Mana Gaming WPNQ – 9/11/2019 – 26 Players

Top8 – Golgari Adventure – Matt Brown
Top8 – Sultai Food – Craig Tamer
Top8 – Sultai Food – Ramunas Micuta
Top8 – Sultai Food – Matteo Di Napoli
Top8 – Sultai Food – Alexander Gordon-Brown
Top8 – Sultai Food – Joel Griebel
Top8 – Sultai Food – Harriet Wilder
Top8 – UW Control – Thomas Harle

Top8 – Matt Brown

Golgari Adventure (0)

Creatures (27)
Edgewall Innkeeper
Foulmire Knight
Paradise Druid
Order of Midnight
Kraul Harpooner
Murderous Rider
Lovestruck Beast
Rankle, Master of Pranks
Questing Beast

Spells (9)
Vraska, Golgari Queen
Liliana, Dreadhorde General
Noxious Grasp
The Elderspell
Find // Finality
Vivien, Arkbow Ranger
Lands (24)
Temple of Malady
Overgrown Tomb
Swamp
Forest
Fabled Passage
Castle Locthwain

Sideboard (15)
Voracious Hydra
Legion's End
The Elderspell
Massacre Girl
Duress
Thrashing Brontodon
Sorcerous Spyglass
Veil of Summer
Kraul Harpooner

Top8 – Craig Tamer

Sultai Food (0)

Creatures (17)
Guilded Goose
Paradise Druid
Wicked Wolf
Hydroid Krasis
Massacre Girl

Spells (19)
Once Upon a Time
Noxious Grasp
Oko, Thief of Crowns
Nissa, Who Shakes the World
Vraska, Golgari Queen
Liliana, Dreadhorde General
Lands (24)
Fabled Passage
Breeding Pool
Overgrown Tomb
Watery Grave
Forest
Island
Swamp

Sideboard (15)
Massacre Girl
Casualties of War
Negate
Veil of Summer
Trashing Brontodon
Disdainful Stroke
Aether Gust
Duress

Top8 – Ramunas Micuta

Sultai Food (0)

Creatures (19)
Questing Beast
Hydroid Krasis
Guilded Goose
Wicked Wolf
Blacklance Paragon
Paradise Druid

Spells (17)
Once Upon a Time
Oko, Thief of Crowns
Nissa, Who Shakes the World
Noxious Grasp
Assassin's Trophy
Vraska, Golgari Queen
Lands (24)
Castle Locthwain
Castle Vantress
Overgrown Tomb
Forest
Island
Swamp
Fabled Passage
Temple of Malady
Watery Grave
Breeding Pool

Sideboard (15)
Noxious Grasp
Cry of the Carnarium
Legion's End
Disdainful Stroke
Negate
Thrashing Brontodon
Return to Nature
The Elderspell
Duress
Veil of Summer

Top8 – Matteo Di Napoli

Sultai Food (0)

Creatures (18)
Guilded Goose
Hydroid Krasis
Swift End // Murderous Rider
Paradise Druid
Wicked Wolf

Spells (17)
Nissa, Who Shakes the World
Oko, Thief of Crowns
Vraska, Golgari Queen
Casualties of War
Noxious Grasp
Once Upon a Time
Lands (25)
Breeding Pool
Castle Locthwain
Fabled Passage
Forest
Island
Swamp
Overgrown Tomb
Temple of Malady
Watery Grave

Sideboard (15)
Disdainful Stroke
Legion's End
Liliana, Dreadhorde General
Massacre Girl
Mystical Dispute
Negate
Noxious Grasp
Veil of Summer

Top8 – Alexander Gordon-Brown

Sultai Food (0)

Creatures (16)
Guilded Goose
Wicked Wolf
Paradise Druid
Hydroid Krasis

Spells (19)
Oko, Thief of Crowns
Nissa, Who Shakes the World
Once Upon a Time
Noxious Grasp
Find // Finality
Lands (25)
Overgrown Tomb
Breeding Pool
Watery Grave
Fabled Passage
Forest
Swamp
Island

Sideboard (15)
Thrashing Brontodon
Duress
Veil of Summer
Mystical Dispute

Top8 – Joel Griebel

Sultai Food (0)

Creatures (16)
Guilded Goose
Paradise Druid
Wicked Wolf
Hydroid Krasis

Spells (20)
Oko, Thief of Crowns
Garruk, Cursed Huntsman
Nissa, Who Shakes the World
Once Upon a Time
Find // Finality
Vraska, Golgari Queen
Noxious Grasp
Lands (24)
Forest
Swamp
Island
Breeding Pool
Watery Grave
Overgrown Tomb
Fabled Passage

Sideboard (15)
Veil of Summer
Thrashing Brontodon
Massacre Girl
Lovestruck Beast
Casualties of War
Duress
Tamiyo, Collector of Tales
Negate

Top8 – Harriet Wilder

Sultai Food (0)

Creatures (15)
Wicked Wolf
Paradise Druid
Hydroid Krasis
Guilded Goose

Spells (21)
Nissa, Who Shakes the World
Vraska, Golgari Queen
Noxious Grasp
Casualties of War
Once Upon a Time
Oko, Thief of Crowns
Assassin's Trophy
Liliana, Dreadhorde General
Ugin, the Ineffable
Lands (24)
Fabled Passage
Overgrown Tomb
Watery Grave
Breeding Pool
Forest
Island
Swamp
Castle Locthwain

Sideboard (15)
Shifting Ceratops
Return to Nature
Questing Beast
Thrashing Brontodon
Veil of Summer
Duress
Tamiyo, Collector of Tales
Massacre Girl
Legion's End

Top8 – Thomas Harle

UW Control (0)

Creatures (7)
Gadwick, the Wizened
Agent of Treachery
Brazzen Borrower

Spells (25)
Teferi, Time Raveler
Prison Realm
Time Wipe
Mass Manipulation
Chemister's Insight
Mystical Dispute
Absorb
Dovin's Veto
Lands (27)
Hallowed Fountain
Castle Vantress
Castle Ardenvale
Fabled Passage
Plains
Island
Tranquil Cove
Blast Zone

Sideboard (15)
Devout Decree
Sorcerous Spyglass
Mystical Dispute
Finale of Glory
Ugin, the Ineffable
Realm-Cloaked Giant
Narset, Parter of Veils
Glass Casket
Aether Gust

Episode 103 – Pioneer Impressions

Episode 103 – Pioneer Impressions

 
 
00:00 / 01:13:31
 
1X
 

This week we look at the results from last weekends GPs, as well as the local results from Axion Now and The Games Shop. We talk a bit about the Oko problem. Then we have a discussion about how Pioneer is shaping up from what we have seen and how we think this weeks bannings will affect that.

News: 2:20
Local Results: 17:30
Deep dive: 32:50

Intro and Outro Music: Bit Quest by Kevin Macleod
News Theme: NewsSting by Kevin Macleod
Art: Leyline of Abundance by Noah Bradley.
This podcast is supported by our patreons at Patreon.com/SIcast, as well as our sponsors, Axion Now. Head to AxionNow.com to find out about upcoming events and find singles on sale.

The Games Shop WPNQ – 2/11/19 – 20 players

Winner – Stuart Wright – Sultai Food
Finalist – Aaron Graham – Simic Food
Semi-Finalist – Pieter Loubser – Sultai Food
Semi-Finalist – Calum Stephenson – Sultai Food
Quarter-Finalist – James Andrew – Sultai Food
Quarter-Finalist – David Calf – Sultai Food
Quarter-Finalist – James Staples – Sultai Food
Quarter-Finalist – Francesco Vitiello – Izzet Double Draw

Winner – Sultai Food – Stuart Wright

Creatures (16)
Guilded Goose
Hydroid Krasis
Paradise Druid
Wicked Wolf

Spells (19)
Noxious Grasp
Once Upon a Time
Liliana, Dreadhorde General
Nissa, Who Shakes the World
Oko, Thief of Crowns
Vraska, Golgari Queen
Lands (25)
Breeding Pool
Fabled Passage
Forest
Island
Overgrown Tomb
Swamp
Watery Grave

Sideboard (15)
Duress
Veil of Summer
Assassin's Trophy
Legion's End
Negate
Massacre Girl
Thrashing Brontodon

Finalist – Simic Food – Aaron Graham

Creatures (21)
Guilded Goose
Paradise Druid
Wicked Wolf
Questing Beast
Voracious Hydra
Hydroid Krasis

Spells (15)
Once Upon a Time
Oko, Thief of Crowns
Nissa, Who Shakes the World
Mystical Dispute
Lands (24)
Breeding Pool
Temple of Mystery
11 Forest
Island
Castle Garenbrig

Sideboard (15)
Brazzen Borrower
Stonecoil Serpent
Stolen by the Fae
Lovestruck Beast
Veil of Summer
Voracious Hydra
Aether Gust
Negate

Semi-Finalist – Sultai Food – Calum Stephenson

Creatures (21)
Guilded Goose
Paradise Druid
Questing Beast
Wicked Wolf
Massacre Girl
Hydroid Krasis

Spells (15)
Once Upon a Time
Oko, Thief of Crowns
Vraska, Golgari Queen
Nissa, Who Shakes the World
Legion's End
Lands (24)
Watery Grave
Overgrown Tomb
Breeding Pool
Temple of Mystery
Temple of Malady
Castle Vantress
Swamp
Forest

Sideboard (15)
Noxious Grasp
Casualties of War
Legion's End
Veil of Summer
Negate
Ashiok, Dream Render
Agent of Treachery

Semi-Finalist – Sultai Food – Pieter Loubser

Creatures (16)
Guilded Goose
Paradise Druid
Hydroid Krasis
Wicked Wolf

Spells (20)
Once Upon a Time
Noxious Grasp
Casualties of War
Oko, Thief of Crowns
Vraska, Golgari Queen
Nissa, Who Shakes the World
Liliana, Dreadhorde General
Lands (24)
Forest
Swamp
Island
Breeding Pool
Overgrown Tomb
Watery Grave
Fabled Passage

Sideboard (15)
Assassin's Trophy
Veil of Summer
Lovestruck Beast
Disdainful Stroke
Negate
Massacre Girl
Duress
Legion's End

Quarter-Finalist – Sultai Food – James Andrew

Creatures (18)
Guilded Goose
Paradise Druid
Incubation Druid
Wicked Wolf
Hydroid Krasis
Questing Beast

Spells (17)
Oko, Thief of Crowns
Nissa, Who Shakes the World
Vraska, Golgari Queen
Disdainful Stroke
Noxious Grasp
Once Upon a Time
Lands (25)
Breeding Pool
Watery Grave
Overgrown Tomb
Fabled Passage
Forest
Island
Swamp
Castle Locthwain

Sideboard (15)
Noxious Grasp
Veil of Summer
Mystical Dispute
Disdainful Stroke
Massacre Girl
Thrashing Brontodon
Find // Finality

Quarter-Finalist – Sultai Food – David Calf

Creatures (17)
Guilded Goose
Hydroid Krasis
Massacre Girl
Paradise Druid
Wicked Wolf

Spells (19)
Nissa, Who Shakes the World
Oko, Thief of Crowns
Once Upon a Time
Vraska, Golgari Queen
Liliana, Dreadhorde General
Noxious Grasp
Lands (24)
Breeding Pool
Fabled Passage
Forest
Island
Overgrown Tomb
Swamp
Watery Grave
Castle Locthwain

Sideboard (15)
Negate
Disdainful Stroke
Mystical Dispute
Veil of Summer
Massacre Girl
Legion's End
Casualties of War
Thrashing Brontodon
Tamiyo, Collector of Tales
The Elder Spell

Quarter-Finalist – Sultai Food – James Staples

Creatures (18)
Guilded Goose
Paradise Druid
Hydroid Krasis
Wicked Wolf
Massacre Girl

Spells (19)
Oko, Thief of Crowns
Vraska, Golgari Queen
Nissa, Who Shakes the World
Noxious Grasp
Liliana, Dreadhorde General
Once Upon a Time
Lands (24)
Breeding Pool
Watery Grave
Overgrown Tomb
Castle Locthwain
Swamp
Island
Fabled Passage
Forest

Sideboard (15)
Disdainful Stroke
Negate
Mystical Dispute
Veil of Summer
Assassin's Trophy
Casualties of War
Legion's End
Thrashing Brontodon
Massacre Girl
Tamiyo, Collector of Tales

Quarter-Finalist – Izzet Double Draw – Francesco Vitiello

Creatures (12)
Crackling Drake
Goblin Electromancer
Niv-Mizzet Parun
Irencrag Pyromancer
Mad Ratter

Spells (27)
Beacon Bolt
Improbable Alliance
The Royal Scion
Lava Coil
Opt
Radical Idea
Scorching Dragonfire
Shock
Thrill of Possibilities
Lands (21)
Fabled Passage
Island
Mountain
Steam Vents
Temple of Epiphany

Sideboard (15)
Beacon Bolt
Disdainful Stroke
Embereth Shieldbreaker
Flame Sweep
Fry
God-Eternal Kefnet
Kasmina, Enigmatic Mentor
Mystical Dispute
Narset, Parter of Veils
Negate
Niv-Mizzet Parun

Axion Now WPNQ Prelim – 2/11/19 – 19 players

Top 8 – James Proctor – Sultai Food
Top 8 – Tim Boura – Temur Reclamation
Top 8 – Joshua Buchan – Mono-Red Cavalcade
Top 8 – Luke Powney – Simic Food
Top 8 – Graham Caunce – Mardu Knights
Top 8 – Paul Thomas – BR Knights
Top 8 – Sean Goddard – Esper Dance
Top 8 – Simeon Beaver – GW Adventures

Top 8 – Sultai Food – James Proctor

Creatures (18)
Guilded Goose
Hydroid Krasis
Murderous Rider
Paradise Druid
Voracious Hydra
Wicked Wolf

Spells (18)
Assassin's Trophy
Noxious Grasp
Once Upon a Time
Garruk, Cursed Huntsman
Nissa, Who Shakes the World
Oko, Thief of Crowns
Vraska, Golgari Queen
Lands (24)
Breeding Pool
Fabled Passage
Forest
Island
Overgrown Tomb
Swamp
Watery Grave

Sideboard (15)
Casualties of War
Disdainful Stroke
Duress
Legion's End
Lovestruck Beast
Massacre Girl
Noxious Grasp
Tamiyo, Collector of Tales
Veil of Summer

Top 8 – Temur Reclamation – Tim Boura

Creatures (5)
Brazzen Borrower
Bonecrusher Giant

Spells (29)
Opt
Aether Gust
Improbable Alliance
Growth Spiral
Mystical Dispute
Narset, Parter of Veils
Flame Sweep
Chemister's Insight
Wilderness Reclamation
Escape to the Wild
Expansion // Explosion
Lands (26)
Castle Vantress
Island
Mountain
Forest
Steam Vents
Temple of Epiphany
Stomping Ground
Breeding Pool
Temple of Mystery
Fabled Passage

Sideboard (15)
Aether Gust
Lovestruck Beast
Niv-Mizzet Parrun
Flame Sweep
Lava Coil
Negate
Veil of Summer

Top 8 – Mono Red Cavalcade – Joshua Buchan

Creatures (28)
Tin-Street Dodger
Fervent Champion
Scorch Spitter
Runaway Steam-Kin
Bonecrusher Giant
Torbran, Thrane of Redfell
Rimrock Knight

Spells (11)
Light up the Stage
Tibalt, Rakish Instigator
Cavalcade of Calamity
Lands (21)
Castle Embreth
18 Mountain

Sideboard (15)
Shock
Lava Coil
Legion Warboss
Experimental Frenzy

Top 8 – Simic Food – Luke Powney

Creatures (23)
Guilded Goose
Paradise Druid
Wicked Wolf
Questing Beast
Brzzen Borrower
Hydroid Krasis
Voracious Hydra

Spells (13)
Once Upon a Time
Oko, Thief of Crowns
Nissa, Who Shakes the World
Mass Manipulation
Lands (24)
Breeding Pool
Temple of Mystery
11 Forest
Island

Sideboard (15)
Veil of Summer
Aether Gust
Shifting Ceratops
Negate
Voracious Hydra
Disdainful Stroke
Mystical Dispute

Top 8 – Mardu Knights – Graham Caunce

Creatures (28)
Fervent Champion
Knight of the Ebon Legion
Blacklance Paragon
Inspiring Veteran
Rimrock Knight
Acclaimed Contender
Rotting Regisaur

Spells (8)
Steel Claw Lance
Embercleave
Lands (24)
Blood Crypt
Godless Shrine
Mountain
Sacred Foundry
Swamp
Tournament Grounds

Sideboard (15)
Angrath's Rampage
Legion's End
Noxious Grasp
Chance for Glory

Top 8 – BR Knights – Paul Thomas

Creatures (29)
Fervent Champion
Rimrock Knight
Bonecrusher Giant
Murderous Rider
Knight of the Ebon Legion
Order of Midnight
Black Lance Paragon
Smitten Swordsmith
Foulmire Knight

Spells (8)
Lucky Clover
Embercleave
Steel Claw Lance
Lands (23)
Mountain
Swamp
Tournament Grounds
Blood Crypt
Castle Locthwain
Castle Embereth
Bloodfell Caves

Sideboard (15)
Embereth Shieldbreaker
Bedevil
Bonecrusher Giant
Claim of the Firstborn
Disfigure
Duress
Sorcerous Spyglass

Top 8 – Esper Dance – Sean Goddard

Creatures (1)
Muderous Rider

Spells (34)
Teferi, Time Raveler
Dance of the Manse
Noxious Grasp
Thought Erasure
Kaya's Wrath
Planar Cleansing
Golden Egg
Guild Globe
Oath of Kaya
Doom Foretold
Lands (25)
Castle Vantress
Fabled Passage
Godless Shrine
Hallowed Fountain
Island
Plains
Swamp
Temple of Silence
Watery Grave

Sideboard (15)
Duress
Devout Decree
Dovin's Veto
Noxious Grasp
The Elder Spell
Murderous Rider
Liliana, Dreadhorde General
Planar Cleansing

Top 8 – GW Adventures – Simeon Beaver

Creatures (23)
Edgewall Innkeeper
Giant Killer
Faerie Guidemother
Shepherd of the Flock
Lovestruck Beast
Venerated Loxodon
Flaxen Intruder

Spells (16)
Once Upon a Time
Conclave Tribunal
Flower // Flourish
March of the Multitudes
Unbreakable Formation
Lands (21)
Forest
Plains
Castle Ardenvale
Temple Garden

Sideboard (15)
Veil of Summer
Gideon Blackblade
Glass Casket
Knight of Autumn
Questing Beast
Trostani Discordant

MCQ – Axion Now – 8/9/2019 – 197 players

Winner – Jund – Shea Holland
Runner-up – Whirza Sword – Danny Nuttal
Semi-Finalist – Mono G Tron – Mikhail Laudencia
Semi-Finalist – Hardened Affinity – Jake Baron
Quarter Finalist – Grixis Death’s Shadow – Ben Jones
Quarter Finalist – Burn – Adam Carrol
Quarter Finalist – Burn – Michael Baalham
Quarter Finalist – Jund – Lewis McLeod

Winner – Jund – Shea Holland

Creatures (12)
Scavenging Ooze
Tarmogoyf
Tireless Tracker
Bloodbraid Elf

Spells (24)
Fatal Push
Inquisition of Kozilek
Lightning Bolt
Thoughtseize
Abrupt Decay
Wrenn and Six
Maelstrom Pulse
Kolaghan's Command
Liliana of the Veil
Lands (24)
Blackcleave CLiffs
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Forest
Mountain
Nurturing Peatland
Overgrown Tomb
Raging Ravine
Stomping Ground
Swamp
Verdant Catacombs
Wooded Foothills

Sideboard (15)
Huntmaster of the fells
Plague Engineer
Liliana, the Last Hope
Weather the Storm
Liliana's Triumph
Collective Brutality
Collector Ouphe
Ancient Grudge
Nihil Spellbomb

Runner-up – Whirza Sword – Danny Nuttal

Creatures (7)
Goblin Engineer
Urza, Lord High Artificer

Spells (31)
Arcum's Astrolabe
Chromatic Star
Damping Sphere
Ensnaring Bridge
Galvanic Blast
Ichor Wellspring
Mishra's Bauble
Mox Opal
Mystic Forge
Nihil SPellbomb
Serum Visions
Sword of the Meek
Thopter Foundry
Whir of Invention
Lands (16)
Scalding Tarn
Breeding Pool
Inventor's Fair
Snow-Covered Island
Snow-Covered Mountain
Snow-Covered Swamp
Spire of Industry
Steam Vents
Watery Grave

Sideboard (6)
Assassin's Trophy
Ceremonious Rejection
Collective Brutality

Grafdigger’s Cage (8)
Nature's Claim
Tezzeret, Agent of Bolas
Thoughtseize
Torpor Orb
Weather the Storm
Fatal Push

Semi-Finalist – Mono G Tron – Mikhail Laudencia

Creatures (7)
Wurmcoil Engine
Walking Balista
Ulamog, the Ceasless Hunger

Spells (34)
Karn Liberated
Karn, the Great Creator
Ugin, the Spirit Dragon
Oblivion Stone
Chromatic Sphere
Chromatic Star
Expedition Map
Ancient Stirrings
Sylvan Scrying
Dismember
Lands (19)
Urza's Mine
Urza's Powerplant
Urza's Tower
Blast Zone
Sanctum of Ugin
Ghost Quater
Forest

Sideboard (14)
Thoughtknot Seer
Nature's Claim
Dismember
Carnage Tyrant
Liquidmetal Coating
Witchbane Orb
Emrakul, the Promised End
Graftdiggers Cage
Trinisphere
Crucible of Worlds
Mycosynth Lattice

Semi-Finalist – Hardened Affinity – Jake Baron

Creatures (21)
Arcbound Worker
Steel Overseer
Walking Balista
Arcbound Ravager
Scrapyard Recombiner
Hangerback Walker

Spells (19)
Hardened Scales
Ancient Stirrings
Mox Opal
Animation Module
Welding Jar
Throne of Geth
Lands (20)
Horizon Canopy
Darksteel Citadel
Blinkmoth Nexus
Forest
Llanowar Reborn
Pendelhaven
Inkmoth Nexus

Sideboard (15)
Dismember
Nature's Claim
Karn, Scion of Urza
Grafdigger's Cage
Damping Sphere

Quarter Finalist – Grixis Death’s Shadow – Ben Jones

Creatures (15)
Death’s Shadow
Gurmag Angler
Street Wraith
Snapcaster Mage

Spells (27)
Serum Visions
Thought Scour
Stubborn Denial
Thoughtseize
Inquisition of Kozilek
Dismember
Temur Battle Rage
Fatal Push
Lightning Bolt
Kolaghan’s Command
Lands (18)
Polluted Delta
Bloodstained Mire
Scalding Tarn
Watery Grave
Blood Crypt
Steam Vents
Island
Swamp

Sideboard (15)
Plague Engineer
Kolaghan’s Command
Abrade
Collective Brutality
Disdainful Stroke
Snapcaster Mage
Fatal Push
Force of Negation
Duress

Quarter Finalist – Burn – Adam Carrol

Creatures (13)
Goblin Guide
Monastery Swiftspear
Eidolon of the Great Revel
Grim Lavamancer

Spells (27)
Searing Blaze
Lightning Bolt
Lightning Helix
Boros Charm
Skullcrack
Lava Spike
Skewer the Critics
Rift Bolt
Lands (16)
Fiery Islet
Mountain
Sacred Foundry
Stomping Ground
Inspiring Vantage
Wooded Foothills
Bloodstained Mire
Arid Mesa

Sideboard (15)
Ensnaring Bridge
Skullcrack
Deflecting Palm
Cindervines
Anger of the Gods
Kor Firewalker
Rest in Peace
Path to Exile
Stony Silence
Shattering Spree

Quarter Finalist – Burn – Michael Baalham

Creatures (12)
Monastery Swiftspear
Goblin Guide
Eidolon of the Great Revel

Spells (28)
Lightning Bolt
Searing Blaze
Lightning Helix
Boros Charm
Lava Spike
Rift Bolt
Skewer the Critics
Lands (20)
Sunbaked Canyon
Inspiring Vantage
Wooded Foothills
Bloodstained Mire
Sacred Foundry
Mountain

Sideboard (15)
Kor Firewalker
Skullcrack
Smash to Smithereens
Risk Factor
Path to Exile

Quarter Finalist – Jund – Lewis McLeod

Creatures (11)
Tarmogoyf
Tireless Tracker
Scavenging Ooze
Bloodbraid Elf

Spells (26)
Fatal Push
Lightning Bolt
Assassin’s Trophy
Kolaghan’s Command
Wrenn and Six
Liliana of the Veil
Inquisition of Kozilek
Thoughtseize
Lands (23)
Verdant Catacombs
Bloodstained Mire
Wooded Foothills
Nurturing Peatland
Forest
Mountain
Swamp
Blackcleave Cliffs
Raging Ravine
Overgrown Tomb
Blood Crypt
Stomping Ground

Sideboard (15)
Surgical Extraction
Kitchen Finks
Fulminator Mage
Obstinate Baloth
Collective Brutality
Anger of the Gods
Plague Engineer

MCQ – Dark Sphere – 31/8/2019

Winner – E-Tron – James Staples
Runner-up – Jund – Joao Choa
Semi-Finalist – Dredge – Dominic Saunders
Semi-Finalist – Mono Red Prowess – Will Bezzant
Quarter Finalist – Mono Green Tron – Matt Brown
Quarter Finalist – Bant Snow – Joshua Buchan
Quarter Finalist – Jund – Roy Raftery
Quarter Finalist – 4C Creature Aggro – John Feuerstein

Swiss standings in parenthesis
Winner – E-Tron – James Staples (6th)

Creatures (13)
Simian Spirit Guide
Matter Reshaper
Thought-Knot Seer
Reality Smasher
Endbringer

Spells (23)
Ugin, the Ineffable
Karn, the Great Creator
Walking Ballista
All is Dust
Dismember
Warping Wail
Expedition Map
Chalice of the Void
Mind Stone
Relic of Progenitus
Lands (24)
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Urza’s Tower
Eldrazi Temple
Wastes
Blast Zone
Ghost Quarter
Scavenger Grounds
Cavern of Souls
Seagate Wreckage

Sideboard (15)
Ravenous Trap
Spatial Contortion
Ensnaring Bridge
Torpor Orb
Liquimetal Coating
Mycosynth Lattice
Wurmcoil Engine
Relic of Progenitus
Tormod’s Crypt
Mystic Forge
Walking Ballista
Sorcerous Spyglass
Grafdiggers Cage

Runner-Up – Jund – João Choca (1st)

Creatures (11)
Tarmogoyf
Scavenging Ooze
Tireless Tracker
Bloodbraid Elf
Seasoned Pyromancer

Spells (25)
Wrenn & 6
Liliana of the Veil
Vraska, Golgari Queen
Lightning Bolt
Inquisition of Kozilek
Kolaghan’s Command
Thoughtseize
Fatal Push
Assassin’s Trophy
Slaughter Pact
Lands (24)
Verdant Catacombs
Blackcleave Cliffs
Bloodstained Mire
Nurturing Peatland
Overgrown Tomb
Swamp
Wooded Foothills
Blood Crypt
Forest
Ghost ¼
Mountain
Raging Ravine
Stomping Ground

Sideboard (15)
Fulminator Mage
Anger of the Gods
Ashiok, Dream Render
Collector Ouphe
Damnation
Duress
Grafdigger’s Cage
Kalitas, Traitor of Ghet
Liliana, the Last Hope
Plague Engineer
Shatterstorm
Surgical Extraction

Semi-finalist – Dredge – Dominic Saunders (4th)

Creatures (18)
Narcomoeba
Bloodghast
Prized Amalgam
Stinkweed Imp
Golgari Thug

Spells (22)
Tome Scour
Shriekhorn
Life from the Loam
Conflagrate
Creeping Chill
Cathartic Reunion
Lands (20)
Bloodstained Mire
Arid Mesa
Mountain
Copperline Gorge
Forgotten Cave
Stomping Ground
Scalding Tarn
Gemstone Mine
Blood Crypt
Steam Vents
Wooded Foothills
City of Brass

Sideboard (15)
Blast Zone
Thoughtseize
Lightning Axe
Nature’s Claim
Damping Sphere
Ancient Grudge
Abrupt Decay
Ravenous Trap

Semi-finalist – Mono Red Prowess – Will Bezzant (7th)

Creatures (15)
Soul-Scar Mage
Monastery Swiftspear
Runaway Steam-Kin
Bedlam Reveler

Spells (27)
Lightning Bolt
Lava Spike
Gut Shot
Lava Dart
Crash Through
Manamorphose
Light up the Stage
Experimental Frenzy
Lands (18)
14 Mountain
Sunbaked Canyon
Fiery Islet

Sideboard (15)
Abrade
Smash to Smithereens
Searing Blood
Flame Slash
Blood Moon
Alpine Moon
Seasoned Pyromancer
Experimental Frenzy

Quater-finalist – Mono Green Tron – Matt Brown (5th)

Creatures (8)
Walking Ballista
Wurmcoil Engine
Worldbreaker
Ulamog, the Ceaseless Hunger
Emrakul, the Promised End

Spells (33)
Karn Liberated
Ugin, the Spirit Dragon
Karn, the Great Creator
Ancient Stirrings
Sylvan Scrying
Dismember
Expedition Map
Chromatic Star
Chromatic Sphere
Oblivion Stone
Lands (19)
Urza’s Tower
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Forest
Blast Zone
Sanctum of Ugin

Sideboard (15)
Mycosynth Lattice
Walking Ballista
Tormod’s Crypt
Witchbane Orb
Trinisphere
Relic of Progenitus
Mystic Forge
Liquimetal Coating
Ensnaring Bridge
Thragtusk
Nature’s Claim
Veil of Summer

Quater-finalist – Bant Snow – Joshua Buchan (3rd)

Creatures (24)
Ice Fang Coatl
Coiling Oracle
Wall of Omens
Wall of Blossoms
Soulherder
Eternal Witness
Watcher for Tomorrow
Deputy of Detention
Knight of Autumn
Reflector Mage
Venser, Shaper Savant
Thragtusk

Spells (14)
Path to Exile
Ephemerate
Force of Negation
Time Warp
Jace, the Mind Sculptor
Teferi, Time Render
Lands (22)
x Snow-Covered Plains
x Snow-Covered Island
x Snow-Covered Forest
Windswept Heath
Flooded Strand
Misty Rainforest
Prismatic Vista
Breeding Pol
Temple Garden
Hallowed Fountain
Prairie Stream
Canopy Vista

Sideboard (15)
Grafdigger’s Cage
Path to Exile
Ceremonious Rejection
Weather the Storm
Celestial Purge
Stony Silence
Disdainful Stroke
Teferi, Time Raveler
Deputy of Detention
Knight of Autumn
Ashiok, Dream Render
Thragtusk

Quater-finalist – Jund – Roy Raftery (2nd)

Creatures (12)
Scavenging Ooze
Tarmogoyf
Bloodbraid Elf
Seasoned Pyromancer

Spells (24)
Liliana of the Veil
Wrenn & Six
Lightning Bolt
Fatal Push
Inquisition of Kozilek
Thoughtseize
Assassin’s Trophy
Maelstrom Pulse
Kolaghan’s Command
Lands (24)
Swamp
Mountain
Forest
Verdant Catacombs
Blood Crypt
Stomping Ground
Overgrown Tomb
Blackcleave Cliffs
Wooden Foothills
Bloodstained Mine
Nurturing Peatland
Raging Ravine

Sideboard (15)
Huntmaster of the Fells
Nihil Spellbomb
Chandra, Torch of Defiance
Fulminator Mage
Ancient Grudge
Surgical Extraction
Plague Engineer
Collective Brutality
Liliana, the Last Hope

Quater-finalist – 4C Creature Aggro – John Feuerstein (8th)

Creatures (28)
Hexdrinker
Wild Nacatl
Noble Hierarch
Tarmogoyf
Qasali Pridemage
Voltaic Brawler
Gruul Spellbreaker
Mantis Rider
Bloodbraid Elf

Spells (10)
Path to Exile
Lightning Bolt
Lightning Helix
Domri, Anarch of Bolas
Lands (22)
Sunbaked Canyon
Flooded Strand
windswept Heath
wooded foothills
stomping grounds
Steam Vents
Breeding Pool
Temple Garden
Sacred Foundry
Plains
Forest
Copperline Gorge
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Hazoret the Fervent
Chandra Torch of Defiance
Engineered Explosives
Cindervines
Spell Pierce
Negate
Scavenging Ooze
Knight of Autumn
Dromoka’s Command
Declaration in Stone
Collector Ouphe

Mox in the Hole EMSQ – 19 players

Winner – Jund
Runner-up – Bant Humans
Semi-Finalist – Eldrazi Tron
Semi-Finalist – GW Devoted Devastation
Quarter Finalist – GB Rock
Quarter Finalist – Infect
Quarter Finalist – Jund
Quarter Finalist – 8Wack

Winner – Jund

Creatures (12)
Tarmogoyf
Seasoned Pyromancer
Bloodbraid Elf
Yawgmoth, Thran Physician

Spells (24)
Fatal Push
Inquisition of Kozilek
Lightning Bolt
Thoughtseize
Abrupt Decay
Assassin's Trophy
Maelstrom Pulse
Heart of Kiran
Wrenn and Six
Liliana of the Veil
Liliana, the Last Hope
Lands (24)
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Blooming Marsh
Forest
Graven Cairns
Mountain
Nurturing Peatland
Overgrown Tomb
Reflecting Pool
Stomping Ground
Swamp
Verdant Catacombs
Wooded Foothills

Sideboard (15)
Fulminator Mage
Plague Engineer
Tireless Tracker
Extirpate
Assassin's Trophy
Damnation
Force of Vigor
Leyline of the Void

Runner-up – Bant Humans

Creatures (37)
Noble Hierarch
Champion of the Parish
Thalia's Lieutenant
Meddling Mage
Unsettled Mariner
Thalia, Guardian of Thraben
Mayor of Avabruck
Phantasmal Image
Reflector Mage
Spell Queller
Militia Bugler

Spells (4)
Aether Vial
Lands (18)
Cavern of Souls
Flooded Strand
Hallowed Fountain
Breeding Pool
Temple Garden
Island
Plains
Horizon Canopy
Seachrome Coast
Razorverge Thicket

Sideboard (15)
Deputy of Detention
Collector Ouphe
Auriok Champion
Path to Exile
Gaddock Teeg
Rest in Peace

Semi-Finalist – Eldrazi Tron

Creatures (16)
Walking Ballista
Matter Reshaper
Thought-Knot Seer
Reality Smasher
Endbringer
Ulamog, the Ceaseless Hunger

Spells (20)
Chalice of the Void
Expedition Map
Warping Wail
Mind Stone
Dismember
Karn, the Great Creator
Mystic Forge
All Is Dust
Ugin, the Ineffable
Lands (24)
Eldrazi Temple
Urza's Mine
Urza's Powerplant
Urza's Tower
Wastes
Blast Zone
Urborg, Tomb of Yawgmoth
Cavern of Souls
Scavenger Grounds
Ghost Quarter

Sideboard (15)
Grafdigger's Cage
Tormod's Crypt
Leyline of the Void
Spatial Contortion
Wurmcoil Engine
Mycosynth Lattice
Ensnaring Bridge
Liquimetal Coating
Sorcerous Spyglass
Basilisk Collar
Walking Ballista

Semi-Finalist – GW Devoted Devastation (2 Cards Missing from Main Deck list given to us)

Creatures (22)
Arbor Elf
Noble Hierarch
Birds of Paradise
Devoted Druid
Vizier of Remedies
Ranger Captain of Eos
Shalai, Voice of Plenty
Arcangel Avacyn
Walking Ballista

Spells (15)
Gideon Jura
Utopia Sprawl
Finale of Devastation
Eladamri's Call
Chord of Calling
Lands (21)
Forests
Windswept Heath
Verdant Catacombs
Temple Garden
Canopy Vista
Horizon Canopy
Gavony Township

Sideboard (15)
Hexdrinker
Collector Ouphe
Qasali Pridemage
Eidolon of Rhetoric
Rhonas, the Indomitable
Linvala, Keeper of Silence
Walking Ballista
Path to Exile
Gideon Jura
Chord of Calling

Quarter Finalist – GB Rock

Creatures (15)
Hexdrinker
Dark Confidant
Tarmogoyf
Scavenging Ooze
Tireless Tracker
Kalitas, Traitor of Ghet

Spells (22)
Thoughtseize
Inquisition of Kozilek
Fatal Push
Unearth
Nihil Spellbomb
Abrupt Decay
Assassin's Trophy
Maelstrom Pulse
Liliana of the Veil
Lands (23)
Field of Ruin
Hissing Quagmire
Blooming Marsh
Overgrown Tomb
Verdant Catacombs
Urborg, Tomb of Yawgmoth
Nurturing Peatland
Snow-Covered Forest
Snow-Covered Swamp

Sideboard (15)
Grafdigger's Cage
Damnation
Liliana, the Last Hope
Collector Ouphe
Plague Engineer
Collective Brutality
Fulminator Mage
Surgical Extraction

Quarter Finalist – Infect

Creatures (14)
Glistener Elf
Blighted Agent
Noble Hierarch
Birds of Paradise
Spellskite

Spells (26)
Might of Old Krosa
Vines of Vastwood
Blossoming Defense
Mutagenic Growth
Scale Up
Groundswell
Distortion Strike
Spell Pierce
Dismember
Apostle's Blessing
Lands (20)
Misty Rainforest
Windswept Heath
Forest
Breeding Pool
Dryad Arbor
Inkmoth Nexus
Pendlehaven
Waterlogged Grove

Sideboard (15)
Force of Vigor
Nature's Claim
Dissenter's Deliverance
Invisible Stalker
Spell Pierce
Ceremonious Rejection
Ravenous Trap
Veil of Summer
Dismember
Spellskite

Quarter Finalist – Jund

Creatures (14)
Tarmogoyf
Dark Confidant
scavenging Ooze
seasoned Pyromancer
Bloodbraid Elf

Spells (22)
Inquisition of Kozilek
Thoughtseize
Lightning Bolt
Fatal Push
Assassin's Trophy
Abrupt Decay
Kologhan's Command
Dismember
Wrenn and Six
Liliana, the Last Hope
Liliana of the Veil
Lands (23)
Verdant Catacombs
Bloodstained Mire
Dragonskull Summit
Overgrown Tomb
Wooded Foothills
Stomping Ground
Ghost Quarter
Blood Crypt
Raging Ravine
Nurturing Peatland
Barren Moor
Forest
Mountain
Swamp

Sideboard (15)
Collective Brutality
Engineered Explosives
Anger of the Gods
Plague Engineer
Leyline of the Void
Weather the Storm
Fulmintor Mage
Ancient Grudge
Damnation

Quarter Finalist – 8Wack

Creatures (32)
Legion Loyalist
Goblin Bushwhacker
Foundry Street Denizen
Fanatical Firebrand
Goblin Guide
Bomat Courier
Mogg Fanatic
Burning-Tree Emissary
Mogg War Marshall
Reckless Bushwhacker

Spells (11)
Goblin Grenade
Lightning Bolt
Devastating Summons
Light up the Stage
Lands (18)
Wooded Foothills
Bloodstained Mire
13 Mountain

Sideboard (15)
Leyline of the Void
Ravenous Trap
Skullcrack
Smash to Smithereens
Pashalik Mons
Damping Sphere
Dismember
Chandra, Torch of Defiance
Sorcerous Spyglass
Tormod's Crypt
Grafdigger's Cage

Leisure Games London – 15 players

Winner – Naya Burn
Runner-up – Hardened Scales Affinity
Semi-Finalist – Eldrazi Tron
Semi-Finalist – Mono-red Phoenix

Winner – Naya Burn

Creatures (12)
Goblin Guide
Eidolon of the Great Revel
Monastery Swiftspear

Spells (29)
Skewer the Critics
Lightning Helix
Boros Charm
Skullcrack
Lava Spike
Searing Blaze
Deflecting Palm
Light up the Stage
Rift Bolt
Thunderous Wrath
Lightning Bolt
Lands (19)
Mountain
Inspiring Vantage
Wooded Foothills
Sacred Foundry
Bloodstained Mire
Stomping Ground

Sideboard (15)
Path to Exile
Rest in Peace
Ensnaring Bridge
Shrine of Burning Rage
Kari Zev's Expertise
Skullcrack
Kor Firewalker
Ancient Grudge
Cindervines

Runner-up – Hardened Scales Affinity

Creatures (19)
Archbound Ravager
Archbound Worker
Hangerback Walker
Walking Ballista
Metallic Mimic
Spellskite

Spells (21)
Mox Opal
Hardened Scales
Welding Jar
Ancient Stirrings
Animation Module
Evolutionary Leap
Throne of Geth
Lands (20)
Blinkmoth Nexus
Darksteel Citadel
Forest
Inkmoth Nexus
Llanowar Reborn
Pendalhaven
Phyrexia's Core

Sideboard (15)
Grafdigger's Cage
Nature's Claim
Damping Sphere
Dismember
Tormod's Crypt
Pithing Needle
Karn, Scion of Urza

Semi-Finalist – Eldrazi Tron

Creatures (17)
Endbringer
Matter Reshaper
Reality Smasher
Thought-Knot Seer
Ulamog, the Ceaseless Hunger
Walking Ballista

Spells (19)
Dismember
All Is Dust
Chalice of the Void
Expedition Map
Mind Stone
Karn, the Great Creator
Ugin, the Ineffable
Lands (24)
Eldrazi Temple
Blast Zone
Cavern of Souls
Ghost Quarter
Scavenger Grounds
Urza's Mine
Urza's Powerplant
Urza's Tower
Wastes

Sideboard (15)
Grafdigger's Cage
Pithing Needle
Mycosynth Lattice
Liquimetal Coating
Ensnaring Bridge
Basilisk Collar
Walking Ballista
Spatial Contortion
Tormod's Crypt
Leyline of the Void
Spellskite

Semi-Finalist – Mono-red Phoenix

Creatures (13)
Soul-Scar Mage
Monastery Swiftspear
Arclight Phoenix
Bedlam Reveler

Spells (29)
Lightning Bolt
Gut Shot
Lava Dart
Crash Through
Manamorphose
Faithless Looting
Lava Spike
Light up the Stage
Finale of Promis
Lands (18)
15 Mountain
Fiery Islet

Sideboard (15)
Flame Slash
Abrade
Kozilek's Return
Blood Moon
Tormod's Crypt
Shrine of Burning Rage
Shenanigans
Leyline of the Void
Surgical Extraction

Atomic Comics and Games EMSQ – 10 players

Winner – Gruul Phoenix
Runner-up – Mono-red Phoenix
Semi-Finalist – 4C Urza Thoptersword
Semi-Finalist – UW Control
Quarter Finalist – UW Control
Quarter Finalist – GB Rock
Quarter Finalist – Bant Humans
Quarter Finalist – Mardu Pyromancer

Winner – Gruul Phoenix

Creatures (13)
Monastery Swiftspear
Soul-Scar Mage
Arclight Phoenix
Bedlam Reveler

Spells (29)
Faithless Looting
Gut Shot
Lava Dart
Lava Spike
Lightning Bolt
Finale of Promise
Manamorphose
Light up the Stage
Wrenn and Six
Lands (18)
Bloodstained Mire
Copperline Gorge
Fiery Islet
Mountain
Scalding Tarn
Stomping Ground
Sunbaked Canyon
Wooded Foothills

Sideboard (16)
Seasoned Pyromancer
Tormod's Crypt
Flame Slash
Surgical Extraction
Abrade
Shrine of Burning Rage
Blood Moon
Kozilek's Return
Saheeli, Sublime Artificer
Shatterstorm

Runner-up – Mono-red Phoenix

Creatures (14)
Arclight Phoenix
Soul-Scar Mage
Monastery Swiftspear
Bedlam Reveler
Blistercoil Weird

Spells (28)
Finale of Promise
Light up the Stage
Manamorphose
Lightning Bolt
Lava Spike
Lava Dart
Gut Shot
Faithless Looting
Lands (18)
15 Mountain
Sunbaked Canyon

Sideboard (15)
Abrade
Kozilek's Return
Flame Slash
Saheeli, Sublime Artificer
Blood Moon
Tormod's Crypt
Surgical Extraction
Dragon's Claw
Shrine of Burning Rage

Semi-Finalist – 4C Urza Thoptersword

Creatures (7)
Goblin Engineer
Urza, Lord High Artificer
Sai, Master Thopterist

Spells (33)
Karn, the Great Creator
Whir of Invention
Ancient Stirrings
Mox Opal
Mishra's Bauble
Thopter Foundry
Sword of the Meek
Ichor Well Spring
Grafdiggers Cage
Engineered Explosives
Mind Stone
Pithing Needle
Pyrite Spellbomb
Ensnaring Bridge
Nihil Spellbomb
Lands (20)
Spirebluff Canal
Glimmervoid
Spire of Industry
Inventors Fair
Botanical Sanctum
Waterlogged Grove
Island
Academy Ruins
Blast Zone
Tectonic Edge

Sideboard (15)
Fatal Push
Sorcerous Spyglass
Tezzeret, Agent of Bolas
Spellskite
Fragmentize
Pithing Needle
Damping Sphere
Witchbane Orb
Assassins Trophy
Thoughtseize
Ghirapur Aether Grid
Mycosynth Lattice
Tormod's Crypt
Surgical Extraction

Semi-Finalist – UW Control (0)

[d style="embedded"] (0)

Creatures (4)
Snapcaster Mage

Spells (31)
Opt
Surgical Extraction
Path to Exile
Condemn
Spell Pierce
Manaleak
Logic Knot
Force of Negation
Detention Sphere
Supreme Verdict
Cryptic Command
Narset, Parter of Veils
Teferi, Time Raveler
Jace, the Mind Sculptor
Teferi, Hero of Dominaria

Lands (25)
Flooded Strand
Hallowed Fountain
Celestial Colonnade
Field of Ruin
Glacial Fortress
Scalding Tarn
Plains
Island

Sideboard (15)
Vendillion Clique
Monastery Mentor
Celestial Purge
Rest in Peace
Stony Silence
Dovin's Veto
Ceremonious Rejection
Timely Reinforcements
Wrath of God

Quarter Finalist – UW Control

Creatures (2)
Monastery Mentor

Spells (33)
Detention Sphere
Rest in Peace
Terminus
Cryptic Command
Timely Reinforcements
Force of Negation
Mana Leak
Logic Knot
Spell Snare
Path to Exile
Oust
Opt
Teferi, Hero of Dominaria
Jace, the Mind Sculptor
Narset, Parter of Veils
Teferi, Time Raveler
Lands (25)
Scalding Tarn
Polluted Delta
Plains
Island
Hallowed Fountain
Glacial Fortress
Flooded Strand
Field of Ruin
Celestial Colonnade

Sideboard (15)
Baneslayer Angel
Vendillion Clique
Timely Reinforcements
Force of Negation
Snapcaster Mage
Dovin's Veto
Disdainful Stroke
Celestial Purge
Surgical Extraction

Quarter Finalist – GB Rock

Creatures (15)
Hexdrinker
Scavenging Ooze
Dark Confidant
Tarmogoyf
Tireless Tracker
Kalitas, Traitor of Ghet

Spells (22)
Unearth
Thoughtseize
Fatal Push
Inquisition of Kozilek
Assassin's Trophy
Abrupt Decay
Malestrom Pulse
Nihil Spellbomb
Liliana of the Veil
Lands (23)
Forest
Swamp
Blooming Marsh
Hissing Quagmire
Overgrown Tomb
Verdant Catacombs
Field of Ruin
Blast Zone
Nurturing Peatland

Sideboard (15)
Weather the Storm
Damnation
Plague Engineer
Surgical Extraction
Fulminator Mage
Damping Sphere
Collector Ouphe

Quarter Finalist – 4C Humans

Creatures (37)
Noble Hierarch
Champion of the Parish
Thalia's Lieutenant
Mantis Rider
Meddling Mage
Reflector Mage
Phantasmal Image
Unsettled Mariner
Thalia, Guardian of Thraben
Militia Bugler
Deputy of Detention

Spells (4)
Aether Vial
Lands (19)
Cavern of Souls
Ancient Ziggurat
Unclaimed Territory
Horizon Canopy
Waterlogged Grove
Plains
Island

Sideboard (15)
Damping Sphere
Grafdiggers Cage
Auriok Champion
Gaddock Teeg
Deputy of Detention
Collector Ouphe
Dismember

Quarter Finalist – Mardu Pyromancer

Creatures (10)
Young Pyromancer
Seasoned Pyromancer
Bedlam Reveler

Spells (29)
Thoughtseize
Inquisition of Kozilek
Fatal Push
Unearth
Lightning Bolt
Faithless Looting
Dreadbore
Lingering Souls
Kologhan's Command
Blood Moon
Smiting Helix
Lands (21)
Arid Mesa
Marsh Flats
Bloodstained Mire
Blackcleave Cliffs
Godless Shrine
Blood Crypt
Sacred Foundry
Swamp
Mountain
Plains

Sideboard (15)
Leyline of the Void
Plague Engineer
Fulminator Mage
Collective Brutality
Kaya, Orzhov Usurper
Kambal, Consul of Allocation
Celestial Purge
Angrath's Rampage

Just Play MCQ 4th August

Winner – Chris Arlow – Jund
Runner-up – Matt Brown – Hogaak
Semi-Finalist – Charles Eliatamby – Hogaak
Semi-Finalist – Matthew Duggan – Mono-Red Phoenix
Quarter Finalist – Rob Catton – UW Control
Quarter Finalist – Mubashar Shah – RG Titanshift
Quarter Finalist – Matthew Garnham – Amulet Titan
Quarter Finalist – Callum Bousfield – Hogaak

Semi-Finalist – Charles Eliatamby – Hogaak

Creatures (32)
Satyr Wayfinder
Crypt Breaker
Gravecrawler
Stitcher's Supplier
Bloodghast
Vengevine
Hogaak, Arisen Necropolis
Carrion Feeder
Lotleth Troll

Spells (9)
Faithless Looting
Leyline of the Void
Assassin's Trophy
Darkblast
Lands (19)
Overgrown Tomb
Blackcleave Cliffs
Bloodstained Mire
Polluted Delta
Verdant Catacombs
Blood Crypt
Swamp

Sideboard (15)
Leyline of Sanctity
Fatal Push
Assassin's Trophy
Force of Vigor
Leyline of the Void
Thoughtseize

Semi-Finalist – Matthew Duggan – Mono-Red Phoenix

Creatures (14)
Soul-Scar Mage
Monastery Swiftspear
Runaway Steam-Kin
Arclight Phoenix
Bedlam Reveler

Spells (28)
Lightning Bolt
Lava Spike
Faithless Looting
Gut Shot
Lava Dart
Lightning Axe
Manamorphose
Light up the Stage
Finale of Promise
Lands (18)
15 Mountain
Fiery Islet

Sideboard (15)
Dragon's Claw
Leyline of the Void
Blood Moon
Tormod's Crypt
Abrade
Shenanigans
Flame Slash
Saheeli, Sublime Artificer
Shrine of Burning Rage

Quarter-Finalist – Mubashar Shah – RG Titanshift

Creatures (11)
Sakura-Tribe Elder
Primeval Titan
Wood Elves
Cavalier of Thorns

Spells (23)
Relic of Progenitus
Summoner's Pact
Search for Tomorrow
Farseek
Anger of the Gods
Flame Slash
Lightning Bolt
Scapeshift
Lands (26)
Wooded Foothills
Prismatic Vista
Valakut, the Molten Pinnacle
Stomping Ground
Cinderglade
Mountain
Forest

Sideboard (15)
Leyline of the Void
Obstinate Baloth
Force of Vigor
Collector Ouphe
Anger of the Gods
Grafdigger's Cage
Fry
Chandra, Awakened Inferno

Winner – Chris Arlow – Jund

Creatures (13)
Tarmogoyf
Scavenging Ooze
Seasoned Pyromancer
Bloodbraid Elf

Spells (23)
Nihil Spellbomb
Wrenn and Six
Liliana of the Veil
Fatal Push
Lightning Bolt
Inquisition of Kozilek
Thoughtseize
Abrupt Decay
Kolaghan's Command
Assassin's Trophy
Maelstrom Pulse
Lands (24)
Blackcleave Cliffs
Verdant Catacombs
Bloodstained Mire
Wooded Foothills
Overgrown Tomb
Blood Crypt
Stomping Ground
Raging Ravine
Nurturing Peatland
Barren Moor
Swamp
Forest
Mountain

Sideboard (15)
Fulminator Mage
Leyline of the Void
Surgical Extraction
Collective Brutality
Ancient Grudge
Assassin's Trophy
Plague Engineer
Kalitas, Traitor of Ghet
Vraska, Golgari Queen

Quarter Finalist – Callum Bousfield – Hogaak

Creatures (32)
Bloodghast
Carrion Feeder
Crypt Breaker
Grave Crawler
Stitcher's Supplier
Satyr Wayfinder
Vengevine
Lotleth Troll
Hogaak, Arisen Necropolis

Spells (9)
Faithless Looting
Assassin's Trophy
Leyline of the Void
Lands (19)
Blackcleave Cliffs
blood Crypt
Bloodstained Mire
Stomping Ground
Overgrown Tomb
Polluted Delta
Swamp
Verdant Catacomb

Sideboard (15)
Leyline of the Void
Abrupt Decay
Shenanigans
Assassin's Trophy
Force of Vigor
Nature's Claim
Engineered Explosives
Thoughtseize
Plague Engineer

Quarter Finalist – Matthew Garnham – Amulet Titan

Creatures (13)
Primeval Titan
Sakura-Tribe Scout
Azusa, Lost but Seeking
Arboreal Grazer

Spells (14)
Ancient Stirrings
Summoner's Pact
Amulet of Vigor
Engineered Explosives
Pact of Negation
Lands (33)
Gemstone Mine
Simic Growth Chamber
Selesnya Sanctuary
Tranquil Thicket
Tolaria West
Snow-Covered Forest
Forest
Slayer's Stronghold
Vesuva
Boros Garrison
Field of the Dead
Bojuka Bog
Khalni Garden
Sunhome, Fortress of the Legion
Ghost Quarter
Kabira Crossroads
Blast Zone

Sideboard (15)
Tormod's Crypt
Path to Exile
Winds of Abandon
Veil of Summer
Kabira Crossroads
Ramunap Excavator
Reclamation Sage
Collector Ouphe
Force of Vigor

Runner-Up – Matt Brown – Hogaak

Creatures (32)
Carrion Feeder
Stitcher's Supplier
Gravecrawler
Insolent Neonate
Lotleth Troll
Satyr Wayfinder
Bloodghast
Vengevine
Hogaak, Arisen Necropolis

Spells (9)
Faithless Looting
Lightning Axe
Assassin's Trophy
Lands (19)
Bloodstained Mire
Verdant Catacombs
Polluted Delta
Swamp
Overgrown Tomb
Blood Crypt
Blackcleave Cliffs

Sideboard (15)
Fatal Push
Force of Vigor
Nature's Claim
Assassin's Trophy
Thoughtseize
Leyline of the Void

Quarter Finalist – Rob Catton – UW Control

Creatures (2)
Monastery Mentor

Spells (34)
Teferi, Hero of Dominaria
Narset, Parter of Veils
Jace, the Mind Sculptor
Teferi, Time Raveller
Timely Reinforcements
Serum Visions
Opt
Rest in Peace
Path to Exile
Winds of Abandon
Oust
Detention Sphere
Cryptic Command
Force of Negation
Manaleak
Supreme Verdict
Lands (24)
Scalding Tarn
Prismatic Vista
Flooded Strand
Field of Ruin
Hallowed Fountain
Celestial Colonnade
Glacial Fortress
Plains
Island

Sideboard (15)
Wrath of God
Ceremonious Rejection
Timely Reinforcements
Stony Silence
Celestial Purge
Lyra Dawnbringer
Vendillion Clique
Surgical Extraction
Snapcaster Mage