European Modern Series Qualifier – Mystic Games – 14/7/19 – 18 players

Winner – Jund – David Calf
Runner-up – Mono Red Phoenix – Nathan Hills
Semi-Finalist – GB Elves – Katie Roberts
Semi-Finalist – Urza Sword – Alex Hiller
Quarter Finalist – Infect – Luke Ankers
Quarter Finalist – UW Control – Harry Khoo
Quarter Finalist – Titanshift – Oliver Murray
Quarter Finalist – Humans – Alvaro Encinas Diez

Winner – Jund – David Calf

Creatures (12)
Tarmogoyf
Scavenging Ooze
Dark Confidant
Bloodbraid Elf

Spells (24)
Inquisition of Kozilek
Thoughtseize
Fatal Push
Lightning Bolt
Wrenn and Six
Assassin's Trophy
Abrupt Decay
Liliana of the Veil
Maelstrom Pulse
Kolaghan's Command
Lands (24)
Swamp
Mountain
Forest
Blackcleave Cliffs
Overgrown Tomb
Blood Crypt
Stomping Ground
Raging Ravine
Verdant Catacombs
Bloodstained Mire
Wooded Foothills
Barren Moor

Sideboard (15)
Plague Engineer
Liliana, the Last Hope
Collective Brutality
Engineered Explosives
Fulminator Mage
Leyline of the Void
Surgical Extraction
Grafdigger's Cage

Runner-up – Mono Red Phoenix – Nathan Hills

Creatures (14)
Arclight Phoenix
Monastery Swiftspear
Soul-Scar Mage
Bedlam Reveler

Spells (29)
Lava Spike
Lightning Bolt
Gut Shot
Lava Dart
Finale of Promise
Manamorphose
Light Up the Stage
Faithless Looting
Forked Bolt
Lands (17)
17 Mountain

Sideboard (16)
Surgical Extraction
Hazoret the Fervent
Shrine of Burning Rage
Blood Moon
Abrade
Eidolon of the Great Revel
Molten Rain
Dragon's Claw
Shattering Spree
Rending Volley
Alpine Moon

Semi-Finalist – GB Elves – Katie Roberts

Creatures (36)
Llanowar Elves
Elvish Mystic
Elves of Deep Shadow
Heritage Druid
Elvish Archdruid
Elvish Clancaller
Shaman of the Pack
Ezuri, Renegade Leader
Scavenging Ooze
Dwynen's Elite

Spells (6)
Collected Company
Lead the stampede
Lands (18)
Blooming Marsh
Gilt-Leaf Palace
Nurturing Peatland
Horizon Canopy
Cavern of Souls
Forest

Sideboard (15)
Lead the Stampede
Damping Sphere
Scavenging Ooze
Stain the Mind
Layline of the Void
Assassin's Trophy
Reclamation Sage

Semi-Finalist – Urza Sword – Alex Hiller

Creatures (7)
Goblin Engineer
Urza, Lord High Artificer

Spells (33)
Mox Opal
Mishra's Bauble
Arcum's Astrolabe
Pithing Needle
Pyrite Spellbomb
Nihil Spellbomb
Grafdigger's Cage
Mind Stone
Thoptor Foundry
Sword of the Meek
Time Sieve
Ichor Wellspring
Ensnaring Bridge
Whir of Invention
Teferi, Time Raveler
Spine of Ish Sah
Lands (20)
Polluted Delta
Flooded Strand
Prismatic Vista
Stem Vents
Hallowed Fountain
Watery Grave
Snow-Covered Island
Snow-Covered Swamp
Snow-Covered Mountain
Darkslick Shores

Sideboard (15)
Tezzeret, Agent of Bolas
Spellskite
Damping Sphere
Wear//Tear
Ceremonious Rejection
Battle of the Bridge
Dead of Winter
Fatal Push
Karn, Scion of Urza
Sai. Master Thopterist
Welding Jar

Quarter Finalist – Infect – Luke Ankers

Creatures (14)
Glistener Elf
Noble Hierarch
Blighted Agent
Spellskite
Dryad Arbor

Spells (27)
Distortion Strike
Blossoming Defence
Groundswell
Might of Old Krosa
Mutagenic Growth
Scale Up
Spell Pierce
Vines of the Vastwood
Apostle's Blessing
Lands (19)
Forest
Breeding Pool
Waterlogged Grove
Misty Rainforest
Wooded Foothills
Verdant Catacombs
Pendle Haven
Inkmoth Nexus

Sideboard (15)
Spellskite
Viridian Corrupter
Ceremonious Rejection
Distortion Strike
Nature's Claim
Shaper's Sanctuary
Spell Pierce
Dismember
Wild Defiance
Force of Vigour
Nissa, Voice of Zendikar
Grafdigger's Cage

Quarter Finalist – UW Control – Harry Khoo

Creatures (5)
Snapcaster Mage
Vendilion Clique

Spells (31)
Oust
Path to Exile
Opt
Surgical Extraction
Spell Snare
Mana Leak
Narset Parter of Veils
Teferi, Time Raveler
Force of Negation
Timely Reinforcements
Supreme Verdict
Jace, the Mind Sculptor
Cryptic Command
Teferi, Hero of Dominaria
Logic Knot
Search for Azcanta
Detention Sphere
Lands (24)
Celestial Colonnade
Field of Ruin
Flooded Strand
Hallowed Fountain
Glacial Fortress
Prismatic Vista
Island
Plains

Sideboard (15)
Stony Silence
Rest in Peace
Wrath of God
Celestial Purge
Dovins Veto
Disdainful Stroke
Baneslayer Angel
Surgical Extraction
Timely Reinforcements
Monastery Mentor

Quarter Finalist – Titanshift – Oliver Murray

Creatures (10)
Courser of Kruphix
Sakura-Tribe Elder
Primeval Titan

Spells (23)
Flame Slash
Summoner's Pact
Explore
Khalni Heart Expedition
Anger of the Gods
Farseek
Lightning Bolt
Search for Tomorrow
Scapeshift
Lands (27)
Valakut, the Molten Pinnacle
Wooded Foothills
Windswept Heath
Cinder Glade
Stomping Ground
Sheltered Thicket
Mountain
Forest

Sideboard (15)
Reclamation Sage
Mwonvuli Acid-Moss
Carnage Tyrant
Force of Vigor
Ancient Grudge
Tireless Tracker
Damping Sphere
Obstinate Baloth
Relic of Progenitus
Grafdigger's Cage

Quarter Finalist – Humans – Alvaro Encinas Diez

Creatures (37)
Noble Hierarch
Champion of the Parish
Meddling Mage
Thalia's Lieutenant
Thalia, Guardian of Thraben
Kitesail Freebooter
Deputy of Detention
Mantis Rider
Reflector Mage
Phantasmal Image

Spells (4)
Aether Vial
Lands (19)
Ancient Ziggurat
Cavern of Souls
Unclaimed Territory
Horizon Canopy
Waterlogged Grove
Island
Plains

Sideboard (15)
Militia Bugler
Dismember
Kabal, Consul of Allocation
Damping Sphere
Auriok Champion
Knight of Autumn
Grafdigger's Cage
Stony Silence

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *