer
Merfolk Branchwalker
Deathgorge Scavenger
Channeler Initiate
Noxious Gearhulk

Spells (16)
Doomfall
Vraska's Contempt
Fatal Push
Unlicensed Disintegration
Abrade
Vraska, Relic Seeker
Chandra, Torch of Defiance
Nissa, Vital Force
Lands (25)
Rootbound Crag
Dragonskull Summit
Evolving Wilds
Sheltered Thicket
Blooming Marsh
Canyon Slough
Ramunap Ruins
Mountain
Forest
Swamp

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
Carnage Tyrant
Noxious Gearhulk
Lightning Strike
Sweltering Suns
Duress
Fatal Push
Blazing Volley
Lost Legacy

Tom Hayward – UW Approach – Quarter Finalist

Spells (35)
Gideon of the Trials
Approach of the Second Sun
Settle the Wreckage
Fumigate
Censor
Search for Azcanta
Essence Scatter
Disallow
Supreme Will
Glimmer of Genius
Farm//Market
Cast Out
Lands (25)
Ipnu Rivulet
Field of Ruin
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Plains
Island

Sideboard (15)
Regal Caracal
Authority of the Consuls
Negate
Jace's Defeat
Treasure Map
Torrential Gearhulk
Forsake the Worldly

Michael Parkinson – Temur Energy – Quarter Finalist

Creatures (23)
Whirler Virtuoso
Glorybringer
Rogue Refiner
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Bristling Hydra
Carnage Tyrant

Spells (15)
Abrade
Harnessed Lightning
Essence Scatter
Confiscation Coup
Attune with Aether
Chandra, Torch of Defiance
Supreme Will
Lands (22)
Botanical Sanctum
Rootbound Crag
Aether Hub
Spirebluff Canal
Sheltered Thicket
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Deathgorge Scavenger
Vizier of Many Faces
Carnage Tyrant
Rhonas the Indomitable
Negate
Spell Pierce
Abrade
Slice in Twain
River's Rebuke
Chandra's Defeat
Nissa, Steward of Elements
Magma Spray

Sam Ridler – Abzan Tokens – Quarter Finalist

Creatures (5)
Anointer Priest
Sunscourge Champion

Spells (33)
Start//Finish
Forsake the Worldly
Anointed Procession
Hidden Stockpile
Vraska, Relic Seeker
Liliana, Death’s Majesty
Fatal Push
Cast Out
Ixalan's Binding
Fumigate
Renegade Map
Treasure Map
Legion’s Landing
Lands (22)
Concealed Courtyard
Evolving Wilds
Shefet Dunes
Ifnir Deadlands
Forest
Swamp
Plains

Sideboard (15)
Angel of Sanctions
Lost Legacy
Sunscourge Champion
Forsake the Worldly
Duress
Fumigate
Authority of the Consuls