MCQ – Dark Sphere – 31/8/2019

Winner – E-Tron – James Staples
Runner-up – Jund – Joao Choa
Semi-Finalist – Dredge – Dominic Saunders
Semi-Finalist – Mono Red Prowess – Will Bezzant
Quarter Finalist – Mono Green Tron – Matt Brown
Quarter Finalist – Bant Snow – Joshua Buchan
Quarter Finalist – Jund – Roy Raftery
Quarter Finalist – 4C Creature Aggro – John Feuerstein

Swiss standings in parenthesis
Winner – E-Tron – James Staples (6th)

Creatures (13)
Simian Spirit Guide
Matter Reshaper
Thought-Knot Seer
Reality Smasher
Endbringer

Spells (23)
Ugin, the Ineffable
Karn, the Great Creator
Walking Ballista
All is Dust
Dismember
Warping Wail
Expedition Map
Chalice of the Void
Mind Stone
Relic of Progenitus
Lands (24)
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Urza’s Tower
Eldrazi Temple
Wastes
Blast Zone
Ghost Quarter
Scavenger Grounds
Cavern of Souls
Seagate Wreckage

Sideboard (15)
Ravenous Trap
Spatial Contortion
Ensnaring Bridge
Torpor Orb
Liquimetal Coating
Mycosynth Lattice
Wurmcoil Engine
Relic of Progenitus
Tormod’s Crypt
Mystic Forge
Walking Ballista
Sorcerous Spyglass
Grafdiggers Cage

Runner-Up – Jund – João Choca (1st)

Creatures (11)
Tarmogoyf
Scavenging Ooze
Tireless Tracker
Bloodbraid Elf
Seasoned Pyromancer

Spells (25)
Wrenn & 6
Liliana of the Veil
Vraska, Golgari Queen
Lightning Bolt
Inquisition of Kozilek
Kolaghan’s Command
Thoughtseize
Fatal Push
Assassin’s Trophy
Slaughter Pact
Lands (24)
Verdant Catacombs
Blackcleave Cliffs
Bloodstained Mire
Nurturing Peatland
Overgrown Tomb
Swamp
Wooded Foothills
Blood Crypt
Forest
Ghost ¼
Mountain
Raging Ravine
Stomping Ground

Sideboard (15)
Fulminator Mage
Anger of the Gods
Ashiok, Dream Render
Collector Ouphe
Damnation
Duress
Grafdigger’s Cage
Kalitas, Traitor of Ghet
Liliana, the Last Hope
Plague Engineer
Shatterstorm
Surgical Extraction

Semi-finalist – Dredge – Dominic Saunders (4th)

Creatures (18)
Narcomoeba
Bloodghast
Prized Amalgam
Stinkweed Imp
Golgari Thug

Spells (22)
Tome Scour
Shriekhorn
Life from the Loam
Conflagrate
Creeping Chill
Cathartic Reunion
Lands (20)
Bloodstained Mire
Arid Mesa
Mountain
Copperline Gorge
Forgotten Cave
Stomping Ground
Scalding Tarn
Gemstone Mine
Blood Crypt
Steam Vents
Wooded Foothills
City of Brass

Sideboard (15)
Blast Zone
Thoughtseize
Lightning Axe
Nature’s Claim
Damping Sphere
Ancient Grudge
Abrupt Decay
Ravenous Trap

Semi-finalist – Mono Red Prowess – Will Bezzant (7th)

Creatures (15)
Soul-Scar Mage
Monastery Swiftspear
Runaway Steam-Kin
Bedlam Reveler

Spells (27)
Lightning Bolt
Lava Spike
Gut Shot
Lava Dart
Crash Through
Manamorphose
Light up the Stage
Experimental Frenzy
Lands (18)
14 Mountain
Sunbaked Canyon
Fiery Islet

Sideboard (15)
Abrade
Smash to Smithereens
Searing Blood
Flame Slash
Blood Moon
Alpine Moon
Seasoned Pyromancer
Experimental Frenzy

Quater-finalist – Mono Green Tron – Matt Brown (5th)

Creatures (8)
Walking Ballista
Wurmcoil Engine
Worldbreaker
Ulamog, the Ceaseless Hunger
Emrakul, the Promised End

Spells (33)
Karn Liberated
Ugin, the Spirit Dragon
Karn, the Great Creator
Ancient Stirrings
Sylvan Scrying
Dismember
Expedition Map
Chromatic Star
Chromatic Sphere
Oblivion Stone
Lands (19)
Urza’s Tower
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Forest
Blast Zone
Sanctum of Ugin

Sideboard (15)
Mycosynth Lattice
Walking Ballista
Tormod’s Crypt
Witchbane Orb
Trinisphere
Relic of Progenitus
Mystic Forge
Liquimetal Coating
Ensnaring Bridge
Thragtusk
Nature’s Claim
Veil of Summer

Quater-finalist – Bant Snow – Joshua Buchan (3rd)

Creatures (24)
Ice Fang Coatl
Coiling Oracle
Wall of Omens
Wall of Blossoms
Soulherder
Eternal Witness
Watcher for Tomorrow
Deputy of Detention
Knight of Autumn
Reflector Mage
Venser, Shaper Savant
Thragtusk

Spells (14)
Path to Exile
Ephemerate
Force of Negation
Time Warp
Jace, the Mind Sculptor
Teferi, Time Render
Lands (22)
x Snow-Covered Plains
x Snow-Covered Island
x Snow-Covered Forest
Windswept Heath
Flooded Strand
Misty Rainforest
Prismatic Vista
Breeding Pol
Temple Garden
Hallowed Fountain
Prairie Stream
Canopy Vista

Sideboard (15)
Grafdigger’s Cage
Path to Exile
Ceremonious Rejection
Weather the Storm
Celestial Purge
Stony Silence
Disdainful Stroke
Teferi, Time Raveler
Deputy of Detention
Knight of Autumn
Ashiok, Dream Render
Thragtusk

Quater-finalist – Jund – Roy Raftery (2nd)

Creatures (12)
Scavenging Ooze
Tarmogoyf
Bloodbraid Elf
Seasoned Pyromancer

Spells (24)
Liliana of the Veil
Wrenn & Six
Lightning Bolt
Fatal Push
Inquisition of Kozilek
Thoughtseize
Assassin’s Trophy
Maelstrom Pulse
Kolaghan’s Command
Lands (24)
Swamp
Mountain
Forest
Verdant Catacombs
Blood Crypt
Stomping Ground
Overgrown Tomb
Blackcleave Cliffs
Wooden Foothills
Bloodstained Mine
Nurturing Peatland
Raging Ravine

Sideboard (15)
Huntmaster of the Fells
Nihil Spellbomb
Chandra, Torch of Defiance
Fulminator Mage
Ancient Grudge
Surgical Extraction
Plague Engineer
Collective Brutality
Liliana, the Last Hope

Quater-finalist – 4C Creature Aggro – John Feuerstein (8th)

Creatures (28)
Hexdrinker
Wild Nacatl
Noble Hierarch
Tarmogoyf
Qasali Pridemage
Voltaic Brawler
Gruul Spellbreaker
Mantis Rider
Bloodbraid Elf

Spells (10)
Path to Exile
Lightning Bolt
Lightning Helix
Domri, Anarch of Bolas
Lands (22)
Sunbaked Canyon
Flooded Strand
windswept Heath
wooded foothills
stomping grounds
Steam Vents
Breeding Pool
Temple Garden
Sacred Foundry
Plains
Forest
Copperline Gorge
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Hazoret the Fervent
Chandra Torch of Defiance
Engineered Explosives
Cindervines
Spell Pierce
Negate
Scavenging Ooze
Knight of Autumn
Dromoka’s Command
Declaration in Stone
Collector Ouphe
Liked it? Take a second to support StandardJack on Patreon!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *