European Modern Series Qualifier – Elite Gaming – 14/7/19 – 8 players

Winner – UW Control – Lewis Todd
Runner-up – Mono Red Phoenix – Diamantis Sotiriou
Semi-Finalist – Humans – Ben Whipp
Semi-Finalist – Abundance Elves – Samir Mikhaiel
Quarter Finalist – Affinity – James Foord
Quarter Finalist – UR Phoenix – Noah Greenwood
Quarter Finalist – BR Hollow One – Sam Hutchings
Quarter Finalist – Merfolk – Vicky Makin

Winner – UW Control – Lewis Todd

Creatures (5)
Snapcaster Mage
Vendilion Clique

Spells (31)
Oust
Path to Exile
Serum Visions
Opt
Surgical Extraction
Spell Pierce
Mana Leak
Narset Parter of Veils
Teferi, Time Raveler
Timely Reinforcements
Supreme Verdict
Jace, the Mind Sculptor
Cryptic Command
Teferi, Hero of Dominaria
Logic Knot
Detention Sphere
Terminous
Lands (23)
Celestial Colonnade
Field of Ruin
Flooded Strand
Hallowed Fountain
Glacial Fortress
Ghost Quarter
Island
Plains

Sideboard (15)
Surgical Extraction
Stony Silence
Rest in Peace
Detention Sphere
Dovins Veto
Force of Negation
Disdainful Stroke
Wrath of God
Timely Reinforcements
Geist of St Traft
Lyra Dawnbringer
???

Runner-up – Mono Red Phoenix – Diamantis Sotiriou

Creatures (14)
Arclight Phoenix
Monastery Swiftspear
Soul-Scar Mage
Bedlam Reveler

Spells (28)
Lava Spike
Lightning Bolt
Gut Shot
Lava Dart
Finale of Promise
Manamorphose
Light Up the Stage
Faithless Looting
Lands (18)
Sunbaked Canyon
17 Mountain

Sideboard (15)
Surgical Extraction
Blood Moon
Abrade
Shattering Spree
Magmatic Sinkhole
Tormod's Crypt
Aria of Flame
Saheeli, Sublime Artificer

Semi-Finalist – Humans – Ben Whipp

Creatures (37)
Noble Hierarch
Champion of the Parish
Meddling Mage
Thalia's Lieutenant
Thalia, Guardian of Thraben
Kitesail Freebooter
Deputy of Detention
Mantis Rider
Reflector Mage
Phantasmal Image

Spells (4)
Aether Vial
Lands (19)
Ancient Ziggurat
Cavern of Souls
Unclaimed Territory
Horizon Canopy
Waterlogged Grove
Plains
Seachrome Coast
Sunbaked Canyon

Sideboard (15)
Militia Bugler
Plague Engineer
Dismember
Auriok Champion
Collector Ouphe
Gaddock Teeg
Gut Shot
Layline of the Void
Ravenous Trap

Semi-Finalist – Abundance Elves – Samir Mikhaiel

Creatures (32)
Llanowar Elves
Elvish Mystic
Devoted Druid
Heritage Druid
Elvish Archdruid
Dwynen’s Elite
Ezuri, Renegade Leader
Vizier of Remedies
Selfless Spirit
Shalai, Voice of Plenty
Scavenging Ooze
Eternal Witness

Spells (2)
Leyline of Abundance
Lands (18)
Forest
Windswept Heath
Razorverge Thicket
Temple Gardens
Cavern of Souls
Pendle Haven
Westvale Abbey
Unclaimed Territory

Sideboard (15)
Force Vigor
Scavenging Ooze
Knight of Autumn
Choke
Collector Ouphe
Rest in Peace
Damping Sphere
Path to Exile

Quarter Finalist – Affinity – James Foord

Creatures (24)
Ornithopter
Memnite
Signal Pest
Steel Overseer
Arcbound Ravager
Vault Skirge
Etched Champion
Hazoret the Fervent

Spells (17)
Mox Opal
Springleaf Drum
Galvanic Blast
Cranial Plating
Experimental Frenzy
Cavalcade of Calamity
Lands (18)
Darksteel Citadel
Inkmoth Nexus
Blinkmoth Nexus
Glimervoid
Island
Mountain

Sideboard (15)
Grafdigger's Cage
Bitter Blossom
Karn, Scion of Urza
Welding Jar
Master of Etherium
Etched Champions
Rest in Peace
Ghirapur Aethergrid
Blood Moon

Quarter Finalist – UR Phoenix – Noah Greenwood

Creatures (8)
Arclight Phoenix
Thing in the Ice

Spells (34)
Aria of Flame
Opt
Sleight of Hand
Surgical Extraction
Spell Pierce
Thought Scour
Serum Visions
Lava Dart
Flame Slash
Magmatic Sinkhole
Faithless Looting
Manamorphose
Lightning Bolt
Finale of Promise
Lands (18)
Island
Spirebluff Canal
Mountain
Scalding Tarn
Steam Vents
Fiery Islet
Flooded Strand

Sideboard (14)
Ravenous Trap
Spell Pierce
Force of Negation
Narset Parter of Veils
Blood Moon
Abrade
Saheeli, Sublime Artificer
Crackling Drake
Flame Slash
Anger of the Gods
Aria of Flame

Quarter Finalist – BR Hollow One – Sam Hutchings

Creatures (17)
Hollow One
Street Wraith
Flamewake Phoenix
Flameblade Adept
Gurmag Angler
Tasagur, the Golden Fang

Spells (22)
Burning Inquiry
Goblin Lore
Lightning Bolt
Faithless Looting
Fatal Push
Dismember
Lands (21)
Bloodstained Mire
Blood Crypt
Swamp
12 Mountain

Sideboard (11)
Thoughtseize
Flameblade Adept
Insolent Neonate
Layline of the Void

Quarter Finalist – Merfolk – Vicky Makin

Creatures (26)
Benthic Biomancer
Mistcaller
Phantasmal Image
Merfolk Trickster
Silvergill Adept
Master of Waves
Master of the Pearl Trident
Lord of Atlantis

Spells (14)
Force of Negation
Echoing Truth
Spreading Seas
Aether Vial
Lands (20)
Cavern of Souls
Faerie Conclave
Waterlogged Grove
Mutavault
Oboro, Palace in the Clouds
Snow-Covered Island
Island

Sideboard (15)
Relic of Progenitus
Deprive
Thassa, God of the Sea
Phyrexian Revoker
Tectonic Edge
Dismember
Ceremonious Rejection

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *