Tea@HART – 29/4/18 – Top 4 – 12 players

WB Vehicles – Winner
Mono Red – Runner-up
UB Control – Semi-Finalist
UR Gift – Semi-Finalist

WB Vehicles – Winner

Creatures (20)
Toolcraft Exemplar
Knight of Grace
Scrapheap Scrounger
Benalish Marshall
Walking Ballista

Spells (17)
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
History of Benalia
Gideon of the Trials
Karn Scion of Urza
Cast Out
Lands (23)
Concealed Courtyard
Isolated Chapel
Spire of Industry
Shefet Dunes
Plains

Sideboard (15)
Shefet Dunes
Golden Demise
Cast Down
Lyra Dawnbringer
Authority of the Consuls
Treasure Map
Duress
Karn, Scion of Urza

Mono Red – Runner-up

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar mage
Earthshaker Khenra
Kari-Zev, Skyship Raider
Ahn-Crop Crasher
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix

Spells (12)
Shock
Abrade
Lightning Strike
Chandra, Torch of Defiance
Lands (22)
17 Mountain
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Abrade
Lightning Strike
Direfleet Daredevil
Invigorated Rampage
Glorybringer
Aethersphere Harvester
Magma Spray
Kari-Zev, Skyship Raider

UB Control – Semi-Finalist

Creatures (8)
Gonti, Lord of Luxury
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (26)
Syncopate
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Essence Scatter
Cast Down
Disallow
Supreme Will
Glimmer of Genius
Commit//Memory
Search for Azcanta
Lands (26)
Drowned Catacombs
Fetid Pool
Field of Ruin
Aether Hub
Swamp
Island

Sideboard (15)
Bontu’s Last Reckoning
Lost Legacy
Hour of Glory
Gonti, Lord of Luxury
Arguel’s Blood Fast
Doomfall
Duress
Moment of Craving
Negate
Jace’s Defeat

UR Gift – Semi-Finalist

Creatures (30)
Walking Ballista
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Minister of Inquiries
Champion of Wits
Combat Celebrant
Trophy Mage
Vizier of Many Faces
Siege-Gang Commander

Spells (8)
Gate to the Afterlife
Saheeli Rai
God-Pharaoh's Gift
Lands (22)
Aether Hub
Ipnu Rivulet
Island
Mountain
Spirebluff Canal

Sideboard (15)
Silent Gravestone
Abrade
Jace’s Defeat
Negate
Spell Pierce
Winds of Rebuke
Sweltering Suns

Metagame:
1 WB Vehicles
1 UR GPG
1 Mono R
3 UB Control
1 RG monsters
2 RB aggro
1 UB Antiquities
1 Mono W Approach
1 Grixis Energy

AC Models (Uni of Southampton) – 28/4/18

Snakes and Ladders – Winner

Creatures (0)

Bristling Hydra (0)

Glint-Sleeve Siphoner (0)

Longtusk Cub (0)

Rishkar, Peema Renegade (0)

Verdurous Gearhulk (0)

Walking Ballista (0)

Winding Constrictor (0)

Spells (0)

Fatal Push (0)

Hadana’s Climb (0)

Spell Pierce (0)

Vraska’s Contempt (0)
Lands (0)

Aether Hub (0)

Blooming Marsh (0)

Botanical Sanctum (0)

Fetid Pools (0)

Forest (0)

Ifnir Deadlands (0)

Island (0)

Swamp (0)

Woodland Cemetery (0)

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Cartouche of Ambition
Duress
Fatal Push
Negate
Thrashing Brontodon
Vraska's Contempt

UW Control – Runner-up

Creatures (4)
Lyra Dawnbringer
Torrential Gearhulk

Spells (30)
Teferi, Hero of Dominaria
Seal Away
Cast Out
Search for Azcanta
Disallow
Syncopate
Essence Scatter
Negate
Supreme Will
Settle the Wreckage
Hieroglyphic Illumination
Glimmer of Genius
Lands (26)
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Scavenger Grounds
Field of Ruin
Plains
Island

Sideboard (15)
Treasure Map
Ixalan's Binding
Authority of the Consuls
Fumigate
Lyra Dawnbringer
Negate
Jace's Defeat
Nezahal, Primal Tide

Snakes and Ladders – Semi-Finalist

Creatures (0)

Winding Constrictor (0)

Servant of the Conduit (0)

Glint-Sleeve Siphoner (0)

Thrashing Brontodon (0)

Bristling Hydra (0)

Walking Ballista (0)

The Scarab God (0)

Spells (0)

Cast Down (0)

Vraska’s Contempt (0)

Hadana’s Climb (0)

Adventurous Impulse (0)
Lands (0)

Aether Hub (0)

Blooming Marsh (0)

Botanical Sanctum (0)

Fetid Pools (0)

Woodland Cemetery (0)

Forest (0)

Sideboard (15)
Knight of Malice
Duress
Negate
Fatal Push
Vraska's Contempt
Cast Down

Mono Red – Semi-Finalist

Creatures (24)
Soul-Scar Mage
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Goblin Chainwhirler
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent

Spells (12)
Chandra, Torch of Defiance
Lightning Strike
Abrade
Shock
Lands (24)
Scavenger Grounds
22 Mountain

Sideboard (2)
Fight with Fire

Dire Fleet Daredevil (0)

Glorybringer (0)

Rekindling Phoenix (0)

Magma Spray (0)

Abrade (0)

Aethersphere Harvester (0)

Vance’s Blasting Cannons (0)

Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (27)
Soul-Scar Mage
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Goblin Chainwhirler
Ahn-Crop Crasher
Rekindling Phoenix
Hazoret the Fervent

Spells (9)
Lightning Strike
Abrade
Shock
Lands (24)
Scavenger Grounds
23 Mountain

Sideboard (15)
Aethersphere Harvester
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Fight with Fire
Magma Spray
Pia Nalaar
Rekindling Phoenix

UW Approach – Quarter Finalist

Creatures (2)
Torrential Gearhulk

Spells (32)
Teferi, Hero of Dominaria
Karn, Scion of Urza
Seal Away
Approach of the Second Sun
Censor
Essence Scatter
Hieroglyphic Illumination
Glimmer of Genius
Syncopate
Supreme Will
Search for Azcanta
Settle the Wreckage
Gideon of the Trials
Cast Out
Fumigate
Disallow
Lands (26)
Field of Ruin
Scavenger Grounds
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Ipnu Rivulet
Island
Plains

Sideboard (15)
Nezahal, Primal Tide
Jace's Defeat
Invoke the Divine
Commit//Memory
Negate
Authority of the Consuls
Fumigate
River's Rebuke
Ixalan's Binding
Shalai, Voice of Plenty

Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (25)
Soul-Scar Mage
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Goblin Chainwhirler
Ahn-Crop Crasher
Fanatical Firebrand
Hazoret the Fervent

Spells (11)
Lightning Strike
Abrade
Shock
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
24 Mountain

Sideboard (15)
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer
Abrade
Dire Fleet Daredevil
Scavenger Grounds
Fight with Fire
Kari Zev's Expertise
Magma Spray

RB Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (23)
Inventor's Apprentice
Bomat Courier
Dire Fleet Daredevil
Scrapheap Scrounger
Goblin Chainwhirler
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Walking Ballista

Spells (13)
Heart of Kiran
Abrade
Aethersphere Harvester
Unlicensed Disintegration
Chandra, Torch of Defiance
Weatherlight
Lands (24)
Scavenger Grounds
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Spire of Industry
Swamp
10 Mountain

Sideboard (15)
Chandra's Defeat
Magma Spray
Aethersphere Harvester
Scavenger Grounds
Chandra, Torch of Defiance
Glorybringer
Dire Fleet Daredevil
Doomfall
Fatal Push

Nerd Shak – 14-4-18

Andrew Beavan – UB Control – Winner
Louis Joly – Mono W Approach – Runner-Up
Mathew Whewell – Mono Red – Semi-Finalist
Mubashar Shah – GR Monsters – Semi-Finalist
David Morbey – Mardu Vehicles – Quarter Finalist
Kane Kirkman – Mono Red – Quarter Finalist
Jimmy Ray – UB Midrange – Quarter Finalist
Charlotte Stevens – Mono Red – Quarter Finalist

Andrew Beavan – UB Control – Winner

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (28)
Fatal Push
Moment of Craving
Search for Azcanta
Essence Scatter
Glimmer of Genius
Vona's Hunger
Hieroglyphic Illumination
Disallow
Vraska's Contempt
Commit//Memory
Lands (26)
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Evolving Wilds
Field of Ruin
Island
Swamp

Sideboard (15)
Duress
Arguel's Blood Fast
Moment of Craving
Bontu's Last Reckoning
River's Rebuke
Negate
Vona's Hunger
Nezahal, Primal Tide
Contraband Kingpin

Louis Joly – Mono W Approach – Runner-Up

Spells (35)
Approach of the Second Sun
Authority of the Consuls
Baffling End
Cast Out
Fumigate
Gideon's Intervention
Ixalan's Binding
Settle the Wreckage
Thopter Arrest
Orazca Relic
The Immortal Sun
Treasure Map
Lands (25)
Arch of Orazca
Field of Ruin
13 Plains
Scavenger Grounds
Shefet Dunes

Sideboard (15)
Adanto Vanguard
Authority of the Consuls
Mavren Fein, Dusk Apostle
Regal Caracal
Walking Ballista

Mathew Whewell – Mono Red – Semi-Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Kari Zev, Skyship Raider
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Pia Nalaar

Spells (12)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Chandra, Torch of Defiance
Lands (23)
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds
17 Mountain

Sideboard (15)
Dire Fleet Daredevil
Abrade
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Glorybringer
Vance's Blasting Cannons
Magma Spray
Chandra's Defeat
Dual Shot
Chandra, Torch of Defiance

Mubashar Shah – GR Monsters – Semi-Finalist

Creatures (26)
Servant of the Conduit
Rekindling Phoenix
Hazoret the Fervent
Glorybringer
Jadelight Ranger
Merfolk Branchwalker
Thrashing Brontodon
Rhonas the Indomitable

Spells (10)
Abrade
Magma Spray
Struggle//Survive
Lands (24)
Scavenger Grounds
Aether Hub
Forest
Mountain
Sheltered Thicket
Rootbound Crag

Sideboard (15)
Atzocan Archer
Carnage Tyrant
Naturalize
Chandra's Defeat
Deathgorge Scavenger
Heroic Intervention
Chandra, Torch of Defiance
Vance's Blasting Cannons
Lifecrafter's Bestiary

David Morbey – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (23)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Glory-Bound Initiate
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Walking Ballista

Spells (14)
Cut//Ribbons
Lightning Strike
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Unlicensed Disintegration
Lands (23)
Aether Hub
Inspiring Vantage
Concealed Courtyard
Spire of Industry
Dragonskull Summit
Canyon Slough
Mountain
Plains
Swamp

Sideboard (15)
Abrade
Authority of the Consuls
Chandra, Torch of Defiance
Ixalan's Binding
Magma Spray
Ruin Raider
Walking Ballista
Duress

Kane Kirkman – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (26)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Dire Fleet Daredevil
Hazoret the Fervent
Glorybringer
Harsh Mentor
Kari Zev, Skyship Raider

Spells (12)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Chandra, Torch of Defiance
Lands (22)
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds
17 Mountain

Sideboard (15)
Abrade
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Glorybringer
Chandra's Defeat
Kari Zev's Expertise
Magma Spray
Vance's Blasting Cannons

Jimmy Ray – UB Midrange – Quarter Finalist

Creatures (17)
Glint-Sleeve Siphoner
Champion of Wits
The Scarab God
Torrential Gearhulk
Gonti, Lord of Luxury
Noxious Gearhulk
Walking Ballista

Spells (17)
Fatal Push
Essence Scatter
Censor
Supreme Will
Vraska's Contempt
Liliana, Death's Majesty
Commit//Memory
Lands (26)
Fetid Pools
Aether Hub
Drowned Catacomb
Island
Field of Ruin
Swamp

Sideboard (15)
Doomfall
Gifted Aetherborn
Negate
Jace's Defeat
Glimmer of Genius
Golden Demise
Duress
Arguel's Blood Fast
Bontu's Last Reckoning

Charlotte Stevens – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Glorybringer
Pia Nalaar
Kari Zev, Skyship Raider

Spells (11)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds
18 Mountain

Sideboard (15)
Abrade
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Glorybringer
Magma Spray
Walking Ballista
Chandra, Torch of Defiance

Mug and Meeple – 8-4-18

Yuri Stroilov – Mono Red – Winner
Chris Arlow – UB Midrange – Runner-Up
Graham Caunce – Scrapheap Red – Semi-Finalist
Peter Marrable – UW Gift – Semi-Finalist
Graham Hopkins – Mardu Vehicles – Quarter Finalist
Barry Horwood – UW Approach – Quarter Finalist
Joshua Graham – RG Monsters – Quarter Finalist
Craig Tanner – Esper Midrange – Quarter Finalist

Yuri Stroilov – Mono Red – Winner

Creatures (30)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Soul-Scar Mage
Dire Fleet Daredevil
Kari Zev, Skyship Raider
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Walking Ballista

Spells (6)
Shock
Invigorated Rampage
Lands (24)
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds
18 Mountain

Sideboard (15)
Dire Fleet Daredevil
Abrade
Pia Nalaar
Glorybringer
Scavenger Grounds
Vance's Blasting Cannons
Chandra, Torch of Defiance

Chris Arlow – UB Midrange – Runner-Up

Creatures (17)
Glint-Sleeve Siphoner
Champion of Wits
The Scarab God
Torrential Gearhulk
Gonti, Lord of Luxury
Walking Ballista

Spells (17)
Search for Azcanta
Fatal Push
Essence Scatter
Censor
Supreme Will
Vraska's Contempt
Liliana, Death's Majesty
Commit//Memory
Lands (26)
Fetid Pools
Aether Hub
Submerged Boneyard
Drowned Catacomb
Island
Field of Ruin
Swamp

Sideboard (15)
Doomfall
Gifted Aetherborn
Negate
Jace's Defeat
Glimmer of Genius
Golden Demise
Duress
Arguel's Blood Fast

Graham Caunce – Scrapheap Red – Semi-Finalist

Creatures (28)
Rekindling Phoenix
Pia Nalaar
Bomat Courier
Walking Ballista
Earthshaker Khenra
Fanatical Firebrand
Scrapheap Scrounger
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent

Spells (8)
Abrade
Magma Spray
Unlicensed Disintegration
Cut//Ribbons
Lands (24)
Swamp
Ifnir Deadlands
Dragonskull Summit
Aether Hub
12 Mountain

Sideboard (15)
Chandra, Torch of Defiance
Heartless Pillage
Doomfall
Hour of Glory
Abrade
Scavenger Grounds
Rekindling Phoenix
Glorybringer
Angrath, the Flame-Chained
Chandra's Defeat
Aethersphere Harvester

Peter Marrable – UW Gift – Semi-Finalist

Creatures (17)
Angel of Invention
Champion of Wits
Minister of Inquiries
Sacred Cat
Vizier of Many Faces

Spells (20)
Refurbish
Cast Out
God-Pharaoh's Gift
Chart a Course
Strategic Planning
Search for Azcanta
Lands (23)
Ipnu Rivulet
Plains
Island
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Field of Ruin

Sideboard (15)
Jace's Defeat
Authority of the Consuls
Negate
Thopter Arrest
Ixalan's Binding
Vizier of Many Faces
Fumigate
Nezahal, Primal Tide
Sunscourge Champion

Graham Hopkins – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (19)
Veteran Motorist
Scrapheap Scrounger
Toolcraft Exemplar
Hazoret the Fervent
Depala, Pilot Exemplar
Bomat Courier
Rekindling Phoenix

Spells (17)
Angrath, the Flame-Chained
Aethersphere Harvester
Fleetwheel Cruiser
Heart of Kiran
Cut//Ribbons
Unlicensed Disintegration
Lands (24)
Aether Hub
Inspiring Vantage
Spire of Industry
Concealed Courtyard
Plains
Mountain
Swamp
Canyon Slough

Sideboard (15)
Abrade
Chandra's Defeat
Duress
Ixalan's Binding
Glory-Bound Initiate
Profane Procession
Trespasser's Curse

Barry Horwood – UW Approach – Quarter Finalist

Creatures (4)
Torrential Gearhulk

Spells (30)
Approach of the Second Sun
Censor
Disallow
Fumigate
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Settle the Wreckage
Supreme Will
Cast Out
Search for Azcanta
Lands (26)
Glacial Fortress
Ipnu Rivulet
Irrigated Farmland
Island
Plains
Field of Ruin
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Negate
Angel of Sanctions
Walking Ballista
Fumigate
Cast Out
Gideon of the Trials

Joshua Graham – RG Monsters – Quarter Finalist

Creatures (26)
Earthshaker Khenra
Resilient Khenra
Rekindling Phoenix
Glorybringer
Jadelight Ranger
Merfolk Branchwalker
Rhonas the Indomitable
Pia Nalaar

Spells (9)
Abrade
Magma Spray
Struggle//Survive
Lands (25)
Forest
Mountain
Sheltered Thicket
Rootbound Crag
Hashep Oasis

Sideboard (15)
Atzocan Archer
Carnage Tyrant
Thrashing Brontodon
Magma Spray
Chandra's Defeat
Struggle//Survive
Deathgorge Scavenger
Chandra, Torch of Defiance
Vance's Blasting Cannons

Craig Tanner – Esper Midrange – Quarter Finalist

Creatures (17)
The Scarab God
Torrential Gearhulk
Champion of Wits
Glint-Sleeve Siphoner
Walking Ballista
Gonti, Lord of Luxury

Spells (17)
Vraska's Contempt
Fatal Push
Censor
Essence Scatter
Commit//Memory
Supreme Will
Search for Azcanta
Liliana, Death's Majesty
Lands (26)
Aether Hub
Field of Ruin
Fetid Pools
Island
Swamp
Drowned Catacomb

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Golden Demise
Jace's Defeat
Duress
Doomfall
Glimmer of Genius
Negate
Gifted Aetherborn

Games Den – 25-3-18

Elliott Chalkfield – BR Midrange – Winner
Chris Grenville – Sultai Constrictor – Runner-Up
Dan Stokes – Grixis Control – Semi-Finalist
Dave Kimber – UW Cycling – Semi-Finalist
Gavin Thacker – BR Vehicles – Quarter Finalist
Matthew Barratt – RW Control – Quarter Finalist
Joseph Jenkins – UB Control – Quarter Finalist
Harry G ?? – Esper Approach – Quarter Finalist

Elliott Chalksfield – BR Midrange – Winner

Creatures (12)
Glint-Sleeve Siphoner
Pia Nalaar
Rekindling Phoenix
Glorybringer

Spells (23)
Fatal Push
Treasure Map
Harnessed Lightning
Abrade
Unlicensed Disintegration
Doomfall
Aethersphere Harvester
Vraska's Contempt
Chandra, Torch of Defiance
Liliana, Death's Majesty
Lands (25)
Swamp
Mountain
Arch of Orazca
Scavenger Grounds
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Ifnir Deadlands

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Gonti, Lord of Luxury
Dreamstealer
Demon of Dark Schemes
Angrath, the Flame-Chained
Duress
Scrapheap Scrounger
Bontu's Last Reckoning

Chris Grenville – Sultai Constrictor – Runner-Up

Creatures (26)
Bristling Hydra
Glint-Sleeve Siphoner
Jadelight Ranger
Servant of the Conduit
Verdurous Gearhulk
Walking Ballista
Winding Constrictor

Spells (10)
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska's Contempt
Hadana's Climb
Lands (24)
Aether Hub
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Fetid Pools
Forest
Foul Orchard
Hashep Oasis
Ifnir Deadlands
Swamp

Sideboard (15)
Cartouche of Ambition
Duress
Fatal Push
Negate
Thrashing Brontodon
Vraska's Contempt

Dan Stokes – Grixis Control – Semi-Finalist

Creatures (5)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (29)
Abrade
Disallow
Essence Scatter
Fatal Push
Glimmer of Genius
Harnessed Lightning
Hour of Devastation
Magma Spray
Supreme Will
Sweltering Suns
Vraska's Contempt
Angrath, the Flame-Chained
Search for Azcanta
Lands (26)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Island
Mountain
Spirebluff Canal
Swamp

Sideboard (15)
Abrade
Chandra's Defeat
Duress
Gonti, Lord of Luxury
Hour of Devastation
Moment of Craving
Negate
Jace's Defeat

Dave Kimber – UW Cycling – Semi-Finalist

Spells (37)
Settle the Wreckage
Hieroglyphic Illumination
Drake Haven
Countervailing Winds
Cast Out
Censor
Fumigate
Renewed Faith
Essence Scatter
Ixalan's Binding
Abandoned Sarcophagus
Commit//Memory
Search for Azcanta
Lands (23)
Island
Plains
Irrigated Farmland
Glacial Fortress
Field of Ruin
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Sorcerous Spyglass
Negate
Forsake the Worldly
Regal Caracal
Ixalan's Binding
Crook of Condemnation
Abandoned Sarcophagus
Sunscourge Champion

Gavin Thacker – BR Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (19)
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Pia Nalaar
Weldfast Engineer
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix
Glorybringer

Spells (17)
Magma Spray
Cut//Ribbons
Heart of Kiran
Aethersphere Harvester
Cultivator's Caravan
Unlicensed Disintegration
Vraska's Contempt
Abrade
Lands (24)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Mountain
Spire of Industry
Swamp

Sideboard (15)
Deadeye Tracker
Gonti, Lord of Luxury
Duress
Sweltering Suns
Chandra, Torch of Defiance
Vraska's Contempt
Liliana, Death's Majesty
Abrade

Matthew Barratt – RW Control – Quarter Finalist

Spells (34)
Abrade
Cast Out
Cathartic Reunion
Chandra, Torch of Defiance
Fumigate
Gideon of the Trials
Ixalan's Binding
Hour of Devastation
Huatli, Warrior Poet
Pacification Array
Rekindling Phoenix
Settle the Wreckage
Sweltering Suns
Treasure Map
Lands (26)
Evolving Wilds
Inspiring Vantage
Mountain
Plains
Stone Quarry
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Settle the Wreckage
Sweltering Suns
Raptor Hatchling
Cast Out
Cataclysmic Gearhulk
Glorybringer
Gideon's Intervention
Gideon of the Trials
Abrade

Joseph Jenkins – UB Control – Quarter Finalist

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (29)
Fatal Push
Censor
Supreme Will
Essence Scatter
Moment of Craving
Search for Azcanta
Disallow
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Vraska's Contempt
Lands (25)
Drowned Catacomb
Evolving Wilds
Fetid Pools
Field of Ruin
Submerged Boneyard
Island
Swamp

Sideboard (15)
Deadeye Tracker
Arguel's Blood Fast
Gifted Aetherborn
Glint-Sleeve Siphoner
Negate
Bontu's Last Reckoning
Commit//Memory

Harry G?? – Esper Approach – Quarter Finalist

Creatures (3)
Torrential Gearhulk
The Scarab God

Spells (30)
Approach of the Second Sun
Settle the Wreckage
Vraska's Contempt
Cast Out
Disallow
Supreme Will
Censor
Essence Scatter
Search for Azcanta
Fatal Push
Glimmer of Genius
Lands (27)
Island
Drowned Catacomb
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Aether Hub
Fetid Pools
Concealed Courtyard
Plains
Swamp

Sideboard (15)
Duress
The Scarab God
Aether Meltdown
Doomfall
Negate
Jace's Defeat
Sunscourge Champion
Contraband Kingpin
Ixalan's Binding
Fatal Push

Black Kat Games – 24-3-18

Al Harrison – UB Midrange – Winner
Guido Sondag – UB Control – Runner-Up
Lee Cuddihy – Mono Red – Semi-Finalist
Michal Uhrian – Grixis Control – Semi-Finalist
Liam O’Donnell-Carey – Grixis Energy – Quarter Finalist
Conor Harding – UB Control – Quarter Finalist
Alexander Ball – RG Monsters – Quarter Finalist
Keane Minahan – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Al Harrison – UB Midrange – Winner

Creatures (21)
Dusk Legion Zealot
Glint-Sleeve Siphoner
Champion of Wits
The Scarab God
Torrential Gearhulk
Gonti, Lord of Luxury
Walking Ballista
Ravenous Chupacabra

Spells (13)
Fatal Push
Essence Scatter
Vraska's Contempt
Liliana, Death's Majesty
Commit//Memory
Lands (26)
Fetid Pools
Aether Hub
Canyon Slough
Drowned Catacomb
Island
Field of Ruin
Swamp

Sideboard (15)
Doomfall
Negate
Jace's Defeat
Aethersphere Harvester
Moment of Craving
Glyph Keeper
Golden Demise
Duress
Essence Extraction
Arguel's Blood Fast

Guido Sondag – UB Control – Runner-Up

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (28)
Commit//Memory
Disallow
Essence Scatter
Fatal Push
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Moment of Craving
Search for Azcanta
Vraska's Contempt
Lands (26)
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Field of Ruin
Island
Swamp

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Bontu's Last Reckoning
Contraband Kingpin
Deadeye Tracker
Duress
Golden Demise
Moment of Craving
Negate
Nezahal, Primal Tide

Lee Cuddihy – Mono Red – Semi-Finalist

Creatures (26)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Kari Zev, Skyship Raider
Harsh Mentor
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Captain Lannery Storm
Hazoret the Fervent

Spells (11)
Chandra, Torch of Defiance
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (23)
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds
17 Mountain

Sideboard (15)
Dire Fleet Daredevil
Cut//Ribbons
Abrade
Pia Nalaar
Aethersphere Harvester
Chandra, Torch of Defiance
Rekindling Phoenix

Michal Uhrian – Grixis Control – Semi-Finalist

Spells (37)
Primal Amulet
Disallow
Unlicensed Disintegration
Fatal Push
Vraska's Contempt
Lightning Strike
Abrade
Opt
Supreme Will
Chart a Course
Negate
Struggle//Survive
Search for Azcanta
Cut//Ribbons
Glimmer of Genius
Lands (24)
Spirebluff Canal
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Dragonskull Summit
Canyon Slough
Aether Hub
Island
Mountain
Swamp

Sideboard (15)
Vona's Hunger
Commit//Memory
Chandra, Torch of Defiance
Nicol Bolas, God-Pharaoh
Essence Extraction
Battle at the Bridge
Bontu's Last Reckoning
River's Rebuke
Hour of Devastation
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Liam O’Donnell-Carey – Grixis Energy – Quarter Finalist

Creatures (13)
Torrential Gearhulk
Glint-Sleeve Siphoner
Whirler Virtuoso
The Scarab God

Spells (20)
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Glimmer of Genius
Harnessed Lightning
Magma Spray
Vraska's Contempt
Doomfall
Lands (27)
Island
Mountain
Swamp
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Field of Ruin
Spirebluff Canal

Sideboard (15)
Abrade
Chandra's Defeat
Fiery Cannonade
Jace's Defeat
Negate
Supreme Will
Gonti. Lord of Luxury
Arguel's Blood Fast
Nicol Bolas, God-Pharaoh
Duress

Conor Harding – UB Control – Quarter Finalist

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (30)
Arguel's Blood Fast
Fatal Push
Moment of Craving
Vraska's Contempt
Essence Scatter
Disallow
Commit//Memory
Hieroglyphic Illumination
Glimmer of Genius
Lands (26)
Field of Ruin
Fetid Pools
Drowned Catacomb
Swamp
Island

Sideboard (15)
Gonti, Lord of Luxury
Doomfall
Bontu's Last Reckoning
Golden Demise
Duress
Glint-Sleeve Siphoner
Negate
Deadeye Tracker
Nezahal, Primal Tide

Alexander Ball – RG Monsters – Quarter Finalist

Creatures (26)
Earthshaker Khenra
Resilient Khenra
Rekindling Phoenix
Glorybringer
Jadelight Ranger
Merfolk Branchwalker
Rhonas the Indomitable
Pia Nalaar

Spells (9)
Abrade
Magma Spray
Struggle//Survive
Lands (25)
Forest
Mountain
Sheltered Thicket
Rootbound Crag
Hashep Oasis

Sideboard (15)
Atzocal Archer
Carnage Tyrant
Thrashing Brontodon
Chandra's Defeat
Dual Shot
Struggle//Survive
Deathgorge Scavenger
Chandra, Torch of Defiance

Keane Minahan – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (22)
Veteran Motorist
Scrapheap Scrounger
Toolcraft Exemplar
Hazoret the Fervent
Pia Nalaar
Bomat Courier
Rekindling Phoenix

Spells (14)
Heart of Kiran
Cut//Ribbons
Unlicensed Disintegration
Abrade
Lands (24)
Inspiring Vantage
Spire of Industry
Concealed Courtyard
Plains
Mountain
Swamp
Dragonskull Summit
Canyon Slough

Sideboard (15)
Settle the Wreckage
Glorybringer
Cast Out
Duress
Arguel's Blood Fast
Profane Procession
Angrath, the Flame-Chained
Chandra, Torch of Defiance
Authority of the Consuls

Element Games – 25-3-18

Sean Brooks – Mardu Vehicles – Winner
Callum Bousfield – Grixis Energy – Runner-Up
Louis Joly – Mono White Approach – Semi-Finalist
Adam Shorrock – WB Vampires – Semi-Finalist
Nicolas Lazarides – UB Midrange – Quarter Finalist
Rob Catton – UB Midrange – Quarter Finalist
Alex Roebuck – UB Control – Quarter Finalist
Aidan Chalk – Sultai Constrictor – Quarter Finalist

Sean Brooks – Mardu Vehicles – Winner

Creatures (22)
Toolcraft Exemplar
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Veteran Motorist
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Walking Ballista

Spells (14)
Abrade
Cut//Ribbons
Heart of Kiran
Unlicensed Disintegration
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
Inspiring Vantage
Concealed Courtyard
Spire of Industry
Dragonskull Summit
Canyon Slough
Mountain
Plains
Swamp

Sideboard (15)
Battle at the Bridge
Magma Spray
Settle the Wreckage
Cast Out
Profane Procession
Sweltering Suns
Chandra's Defeat
Arguel's Blood Fast
Duress

Callum Bousfield – Grixis Energy – Runner-Up

Creatures (13)
Torrential Gearhulk
Glint-Sleeve Siphoner
Whirler Virtuoso
The Scarab God

Spells (21)
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Glimmer of Genius
Harnessed Lightning
Magma Spray
Vraska's Contempt
Doomfall
Search for Azcanta
Lands (26)
Island
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Mountain
Spirebluff Canal
Swamp

Sideboard (15)
Abrade
Chandra's Defeat
Negate
Supreme Will
Arguel's Blood Fast
Nicol Bolas, God-Pharaoh
Duress
Fiery Cannonade
Jace's Defeat
Glyph Keeper

Louis Joly – Mono White Approach – Semi-Finalist

Spells (35)
Approach of the Second Sun
Authority of the Consuls
Baffling End
Cast Out
Fumigate
Gideon's Intervention
Ixalan's Binding
Settle the Wreckage
Thopter Arrest
Orazca Relic
The Immortal Sun
Treasure Map
Lands (25)
Arch of Orazca
Field of Ruin
13 Plains
Scavenger Grounds
Shefet Dunes

Sideboard (15)
Adanto Vanguard
Authority of the Consuls
Glory-Bound Initiate
Regal Caracal
Walking Ballista

Adam Shorrock – BW Vampires – Semi-Finalist

Creatures (27)
Adanto Vanguard
Mavren Fein, Dusk Apostle
Skymarcher Aspirant
Gifted Aetherborn
Sanctum Seeker
Vicious Conquistador
Legion Lieutenant

Spells (11)
Cast Out
Legion's Landing
Radiant Destiny
Fatal Push
Call to the Feast
Lands (22)
Concealed Courtyard
Ifnir Deadlands
Plains
Shefet Dunes
Swamp
Unclaimed Territory

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Authority of the Consuls
Crook of Condemnation
Duress
Dusk//Dawn
Fatal Push
Vraska's Contempt

Nicolas Lazarides – UB Midrange – Quarter Finalist

Creatures (17)
Walking Ballista
Glint-Sleeve Siphoner
Champion of Wits
Gonti, Lord of Luxury
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (17)
Fatal Push
Essence Scatter
Search for Azcanta
Doomfall
Commit//Memory
Vraska's Contempt
Liliana, Death's Majesty
Lands (26)
Aether Hub
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Field of Ruin
Island
Submerged Boneyard
Swamp

Sideboard (15)
Deadeye Tracker
Gifted Aetherborn
Glyph Keeper
Duress
Arguel's Blood Fast
Jace's Defeat
Negate
Golden Demise

Alex Roebuck – UB Control – Quarter Finalist

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (24)
Fatal Push
Moment of Craving
Search for Azcanta
Essence Scatter
Disallow
Commit//Memory
Vraska's Contempt
Doomfall
Lands (26)
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Field of Ruin
Ipnu Rivulet
Island
Swamp

Sideboard (15)
Duress
Arguel's Blood Fast
Moment of Craving
Gonti, Lord of Luxury
Negate
Jace's Defeat
Nezahal, Primal Tide
Contraband Kingpin
Golden Demise

Rob Catton – UB Midrange – Quarter Finalist

Creatures (17)
Walking Ballista
Glint-Sleeve Siphoner
Champion of Wits
Gonti, Lord of Luxury
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (17)
Fatal Push
Search for Azcanta
Censor
Essence Scatter
Supreme Will
Commit//Memory
Vraska's Contempt
Liliana, Death's Majesty
Lands (26)
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Aether Hub
Field of Ruin
Island
Swamp
Submerged Boneyard

Sideboard (15)
Gifted Aetherborn
Doomfall
Arguel's Blood Fast
Negate
Duress
Golden Demise
Glimmer of Genius
Jace's Defeat

Aidan Chalk – Sultai Constrictor – Quarter Finalist

Creatures (26)
Rishkar, Peema Renegade
Jadelight Ranger
Servant of the Conduit
Walking Ballista
Winding Constrictor
Glint-Sleeve Siphoner
Bristling Hydra
The Scarab God
Verdurous Gearhulk

Spells (10)
Blossoming Defense
Vraska's Contempt
Fatal Push
Hadana's Climb
Lands (24)
Aether Hub
Forest
Blooming Marsh
Foul Orchard
Hashep Oasis
Botanical Sanctum
Fetid Pools
Swamp
Ifnir Deadlands

Sideboard (15)
The Scarab God
Thrashing Brontodon
Vraska's Contempt
Duress
Negate
Fatal Push
Cartouche of Ambition
Deathgorge Scavenger
Carnage Tyrant

Dark Sphere – 24-3-18

Vicent Silvestre – Abzan Mastermind – Winner
Simeon Beever – Mono White Tokens – Runner-Up
Felix Knopf – UW Approach – Semi-Finalist
Andrea Galifuoco – Grixis Control – Semi-Finalist
Fabio Ramos – UW Approach – Quarter Finalist
Vasco Neves – Scrapheap Red – Quarter Finalist
Hamish Gray – UW Gift – Quarter Finalist
Shyam Bhardwa – UB Control – Quarter Finalist

Vicent Silvestre – Abzan Mastermind – Winner

Spells (34)
Spring//Mind
Profane Procession
Vraska, Relic Seeker
Gift of Paradise
Fumigate
Hour of Promise
Mastermind's Acquisition
Treasure Map
Thaumatic Compass
Battle at the Bridge
Moment of Craving
Fatal Push
Vraska's Contempt
Lands (26)
Swamp
Forest
Plains
Concealed Courtyard
Scattered Groves
Blooming Marsh
Field of Ruin
Arch of Orazca
Scavenger Grounds
Shefet Dunes
Hashep Oasis
Desert of the Indomitable
Ifnir Deadlands

Sideboard (15)
Tendershoot Dryad
Regal Caracal
The Scarab God
Dispossess
Carnage Tyrant
Moment of Craving
Battle at the Bridge
Lost Legacy
Zacama, Primal Calamity
Settle the Wreckage
Arguel's Blood Fast
Doomfall
Duress

Simeon Beever – Mono White Tokens – Runner-Up

Creatures (10)
Sacred Cat
Snubhorn Sentry
Angel of Invention

Spells (26)
Start/Finish
Sram’s Expertise
Legion’s Landing
Anointed Procession
Pride of Conquerors
Queen’s Commission
Servo Exhibition
Lands (24)
Concealed Courtyard
11 Plains
Shefet Dunes
Swamp
Arch of Orazca
Field of Ruin

Sideboard (15)
Profane Procession
Fragmentize
Silent Gravestone
Ixalan’s Binding
Treasure Map
Sorcerous Spyglass
Anointer Priest
Master Trinketeer

Felix Knopf – UW Approach – Semi-Finalist

Creatures (2)
Torrential Gearhulk

Spells (33)
Approach of the Second Sun
Censor
Disallow
Essence Scatter
Farm//Market
Fumigate
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Settle the Wreckage
Supreme Will
Baffling End
Pull from Tomorrow
Cast Out
Search for Azcanta
Lands (25)
Glacial Fortress
Ipnu Rivulet
Irrigated Farmland
Island
Plains
Arch of Orazca
Field of Ruin
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Negate
Nezahal, Primal Tide
Settle the Wreckage
Commit//Memory
Baffling End
Regal Caracal
Gideon of the Trials

Andrea Galifuoco – Grixis Control – Semi-Finalist

Creatures (5)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (29)
Disallow
Essence Scatter
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Search for Azcanta
Supreme Will
Fatal Push
Liliana, Death's Majesty
Vraska's Contempt
Abrade
Harnessed Lightning
Magma Spray
Sweltering Suns
Lands (26)
Aether Hub
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Drowned Catacomb
Evolving Wilds
Fetid Pools
Mountain
Island
Spirebluff Canal
Swamp

Sideboard (15)
Chandra's Defeat
Commit//Memory
Glint-Sleeve Siphoner
Glorybringer
Moment of Craving
Negate
Vona's Hunger
Whirler Virtuoso

Fabio Ramos – UW Approach – Quarter Finalist

Creatures (2)
Torrential Gearhulk

Spells (32)
Approach of the Second Sun
Censor
Disallow
Essence Scatter
Farm//Market
Fumigate
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Settle the Wreckage
Supreme Will
Baffling End
Cast Out
Search for Azcanta
Lands (25)
Field of Ruin
Glacial Fortress
Ipnu Rivulet
Irrigated Farmland
Island
Plains

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Fragmentize
Gideon's Intervention
Negate
Nezahal, Primal Tide
Regal Caracal
Torrential Gearhulk

Vasco Neves – Scrapheap Red – Quarter Finalist

Creatures (26)
Rekindling Phoenix
Soul-Scar Mage
Pia Nalaar
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Scrapheap Scrounger
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent

Spells (10)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (24)
Swamp
Scavenger Grounds
Dragonskull Summit
14 Mountain

Sideboard (15)
Chandra, Torch of Defiance
Sweltering Suns
Hour of Glory
Magma Spray
Glorybringer
Chandra's Defeat
Aethersphere Harvester
Dire Fleet Daredevil

Hamish Gray – UW Gift – Quarter Finalist

Creatures (17)
Angel of Invention
Champion of Wits
Minister of Inquiries
Sacred Cat
Fairgrounds Warden

Spells (21)
Refurbish
Cast Out
God-Pharaoh's Gift
Opt
Chart a Course
Strategic Planning
Search for Azcanta
Lands (22)
Ipnu Rivulet
Plains
Island
Glacial Fortress
Irrigated Farmland

Sideboard (15)
Hostile Desert
Jace's Defeat
Authority of the Consuls
Skysovereign, Consul Flagship
Fairgrounds Warden
Negate
Angel of Sanctions
Fumigate
Settle the Wreckage

Shyam Bhardwa – UB Control – Quarter Finalist

Creatures (6)
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (28)
Commit//Memory
Disallow
Essence Scatter
Fatal Push
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Moment of Craving
Search for Azcanta
Vraska's Contempt
Lands (26)
Drowned Catacomb
Fetid Pools
Field of Ruin
Island
Swamp
Submerged Boneyard

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Bontu's Last Reckoning
Contraband Kingpin
Deadeye Tracker
Duress
Golden Demise
Moment of Craving
Negate
Nezahal, Primal Tide

AC Models (Uni of Southampton) – 17-3-18

George Stuart – Mono W Tokens – Winner
Luke Ankers – Scrapheap Red – Runner-Up
Filip Marszalec – UB Control – Semi-Finalist
Kristian Barlow – Scrapheap Red – Semi-Finalist
Nathan Hills – Grixis Energy – Quarter Finalist
Francisco Dominguez – Grixis Energy – Quarter Finalist
Kyle Sulyma – UW Cycling – Quarter Finalist
Samuel Clarke – Sultai Constrictor – Quarter Finalist

George Stuart – Mono W Tokens – Winner

Creatures (12)
Sacred Cat
Master Trinketeer
Angel of Invention

Spells (24)
Legion's Landing
Anointed Procession
Pride of Conquerors
Servo Exhibition
Queen's Commission
Sram's Expertise
Lands (24)
Arch of Orazca
Desert of the True
Field of Ruin
Scavenger Grounds
Shefet Dunes
12 Plains

Sideboard (15)
Anointer Priest
Sorcerous Spyglass
Treasure Map
Gideon's Intervention
Ixalan's Binding
Desert's Hold
Settle the Wreckage

Luke Ankers – Scrapheap Red – Runner-Up

Creatures (24)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Earthshaker Khenra
Scrapheap Scrounger
Pia Nalaar
Hazoret the Fervent
Rekindling Phoenix

Spells (12)
Magma Spray
Abrade
Lightning Strike
Unlicensed Disintegration
Aethersphere Harvester
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
12 Mountain
Swamp
Ifnir Deadlands
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Aether Hub

Sideboard (15)
Glorybringer
Chandra's Defeat
Dual Shot
Abrade
Sweltering Suns
Treasure Map
Hour of Glory
Chandra, Torch of Defiance
Angrath, the Flame-Chained
Scavenger Grounds

Filip Marszalec – UB Control – Semi-Finalist

Creatures (6)
Torrential Gearhulk
The Scarab God

Spells (28)
Fatal Push
Moment of Craving
Essence Scatter
Disallow
Commit//Memory
Vraska's Contempt
Glimmer of Genius
Hieroglyphic Illumination
Search for Azcanta
Lands (26)
Fetid Pools
Drowned Catacomb
Field of Ruin
Swamp
Island

Sideboard (15)
Bontu's Last Reckoning
Deadeye Tracker
Arguel’s Blood Fast
Duress
Negate
Nezahal, Primal Tide
Golden Demise
Moment of Craving
Contraband Kingpin

Kristian Barlow – Scrapheap Red – Semi-Finalist

Creatures (26)
Bomat Courier
Fanatical Firebrand
Scrapheap Scrounger
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent

Spells (10)
Magma Spray
Lightning Strike
Unlicensed Disintegration
Abrade
Lands (24)
Dragonskull Summit
Ifnir Deadlands
Canyon Slough
Swamp
14 Mountain

Sideboard (15)
Duress
Chandra's Defeat
Dire Fleet Daredevil
Abrade
Aethersphere Harvester
Pia Nalaar
Chandra, Torch of Defiance
Hour of Glory
Glorybringer

Nathan Hills – Grixis Energy – Quarter Finalist

Creatures (12)
Glint-Sleeve Siphoner
Whirler Virtuoso
The Scarab God
Gonti, Lord of Luxury
Torrential Gearhulk

Spells (22)
Essence Scatter
Harnessed Lightning
Vraska's Contempt
Glimmer of Genius
Doomfall
Fatal Push
Abrade
Search for Azcanta
Chandra, Torch of Defiance
Liliana, Death's Majesty
Lands (26)
Drowned Catacomb
Dragonskull Summit
Canyon Slough
Aether Hub
Spirebluff Canal
Fetid Pools
Swamp
Island
Mountain
Field of Ruin

Sideboard (15)
Arguel's Blood Fast
Negate
Fiery Cannonade
Abrade
Nicol Bolas, God-Pharaoh
Dreamstealer
Doomfall
Chandra's Defeat
Jace's Defeat
Commit//Memory

Francisco Dominguez – Grixis Energy – Quarter Finalist

Creatures (15)
Glint-Sleeve Siphoner
Whirler Virtuoso
Gonti, Lord of Luxury
The Scarab God
Torrential Gearhulk

Spells (20)
Magma Spray
Harnessed Lightning
Essence Scatter
Supreme Will
Chandra, Torch of Defiance
Glimmer of Genius
Vraska's Contempt
Confiscation Coup
Lands (26)
Spirebluff Canal
Canyon Slough
Fetid Pools
Deserted Catacomb
Dragonskull Summit
Aether Hub
Swamp
Mountain
Island

Sideboard (15)
Sweltering Suns
Arguel's Blood Fast
Chandra's Defeat
Doomfall
Negate
Jace's Defeat
Duress

Kyle Sulyma – UW Cycling – Quarter Finalist

Spells (36)
Censor
Hieroglyphic Illumination
Cast Out
Renewed Faith
Countervailing Winds
Drake Haven
Abandoned Sarcophagus
Approach of the Second Sun
Fumigate
Settle the Wreckage
Farm//Market
Search for Azcanta
Lands (24)
Glacial Fortress
Irrigated Farmland
Field of Ruin
Fetid Pools
Scattered Groves
Plains
Island

Sideboard (15)
Torrential Gearhulk
The Immortal Sun
Nezahal, Primal Tide
Metallurgic Summonings
Nimble Obstructionist
Izalan's Binding
Negate
Baffling End
Regal Caracal

Samuel Clarke – Sultai Constrictor – Quarter Finalist

Creatures (26)
Bristling Hydra
Jadelight Ranger
Walking Ballista
Servant of the Conduit
Glint-Sleeve Siphoner
Winding Constrictor
Verdurous Gearhulk
The Scarab God

Spells (10)
Hadana's Climb
Blossoming Defense
Vraska's Contempt
Fatal Push
Lands (24)
Blooming Marsh
Foul Orchard
Field of Ruin
Scavenger Grounds
Aether Hub
Swamp
Fetid Pools
Botanical Sanctum
Forest
Hashep Oasis

Sideboard (15)
Negate
Lifecrafter's Bestiary
Thrashing Brontodon
Carnage Tyrant
Gonti, Lord of Luxury
Vraska's Contempt
Duress
Vraska, Relic Seeker
Fatal Push
Deathgorge Scavenger

Freaking Awesome – 17-3-18

Alfie Bennett – Scrapheap Red – Winner
Matthew Whewell – Mono Red – Runner-Up
Eddie Whiteley – UW God-Pharaoh’s Gift – Semi-Finalist
James Orum – GB Constrictor – Semi-Finalist
Nicolas Lazarides – UB Midrange – Quarter Finalist
Nick Lote – Mardu Vehicles – Quarter Finalist
Rikki Walker – Mardu Vehicles – Quarter Finalist
Pawel Makles – Mono Red – Quarter Finalist

Alfie Bennett – Scrapheap Red – Winner

Creatures (27)
Walking Ballista
Pia Nalaar
Ahn-Crop Crasher
Hazoret the Fervent
Earthshaker Khenra
Scrapheap Scrounger
Fanatical Firebrand
Bomat Courier

Spells (9)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Unlicensed Disintegration
Lands (24)
Aether Hub
Dragonskull Summit
Swamp
14 Mountain

Sideboard (9)
Angrath, the Flame-Chained
Treasure Map
Magma Spray
Dual Shot
Dire Fleet Daredevil
Hour of Glory
Glorybringer

Matthew Whewell – Mono Red – Runner-Up

Creatures (25)
Hazoret the Fervent
Pia Nalaar
Ahn-Crop Crasher
Kari Zev, Skyship Raider
Earthshaker Khenra
Soul-Scar Mage
Bomat Courier

Spells (12)
Chandra, Torch of Defiance
Abrade
Lightning Strike
Shock
Lands (23)
17 Mountain
Scavenger Grounds
Sunscorched Desert

Sideboard (15)
Dire Fleet Daredevil
Chandra’s Defeat
Glorybringer
Aethersphere Harvester
Magma Spray
Dual Shot
Vance’s Blasting Cannons
Chandra, Torch of Defiance
Pia Nalaar
Abrade

Eddie Whiteley – UW God-Pharaoh’s Gift – Semi-Finalist

Creatures (15)
Minister of Inquiries
Angel of Invention
Sacred Cat
Champion of Wits

Spells (22)
God-Pharaoh’s Gift
Search for Azcanta
Strategic Planning
Cast Out
Fumigate
Refurbish
Chart a Course
Lands (23)
Irrigated Farmland
Hostile Desert
Ipnu Rivulet
Glacial Fortress
Plains
Island

Sideboard (15)
Angel of Sanctions
Authority of the Consuls
Ixalan’s Binding
Thopter Arrest
Jace’s Defeat
Negate
Settle the Wreckage

James Orum – GB Constrictor – Semi-Finalist

Creatures (27)
Glint-Sleeve Siphoner
Merfolk Branchwalker
Winding Constrictor
Jadelight Ranger
Rishkar, Peema Renegade
Ravenous Chupacabra
Verdurous Gearhulk
Walking Ballista

Spells (9)
Aethersphere Harvester
Vraska’s Contempt
Fatal Push
Blossoming Defense
Lands (24)
Aether Hub
Blooming Marsh
Foul Orchard
Forest
Swamp
Ifnir Deadlands
Hashep Oasis

Sideboard (15)
Vraska’s Contempt
Fatal Push
Gonti, Lord of Luxury
Deadeye Tracker
Duress
Golden Demise
Lifecrafter’s Bestiary
Vraska, Relic Seeker

Nicolas Lazarides – UB Midrange – Quarter Finalist

Creatures (19)
Torrential Gearhulk
The Scarab God
Champion of Wits
Glint-Sleeve Siphoner
Dusk Legion Zealot
Walking Ballista
Gonti, Lord of Luxury

Spells (15)
Vraska’s Contempt
Commit//Memory
Doomfall
Essence Scatter
Fatal Push
Liliana, Death’s Majesty
Lands (26)
Aether Hub
Swamp
Island
Field of Ruin
Fetid Pools
Drowned Catacomb
Canyon Slough

Sideboard (15)
Arguel’s Blood Fast
Golden Demise
Aethersphere Harvester
Negate
Moment of Craving
Jace’s Defeat
Duress
Glyph Keeper
River’s Rebuke

Nick Lote – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (24)
Toolcraft Exemplar
Hazoret the Fervent
Pia Nalaar
Walking Ballista
Veteran Motorist
Bomat Courier
Inventor’s Apprentice
Scrapheap Scrounger

Spells (13)
Abrade
Aethersphere Harvester
Heart of Kiran
Unlicensed Disintegration
Lands (23)
Mountain
Plains
Canyon Slough
Dragonskull Summit
Aether Hub
Spire of Industry
Inspiring Vantage
Concealed Courtyard

Sideboard (15)
Authority of the Consuls
Cast Out
Chandra, Torch of Defiance
Fatal Push
Duress
Dusk//Dawn
Plains

Rikki Walker – Mardu Vehicles – Quarter Finalist

Creatures (22)
Veteran Motorist
Hazoret the Fervent
Pia Nalaar
Walking Ballista
Bomat Courier
Scrapheap Scrounger
Toolcraft Exemplar

Spells (15)
Abrade
Heart of Kiran
Chandra, Torch of Defiance
Unlicensed Disintegration
Aethersphere Harvester
Fatal Push
Lands (23)
Concealed Courtyard
Plains
Dragonskull Summit
Canyon Slough
Mountain
Inspiring Vantage
Spire of Industry
Aether Hub

Sideboard (15)
Treasure Map
Scavenger Grounds
Duress
Cast Out
Settle the Wreckage
Fumigate
Magma Spray
Angrath, the Flame-Chained
Skysovereign, Consul Flagship
Chandra, Torch of Defiance

Pawel Makles – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (27)
Pia Nalaar
Glorybringer
Ahn-Crop Crasher
Rekindling Phoenix
Hazoret the Fervent
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Fanatical Firebrand
Bomat Courier

Spells (10)
Magma Spray
Shock
Abrade
Lightning Strike
Lands (23)
Grasping Dunes
Scavenger Grounds
17 Mountain

Sideboard (15)
Magma Spray
Pia Nalaar
Glorybringer
Aethersphere Harvester
Chandra, Torch of Defiance
Dire Fleet Daredevil
Chandra’s Defeat
Vance’s Blasting Cannons
Abrade