Fan Boy Three – 3-3-18

Usama Sajjad – UB Control – Winner
Luke Southworth – Abzan Tokens – Runner-Up
Daniel Tweed – UB Control – Semi-Finalist
Levi Mochan – GR Monsters – Semi-Finalist
Dave Fairweather – Sultai Constrictor – Quarter Finalist
Alfie Bennett – Mono Red – Quarter Finalist
Rob Catton – Grixis Energy – Quarter Finalist
Kat Donohue – Mono Red – Quarter Finalist

Usama Sajjad – UB Control – Winner

Creatures (6)
Torrential Gearhulk
The Scarab God

Spells (28)
Disallow
Fatal Push
Essence Scatter
Glimmer of Genius
Moment of Craving
Commit//Memory
Hieroglyphic Illumination
Hour of Glory
Vraska's Contempt
Search for Azcanta
Lands (26)
Island
Swamp
Drowned Catacomb
Fetid Pool
Field of Ruin
Evolving Wilds

Sideboard (15)
Negate
Arguel's Blood Fast
Contraband Kingpin
Duress
Bontu's Last Reckoning
Deadeye Tracker
Gifted Aetherborn
Golden Demise
Kefnet the Mindful
Moment of Craving

Luke Southworth – Abzan Tokens – Runner-Up

Creatures (4)
Anointer Priest

Spells (33)
Fatal Push
Settle the Wreckage
Start//Finish
Fumigate
Anointed Procession
Hidden Stockpile
Legion's Landing
Renegade Map
Cast Out
Baffling End
Ixalan's Binding
Vraska, Relic Seeker
Lands (23)
Concealed Courtyard
Evolving Wilds
Plains
Shefet Dunes
Swamp
Ifnir Deadlands
Field of Ruin
Forest

Sideboard (15)
Duress
Arguel's Blood Fast
Ixalan's Binding
Lost Legacy
Sunscourge Champion
Profane Procession
Settle the Wreckage
Tendershoot Dryad
Vraska, Relic Seeker

Daniel Tweed – UB Control – Semi-Finalist

Creatures (6)
Torrential Gearhulk
The Scarab God

Spells (28)
Disallow
Fatal Push
Glimmer of Genius
Vraska's Contempt
Essence Scatter
Moment of Craving
Censor
Commit//Memory
Hieroglyphic Illumination
Search for Azcanta
Treasure Map
Lands (26)
Island
Swamp
Drowned Catacombs
Fetid Pools
Field of Ruin
Ifnir Deadlands

Sideboard (15)
Contraband Kingpin
Duress
Deadeye Tracker
Negate
Arguel's Blood Fast
Commit//Memory
Golden Demise
Moment of Craving
Nezahal, Primal Tide

Levi Mochan – GR Monsters – Semi-Finalist

Creatures (26)
Earthshaker Khenra
Glorybringer
Jadelight Ranger
Merfolk Branchwalker
Rekindling Phoenix
Resilient Khenra
Rhonas the Indomitable
Hazoret the Fervent
Pia Nalaar

Spells (9)
Abrade
Magma Spray
Struggle//Survive
Lands (25)
Mountain
Forest
Rootbound Crag
Sheltered Thicket
Hashep Oasis

Sideboard (15)
Atzocan Archer
Carnage Tyrant
Chandra, Torch of Defiance
Deathgorge Scavenger
Dire Fleet Daredevil
Thrashing Brontodon
Blossoming Defence
Chandra's Defeat
Magma Spray

Dave Fairweather – Sultai Constrictor – Quarter Finalist

Creatures (26)
Bristling Hydra
Glint-Sleeve Siphoner
Walking Ballista
Winding Constrictor
Jadelight Ranger
Rishkar, Peema Renegade
Servant of the Conduit
The Scarab God
Verdurous Gearhulk

Spells (11)
Fatal Push
Blossoming Defence
Vraska's Contempt
Hadana's Climb
Lands (23)
Aether Hub
Blooming Marsh
Botanical Sanctum
Fetid Pools
Forest
Field of Ruin
Hashep Oasis
Ifnir Deadlands
Island
Swamp

Sideboard (15)
Duress
Negate
Cartouche of Ambition
Shaper's Sanctuary
Thrashing Brontodon
Vraska's Contempt
Lost Legacy

Alfie Bennett – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (25)
Ahn-Crop Crasher
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Fanatical Firebrand
Hazoret the Fervent
Scrapheap Scrounger
Pia Nalaar

Spells (11)
Lightning Strike
Shock
Abrade
Chandra, Torch of Defiance
Lands (24)
16 Mountains
Dragonskull Summit
Swamp

Sideboard (15)
Glorybringer
Aethersphere Harvester
Hour of Glory
Magma Spray
Abrade
Angrath, the Flame-Chained
Chandra's Defeat
Dire Fleet Poisoner
Pia Nalaar
Treasure Map

Rob Catton – Grixis Energy – Quarter Finalist

Creatures (17)
Glint-Sleeve Siphoner
Glorybringer
Whirler Virtuoso
Champion of Wits
The Scarab God
Pia Nalaar

Spells (17)
Harnessed Lightning
Vraska's Contempt
Magma Spray
Abrade
Cut//Ribbons
Chandra, Torch of Defiance
Angrath, the Flame-Chained
Lands (26)
Aether Hub
Canyon Slough
Spirebluff Canal
Dragonskull Summit
Drowned Catacombs
Fetid Pools
Mountain
Field of Ruin
Island
Swamp

Sideboard (15)
Duress
Negate
Chandra's Defeat
Gonti, Lord of Luxury
Abrade
Arguel's Blood Fast
Doomfall
River's Rebuke
Sweltering Suns

Kat Donohue – Mono Red – Quarter Finalist

Creatures (26)
Ahn-Crop Crasher
Bomat Courier
Earthshaker Khenra
Hazoret the Fervent
Soul Scar Mage
Kari Zev, Skyship Raider
Goblin Trailblazer
Glorybringer

Spells (12)
Lightning Strike
Shock
Abrade
Magma Spray
Lands (22)
16 Mountain
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Aethersphere Harvester
Chandra's Defeat
Chandra, Torch of Defiance
Harsh Mentor
Insult//Injury
Pia Nalaar
Abrade
Glorybringer
Invigorated Rampage

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *