The metagame breakdown of Alpha Games

Conversion rates at Alpha Games, along with a breakdown of metagame share. View the top 8 lists here.

Deck Name Copies T8 Meta Share Conversion
UW Approach 1 1 2.78% 100.00%
Mardu Vehicles 1 0 2.78% 0.00%
UB Control 3 0 8.33% 0.00%
GW Cats 1 0 2.78% 0.00%
UW Tokens 1 1 2.78% 100.00%
Mono Red 5 2 13.89% 40.00%
BW Vamps 1 0 2.78% 0.00%
UG Merfolk 4 0 11.11% 0.00%
RW Form of the Dino 1 0 2.78% 0.00%
RG Monsters 2 0 5.56% 0.00%
Grixis Energy 4 1 11.11% 25.00%
Mono W Servos 1 0 2.78% 0.00%
Naya Monsters 1 0 2.78% 0.00%
UW Cycling 1 0 2.78% 0.00%
BW Approach 1 0 2.78% 0.00%
BW Tokens 2 0 5.56% 0.00%
Sultai Constrictor 3 1 8.33% 33.33%
UG Pummeler 1 1 2.78% 100.00%
Mono W Vamps 1 0 2.78% 0.00%
UB Midrange 1 1 2.78% 100.00%
Total 36 8 100.00% 22.22%

Ace Comics – 25-2-18

Ross Hammock – Mono Red – Winner
Samuel Kentesber – Mardu Vehicles – Runner-Up
Brandan Edwards – Mono Red – Semi-Finalist
Daniel Roberts – Big Red – Semi-Finalist
Graham Caunce – Mono Red – Quarter Finalist
Patrick Mouncer – UW Approach – Quarter Finalist
Rhys Tonge – Scrapheap Red – Quarter Finalist
Owen Tasker – BW Vampires – Quarter Finalist

Ross Hammock – Mono Red – Winner

Creatures (27)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix
Pia Nalaar

Spells (10)
Lightning Strike
Shock
Abrade
Lands (23)
18 Mountain
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Scavenger Grounds
Chandra's Defeat
Abrade
Dire Fleet Daredevil
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer

Samuel Kentesber – Mardu Vehicles – Runner-Up

Creatures (22)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent

Spells (14)
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Unlicensed Disintegration
Magma Spray
Abrade
Lands (24)
Inspiring Vantage
Concealed Courtyard
Spire of Industry
Dragonskull Summit
Canyon Slough
Aether Hub
Swamp
Mountain
Plains

Sideboard (15)
Duress
Walking Ballista
Settle the Wreckage
Authority of the Consuls
Abrade
Angrath, the Flame-Chained
Chandra, Torch of Defiance
Aethersphere Harvester
Hour of Glory

Brandan Edwards – Mono Red – Semi-Finalist

Creatures (27)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Dire Fleet Daredevil
Ahn-Crop Crasher
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix

Spells (10)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (23)
18 Mountain
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Scavenger Grounds
Magma Spray
Chandra's Defeat
Abrade
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer
Kari Zev's Expertise
Rekindling Phoenix

Daniel Roberts – Big Red – Semi-Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Ahn-Crop Crasher
Captain Lannery Storm
Rekindling Phoenix
Glorybringer
Hazoret the Fervent
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider

Spells (11)
Lightning Strike
Shock
Abrade
Lands (24)
17 Mountain
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Dire Fleet Daredevil
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Pia Nalaar
Rekindling Phoenix
Magma Spray
Destructive Tampering
Aethersphere Harvester

Graham Caunce – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (28)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Dire Fleet Daredevil
Ahn-Crop Crasher
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix

Spells (9)
Magma Spray
Shock
Abrade
Lightning Strike
Lands (23)
18 Mountain
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Scavenger Grounds
Chandra's Defeat
Magma Spray
Abrade
Aethersphere Harvester
Kari Zev's Expertise
Chandra, Torch of Defiance
Rekindling Phoenix
Glorybringer

Rhys Tonge – Scrapheap Red – Quarter Finalist

Creatures (26)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Scrapheap Scrounger
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix

Spells (10)
Lightning Strike
Abrade
Shock
Lands (24)
Dragonskull Summit
Ifnir Deadlands
Swamp
14 Mountain

Sideboard (15)
Pia Nalaar
Moment of Craving
Aethersphere Harvester
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Doomfall
Abrade

Patrick Mouncer – UW Approach – Quarter Finalist

Spells (35)
Approach of the Second Sun
Glimmer of Genius
Opt
Essence Scatter
Cast Out
Fumigate
Settle the Wreckage
Search for Azcanta
Disallow
Aether Meltdown
Supreme Will
Censor
Farm//Market
Lands (25)
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Ipnu Rivulet
Scavenger Grounds
Island
Plains

Sideboard (15)
Gideon of the Trials
Authority of the Consuls
Regal Caracal
Negate
Torrential Gearhulk
Confiscation Coup

Owen Tasker – BW Vampires – Quarter Finalist

Creatures (22)
Elenda, the Dusk Rose
Twilight Prophet
Gifted Aetherborn
Legion's Lieutenant
Mavren Fein, Dusk Apostle
Yahenni, Undying Partisan
Sanctum Seeker
Dusk Legion Zealot

Spells (16)
Ixalan's Binding
Cast Out
Moment of Craving
Legion's Landing
Fatal Push
Arguel's Blood Fast
Lands (22)
Unclaimed Territory
Scavenger Grounds
Shefet Dunes
Concealed Courtyard
Swamp
Plains

Sideboard (15)
Vraska's Contempt
Duress
Aethersphere Harvester
Decommission
Dusk//Dawn
Slash of Talons
Settle the Wreckage

Manaleak Birmingham – 25-2-18

Cameron Simmonds – Scrapheap Red – Winner
Harry Garbett – Temur Energy
Jonathan Harpin – Esper God-Pharaoh’s Gift
Daniel Quinsey – UW Approach
William Moore – Abzan Tokens
Edvin Matsson – Esper God-Pharaoh’s Gift
Matthew Foulkes – BW Tokens

Cameron Simmonds – Scrapheap Red – Winner

Creatures (26)
Bomat Courier
Dread Wanderer
Night Market Lookout
Earthshaker Khenra
Scrapheap Scrounger
Pia Nalaar
Rekindling Phoenix

Spells (11)
Fatal Push
Abrade
Aethersphere Harvester
Unlicensed Disintegration
Lands (23)
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Ifnir Deadlands
Mountain
Swamp

Sideboard (15)
Abrade
Bontu's Last Reckoning
Cut//Ribbons
Dire Fleet Daredevil
Duress
Moment of Craving
Vraska's Contempt

Harry Garbett – Temur Energy

Creatures (24)
Servant of the Conduit
Channeler Initiate
Jadelight Ranger
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Rekindling Phoenix
Glorybringer

Spells (11)
Nissa, Steward of Elements
Magma Spray
Harnessed Lightning
Abrade
Confiscation Coup
Lands (25)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Evolving Wilds
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Spirebluff Canal
Island
Mountain
Forest

Sideboard (15)
Chandra, Torch of Defiance
Chandra's Defeat
Confiscation Coup
Deathgorge Scavenger
Lifecrafter's Bestiary
Negate
Nissa, Steward of Elements
Spell Pierce

Jonathan Harpin – Esper God-Pharaoh’s Gift

Creatures (29)
Minister of Inquiries
Glint-Sleeve Siphoner
Seeker's Squire
Champion of Wits
Trophy Mage
Ravenous Chupacabra
Angel of Invention
Walking Ballista

Spells (7)
Gate to the Afterlife
Aethersphere Harvester
God-Pharaoh's Gift
Lands (24)
Aether Hub
Concealed Courtyard
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Ipnu Rivulet
Island
Swamp

Sideboard (15)
Fatal Push
Gonti, Lord of Luxury
Hostage Taker
Kitesail Freebooter
Negate
The Scarab God
Vraska's Contempt

Daniel Quinsey – UW Approach

Creatures (2)
Torrential Gearhulk

Spells (33)
Baffling End
Censor
Essence Scatter
Search for Azcanta
Negate
Supreme Will
Farm//Market
Glimmer of Genius
Cast Out
Settle the Wreckage
Fumigate
Approach of the Second Sun
Pull from Tomorrow
Lands (25)
Arch of Orazca
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Plains
Island

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Gideon of the Trials
Ixalan's Binding
Kefnet the Mindful
Negate
Nimble Obstructionist
Regal Caracal
Spell Pierce

William Moore – Abzan Tokens

Creatures (9)
Anointer Priest
Yahenni, Undying Partisan
Elenda, the Dusk Rose
Angel of Invention
Marionette Master

Spells (30)
Vraska, Relic Seeker
Fatal Push
Legion's Landing
Renegade Map
Hidden Stockpile
Servo Exhibition
Start//Finish
Anointed Procession
Cast Out
Fumigate
Lands (21)
Concealed Courtyard
Forsaken Sanctuary
Sunpetal Grove
Shefet Dunes
Plains
Swamp
Forest

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Dispossess
Driven//Despair
Duress
Gideon of the Trials
Herald of Anguish
Ixalan's Binding
Kambal, Consul of Allocation
Lost Legacy
Treasure Map
Yahenni, Undying Partisan

Nick Lote – Mardu Vehicles

Creatures (24)
Toolcraft Exemplar
Inventor's Apprentice
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Walking Ballista

Spells (13)
Heart of Kiran
Abrade
Aethersphere Harvester
Unlicensed Disintegration
Lands (23)
Aether Hub
Canyon Slough
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit
Inspiring Vantage
Spire of Industry
Plains
Mountain

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Cast Out
Chandra, Torch of Defiance
Duress
Dusk//Dawn
Fatal Push
Plains

Edvin Matsson – Esper God-Pharaoh’s Gift

Creatures (29)
Minister of Inquiries
Seeker's Squire
Dusk Legion Zealot
Champion of Wits
Trophy Mage
Hostage Taker
Ravenous Chupacabra
Angel of Invention
The Scarab God
Walking Ballista

Spells (8)
Fatal Push
Gate of the Afterlife
God-Pharaoh's Gift
Lands (23)
Aether Hub
Concealed Courtyard
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Ipnu Rivulet
Island
Swamp

Sideboard (15)
Deadeye Tracker
Dreamstealer
Duress
Gonti, Lord of Luxury
Jace's Defeat
Kitesail Freebooter
Moment of Craving
Negate
The Scarab God
Vraska's Contempt

Matthew Foulkes – BW Tokens

Creatures (10)
Anointer Priest
Sunscourge Champion
Regal Caracal

Spells (27)
Legion's Landing
Renegade Map
Fatal Push
Hidden Stockpile
Arguel's Blood Fast
Profane Procession
Anointed Procession
Ixalan's Binding
Settle the Wreckage
Lands (23)
Concealed Courtyard
Evolving Wilds
Field of Ruin
Ifnir Deadlands
Shefet Dunes
Plains
Swamp

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Authority of the Consuls
Baffling End
Cast Out
Duress
Fragmentize
Grind//Dust
Ixalan's Binding
Lost Legacy
Profane Procession
Settle the Wreckage

Playnation – 24-2-18

Jozsef Benczedi – Grixis Control – Winner
Roy Rafferty – Scrapheap Red – Runner-Up
Reginald Jbeli – Grixis Energy – Semi-Finalist
George Andrews – 5C Superfriends – Semi-Finalist
Ceri Taylor – Mono Red – Quarter Finalist
Vicent Silvestre – Abzan Mastermind – Quarter Finalist
Heimir Palmason – Mono Red – Quarter Finalist
Haiyue Yu – Sultai Constrictor – Quarter Finalist

Jozsef Benczedi – Grixis Control – Winner

Creatures (7)
Gonti, Lord of Luxury
Torrential Gearhulk
The Scarab God

Spells (27)
Chandra, Torch of Defiance
Harnessed Lightning
Abrade
Sweltering Suns
Fatal Push
Vraska's Contempt
Moment of Craving
Liliana, Death's Majesty
Glimmer of Genius
Search for Azcanta
Disallow
Essence Scatter
Lands (26)
Spirebluff Canal
Fetid Pools
Canyon Slough
Drowned Catacomb
Dragonskull Summit
Field of Ruin
Evolving Wilds
Aether Hub
Island
Mountain
Swamp

Sideboard (15)
Glorybringer
Hour of Devastation
Negate
River's Rebuke
Duress
Moment of Craving
Deadeye Tracker
Dreamstealer
Arguel's Blood Fast
Nicol Bolas, God-Pharaoh

Roy Rafferty – Scrapheap Red – Runner-Up

Creatures (26)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Scrapheap Scrounger
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix

Spells (10)
Lightning Strike
Shock
Abrade
Unlicensed Disintegration
Lands (24)
14 Mountain
Swamp
Dragonskull Summit
Ifnir Deadlands

Sideboard (15)
Magma Spray
Abrade
Vance's Blasting Cannons
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Angrath, the Flame-Chained
Chandra, Torch of Defiance
Duress

Reginald Jbeli – Grixis Energy – Semi-Finalist

Spells (22)
Chandra, Torch of Defiance
Confiscation Coup
Magma Spray
Aethersphere Harvester
Search for Azcanta
Harnessed Lightning
Supreme Will
Vraska's Contempt
Lands (26)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Fetid Pools
Drowned Catacomb
Island
Mountain
Spirebluff Canal
Swamp

Sideboard (15)
Chandra’s Defeat
Duress
Gonti, Lord of Luxury
Torrential Gearhulk
Negate
Moment of Craving

George Andrews – 5C Superfriends – Semi-Finalist

Creatures (5)
Carnage Tyrant
Regal Caracal

Spells (29)
Gift of Paradise
Spring//Mind
Hour of Promise
Settle the Wreckage
Thaumatic Compass
Gideon of the Trials
Chandra, Torch of Defiance
Nissa, Vital Force
Huatli, Warrior-Poet
Ajani Unyielding
Vraska, Relic Seeker
Nicol Bolas, God-Pharaoh
Lands (26)
Scattered Groves
Hashep Oasis
Shefet Dunes
Scavenger Grounds
Cascading Cataracts
Field of Ruin
Arch of Orazca
Forest
Plains

Sideboard (15)
Naturalize
Slice in Twain
Lost Legacy
Hour of Revelation
Carnage Tyrant
Wakening Sun's Avatar
Angrath, the Flame-Chained
Huatli, Warrior-Poet

Haiyue Yu – Sultai Constrictor – Quarter Finalist

Creatures (21)
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Jadelight Ranger
Kitesail Freebooter
The Scarab God
Walking Ballista
Winding Constrictor

Spells (14)
Blossoming Defense
Essence Scatter
Fatal Push
Hadana's Climb
Vraska's Contempt
Lands (25)
Aether Hub
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Fetid Pools
Forest
Swamp

Sideboard (0)

Vicent Silvestre – Abzan Mastermind – Quarter Finalist

Creatures (1)
Tetzimoc, Primal Death

Spells (34)
Fatal Push
Battle at the Bridge
Moment of Craving
Thaumatic Compass
Treasure Map
Gift of Paradise
Spring//Mind
Profane Procession
Vraska's Contempt
Mastermind's Acquisition
Hour of Promise
Fumigate
Vraska, Relic Seeker
Lands (25)
Blooming Marsh
Concealed Courtyard
Ifnir Deadlands
Scattered Groves
Shefet Dunes
Hashep Oasis
Scavenger Grounds
Field of Ruin
Desert of the Indomitable
Arch of Orazca
Forest
Plains
Swamp

Sideboard (15)
Desert's Hold
Yahenni's Expertise
Lost Legacy
Duress
Doomfall
Dispossess
Arguel's Blood Fast
Nissa, Vital Force
Zacama, Primal Calamity
Sandwurm Convergence
Carnage Tyrant

Heimir Palmason – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (25)
Hazoret the Fervent
Ahn-Crop Crasher
Fanatical Firebrand
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Bomat Courier
Kari Zev, Skyship Raider
Pia Nalaar

Spells (12)
Shock
Lightning Strike
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Lands (23)
18 Mountain
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Glorybringer
Pia Nalaar
Dire Fleet Daredevil
Magma Spray
Abrade
Dual Shot
Treasure Map
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Scavenger Grounds

Ceri Taylor – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (28)
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix
Ahn-Crop Crasher
Fanatical Firebrand
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Bomat Courier
Kari Zev, Skyship Raider
Pia Nalaar

Spells (9)
Shock
Magma Spray
Lightning Strike
Abrade
Lands (23)
18 Mountain
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Invigorated Rampage
Glorybringer
Kari Zev's Expertise
Aethersphere Harvester
Magma Spray
Abrade
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Scavenger Grounds

Xtremetrades – 24-2-18

Robert Wiseman – Mono Red – Winner
Sam Kentesber – Mardu Vehicles – Runner-Up
Rocco Vitesse – Mono Red – Semi-Finalist
George Watson – UB Control – Semi-Finalist
Daniel Roberts – Big Red – Quarter Finalist
Ross Hammock – Scrapheap Red – Quarter Finalist
Patrick Mouncer – UW Approach – Quarter Finalist
Enzo Di Rosa – Esper Approach – Quarter Finalist

Robert Wiseman – Mono Red – Winner

Creatures (22)
Hazoret the Fervent
Ahn-Crop Crasher
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Bomat Courier
Rekindling Phoenix
Glorybringer

Spells (15)
Fleetwheel Cruiser
Shock
Lightning Strike
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Lands (24)
18 Mountain
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Sweltering Suns
Glorybringer
Aethersphere Harvester
Dire Fleet Daredevil
Magma Spray
Hungry Flames
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance

Samuel Kentesber – Mardu Vehicles – Runner-Up

Creatures (22)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent

Spells (14)
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Unlicensed Disintegration
Magma Spray
Abrade
Lands (24)
Inspiring Vantage
Concealed Courtyard
Spire of Industry
Dragonskull Summit
Canyon Slough
Aether Hub
Swamp
Mountain
Plains

Sideboard (15)
Duress
Walking Ballista
Settle the Wreckage
Authority of the Consuls
Abrade
Angrath, the Flame-Chained
Chandra, Torch of Defiance
Aethersphere Harvester
Hour of Glory

Rocco Vitesse – Mono Red – Semi-Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Glorybringer

Spells (12)
Chandra, Torch of Defiance
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (23)
17 Mountain
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (16)
Scavenger Grounds
Magma Spray
Chandra's Defeat
Abrade
Pia Nalaar
Dire Fleet Daredevil
Glorybringer
Kari Zev's Expertise
Rekindling Phoenix

George Watson – UB Control – Semi-Finalist

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (28)
Fatal Push
Moment of Craving
Disallow
Search for Azcanta
Supreme Will
Vraska's Contempt
Glimmer of Genius
Consign//Oblivion
Commit//Memory
Censor
Essence Scatter
Lands (26)
Submerged Boneyard
Fetid Pools
Ipnu Rivulet
Ifnir Deadlands
Drowned Catacomb
Island
Swamp
Field of Ruin

Sideboard (15)
Moment of Craving
Golden Demise
Negate
Contraband Kingpin
Duress
Deadeye Tracker
Arguel's Blood Fast
Nezahal, Primal Tide
Yahenni's Expertise

Daniel Roberts – Big Red – Quarter Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Captain Lannery Storm
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix
Glorybringer

Spells (11)
Lightning Strike
Shock
Abrade
Lands (24)
17 Mountain
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Aethersphere Harvester
Chandra, Torch of Defiance
Magma Spray
Chandra's Defeat
Pia Nalaar
Dire Fleet Daredevil
Rekindling Phoenix
Destructive Tampering

Ross Hammock – Scrapheap Red – Quarter Finalist

Creatures (26)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Scrapheap Scrounger
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix

Spells (10)
Lightning Strike
Shock
Abrade
Lands (24)
15 Mountain
Swamp
Dragonskull Summit
Aether Hub

Sideboard (15)
Magma Spray
Abrade
Dire Fleet Daredevil
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer

Patrick Mouncer – UW Approach – Quarter Finalist

Spells (35)
Approach of the Second Sun
Glimmer of Genius
Opt
Essence Scatter
Cast Out
Fumigate
Settle the Wreckage
Search for Azcanta
Disallow
Aether Meltdown
Supreme Will
Censor
Lands (25)
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Ipnu Rivulet
Scavenger Grounds
Island
Plains

Sideboard (15)
Gideon of the Trials
Authority of the Consuls
Regal Caracal
Negate
Torrential Gearhulk
Hour of Revelation

Enzo Di Rosa – Esper Approach – Quarter Finalist

Spells (35)
Fatal Push
Approach of the Second Sun
Disallow
Search for Azcanta
Settle the Wreckage
Fumigate
Opt
Glimmer of Genius
Essence Scatter
Censor
Ixalan's Binding
Lands (25)
Glacial Fortress
Drowned Catacomb
Concealed Courtyard
Field of Ruin
Irrigated Farmland
Fetid Pools
Island
Plains

Sideboard (15)
Regal Caracal
Torrential Gearhulk
The Scarab God
Duress
Essence Scatter
Commit//Memory
Fumigate

GP Memphis – 25-2-18

Tyler Schroeder – RG Monsters – Winner
Aaron Barich – Sultai Constrictor – Runner-Up
Matthew Kling – Grixis Energy – Semi-Finalist
Michael Cochran – Grixis Energy – Semi-Finalist
Andrew Tenjum – Grixis Energy – Quarter Finalist
Blake Miller – Mardu Vehicles – Quarter Finalist
Heath Vance – UB Control – Quarter Finalist
Eric Froehlich – UB Control – Quarter Finalist

Also 9-32 Decklists here: https://magic.wizards.com/en/events/coverage/gpmem18/gpmem18-9-32-decklists-2018-02-25

Tyler Schroeder – RG Monsters – Winner

Creatures (26)
Earthshaker Khenra
Glorybringer
Jadelight Ranger
Merfolk Branchwalker
Pia Nalaar
Rekindling Phoenix
Resilient Khenra
Rhonas the Indomitable

Spells (9)
Struggle // Survive
Abrade
Magma Spray
Lands (25)
Forest
Hashep Oasis
Mountain
Rootbound Crag
Sheltered Thicket

Sideboard (15)
Magma Spray
Struggle//Survive
Atzocan Archer
Blossoming Defense
Carnage Tyrant
Chandra’s Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Deathgorge Scavenger
Naturalize
Thrashing Brontodon

Aaron Barich – Sultai Constrictor – Runner-Up

Creatures (26)
Bristling Hydra
Glint-Sleeve Siphoner
Jadelight Ranger
Servant of the Conduit
Verdurous Gearhulk
Walking Ballista
Winding Constrictor

Spells (10)
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Hadana’s Climb
Lands (24)
Aether Hub
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Fetid Pools
Forest
Foul Orchard
Hashep Oasis
Ifnir Deadlands
Swamp

Sideboard (15)
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Cartouche of Ambition
Duress
Negate
Thrashing Brontodon

Matthew Kling – Grixis Energy – Semi-Finalist

Creatures (15)
Dire Fleet Daredevil
Glint-Sleeve Siphoner
Gonti, Lord of Luxury
The Scarab God
Torrential Gearhulk
Whirler Virtuoso

Spells (19)
Chandra, Torch of Defiance
Confiscation Coup
Abrade
Commit//Memory
Harnessed Lightning
Magma Spray
Supreme Will
Vraska’s Contempt
Search for Azcanta
Lands (26)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Island
Mountain
Spirebluff Canal
Swamp

Sideboard (15)
Gonti, Lord of Luxury
Torrential Gearhulk
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Chandra’s Defeat
Deadeye Tracker
Duress
Negate
Sweltering Suns

Michael Cochran – Grixis Energy – Semi-Finalist

Creatures (15)
Champion of Wits
Glint-Sleeve Siphoner
Pia Nalaar
Rekindling Phoenix
The Scarab God
Whirler Virtuoso

Spells (19)
Chandra, Torch of Defiance
Liliana, Death’s Majesty
Confiscation Coup
Abrade
Consign//Oblivion
Harnessed Lightning
Magma Spray
Vraska’s Contempt
Lands (26)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Field of Ruin
Island
Mountain
Spirebluff Canal
Swamp

Sideboard (15)
Abrade
Arguel’s Blood Fast
Chandra’s Defeat
Duress
Gonti, Lord of Luxury
Negate
River’s Rebuke
Supreme Will
Sweltering Suns

Blake Miller – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (22)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Pia Nalaar
Rekindling Phoenix
Hazoret the Fervent
Walking Ballista

Spells (14)
Chandra, Torch of Defiance
Cut//Ribbons
Abrade
Unlicensed Disintegration
Heart of Kiran
Lands (24)
Canyon Slough
Spire of Industry
Plains
Swamp
Mountain
Inspiring Vantage
Concealed Courtyard
Dragonskull Summit

Sideboard (15)
Chandra, Torch of Defiance
Settle the Wreckage
Chandra’s Defeat
Profane Procession
Cast Out
Arguel’s Blood Fast
Angrath, the Flame-Chained
Duress
Authority of the Consuls
Battle at the Bridge

Andrew Tenjum – Grixis Energy – Quarter Finalist

Creatures (14)
Glint-Sleeve Siphoner
Gonti, Lord of Luxury
The Scarab God
Torrential Gearhulk
Whirler Virtuoso

Spells (20)
Abrade
Essence Scatter
Fatal Push
Harnessed Lightning
Magma Spray
Supreme Will
Vraska’s Contempt
Search for Azcanta
Lands (26)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Island
Mountain
Spirebluff Canal
Swamp

Sideboard (15)
Essence Scatter
Magma Spray
Chandra’s Defeat
Duress
Glimmer of Genius
Hour of Devastation
Liliana, Death’s Majesty
Negate

Heath Vance – UB Control – Quarter Finalist

Creatures (6)
Torrential Gearhulk
The Scarab God

Spells (28)
Fatal Push
Moment of Craving
Commit//Memory
Essence Scatter
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Vraska’s Contempt
Disallow
Search for Azcanta
Lands (26)
Fetid Pools
Drowned Catacomb
Island
Swamp
Field of Ruin
Submerged Boneyard

Sideboard (15)
Moment of Craving
Metallurgic Summonings
Duress
Glint-Sleeve Siphoner
River’s Rebuke
Negate
Golden Demise
Contraband Kingpin
Nezahal, Primal Tide

Eric Froehlich – UB Control – Quarter Finalist

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (28)
Commit//Memory
Disallow
Essence Scatter
Fatal Push
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Moment of Craving
Vraska’s Contempt
Search for Azcanta
Lands (26)
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Field of Ruin
Island
Submerged Boneyard
Swamp

Sideboard (15)
Moment of Craving
Arguel’s Blood Fast
Bontu’s Last Reckoning
Contraband Kingpin
Deadeye Tracker
Duress
Golden Demise
Negate
Nezahal, Primal Tide

Patriot Games – 25-2-18

Tom Hayward – Bant Approach – Winner
Gareth Woodhead – Grixis Energy – Runner-Up
Oliver Frith – BG Constrictor – Semi-Finalist
Brad Garrett – Mono Black Aggro – Semi-Finalist
Daniel Wales – Jeskai God-Pharaoh’s Gift – Quarter Finalist
Dan Hall – BG Constrictor – Quarter Finalist
Dylan Smith – Mono Red – Quarter Finalist
Rob Catton – Grixis Control – Quarter Finalist

Tom Hayward – Bant Approach – Winner

Spells (35)
Baffling End
Gift of Paradise
Essence Scatter
Thaumatic Compass
Spring//Mind
Search for Azcanta
Hour of Promise
Ixalan's Binding
Cast Out
Settle the Wreckage
Fumigate
Approach of the Second Sun
Lands (25)
Botanical Sanctum
Sunpetal Grove
Ipnu Rivulet
Irrigated Farmland
Island
Plains
Forest
Desert of Indomitable
Scavenger Grounds
Arch of Orazca
Hashep Oasis
Shefet Dunes

Sideboard (15)
Jace's Defeat
Negate
Authority of the Consuls
Forsake the Worldly
Regal Caracal
Baffling End
Gideon's Intervention

Gareth Woodhead – Grixis Energy – Runner-Up

Spells (21)
Vraska's Contempt
Harnessed Lightning
Abrade
Supreme Will
Fatal Push
Glimmer of Genius
Nicol Bolas, God-Pharaoh
Angrath, the Flame-Chained
Disallow
Lands (25)
Spirebluff Canal
Canyon Slough
Island
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Swamp
Mountain
Aether Hub

Sideboard (15)
Chandra's Defeat
Aethersphere Harvester
Lost Legacy
Arguel's Blood Fast
Deadeye Tracker
Negate
Duress
Dreamstealer

Oliver Frith – BG Constrictor – Semi-Finalist

Creatures (25)
Walking Ballista
Winding Constrictor
Glint-Sleeve Siphoner
Merfolk Branchwalker
Jadelight Ranger
Rishkar, Peema Renegade
Wildgrowth Walker
Verdurous Gearhulk
Deadeye Tracker

Spells (11)
Fatal Push
Blossoming Defense
Vraska’s Contempt
Aethersphere Harvester
Lands (24)
Forest
Swamp
Blooming Marsh
Foul Orchard
Aether Hub
Hashep Oasis
Ifnir Deadlands
Evolving Wilds

Sideboard (15)
Carnage Tyrant
Duress
Skysovereign, Consul Flagship
Deathgorge Scavenger
Lifecrafter’s Bestiary
Golden Demise
Cartouche of Ambition
Vraska, Relic Seeker

Brad Garrett – Mono Black Aggro – Semi-Finalist

Creatures (26)
Dread Wanderer
Viscous Conquistador
Gifted Aetherborn
Scrapheap Scrounger
Ammit Eternal
Bone Picker
Night Market Lookout

Spells (14)
Fatal Push
Supernatural Stamina
Walk the Plank
Moment of Craving
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Lands (20)
Ifnir Deadlands
16 Swamp

Sideboard (15)
Duress
Gifted Aetherborn
Kitesail Freebooter
Aethersphere Harvester
Vraska’s Contempt
Harsh Scrutiny

Daniel Wales – Jeskai God-Pharaoh’s Gift – Quarter Finalist

Creatures (20)
Minister of Inquiries
Baral, Chief of Compliance
Champion of Wits
Combat Celebrant
Vizier of Many Faces
Chaos Maw

Spells (22)
God-Pharaoh's Gift
Cathartic Reunion
Chart a Course
Strategic Planning
Madcap Experiment
Refurbish
Lands (18)
Plains
Island
Mountain
Aether Hub
Inspiring Vantage
Spirebluff Canal

Sideboard (15)
Padeem, Consul of Innovation
Negate
Hollow One
Sunscourge Champion
Sweltering Suns

Dan Hall – BG Constrictor – Quarter Finalist

Creatures (24)
Winding Constrictor
Walking Ballista
Glint-Sleeve Siphoner
Jadelight Ranger
Merfolk Branchwalker
Rishkar, Peema Renegade
Verdurous Gearhulk

Spells (12)
Fatal Push
Vraska's Contempt
Aethersphere Harvester
Blossoming Defense
Lands (24)
Aether Hub
Blooming Marsh
Hashep Oasis
Ifnir Deadlands
Foul Orchard
Field of Ruin
Swamp
Forest

Sideboard (15)
Duress
Moment of Craving
Heroic Intervention
Naturalize
Deathgorge Scavenger
Carnage Tyrant
Vraska, Relic Seeker
Lifecrafter's Bestiary

Dylan Smith – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Kari Zev, Skyship Raider
Soul-Scar Mage
Hazoret the Fervent
Ahn-Crop Crasher
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Pia Nalaar

Spells (12)
Shock
Lightning Strike
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Lands (23)
18 Mountain
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Glorybringer
Chandra, Torch of Defiance
Magma Spray
Pia Nalaar
Abrade
Chandra's Defeat
Aethersphere Harvester
Scavenger Grounds

Rob Catton – Grixis Control – Quarter Finalist

Creatures (5)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (30)
Fatal Push
Magma Spray
Abrade
Harnessed Lightning
Essence Scatter
Supreme Will
Disallow
Vraska’s Contempt
Search for Azcanta
Glimmer of Genius
Lands (25)
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Spirebluff Canal
Fetid Pools
Canyon Slough
Aether Hub
Field of Ruin
Island
Swamp
Mountain

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Moment of Craving
Deadeye Tracker
Angrath, the Flame-Chained
Duress
Negate
Chandra’s Defeat
Hour of Devastation
Nicol Bolas, God-Pharaoh