Missing Geek – 23/9/18 – 18 players

Winner – Jund – Jonas Erbe
Runner-up – Bridgevine – George Stuart
Semi-Finalist – UW Control – Daniel Gilson
Semi-Finalist – Burn – Michael Dunn
Quarter Finalist – Bant Spirits – Craig Mckeegan
Quarter Finalist – Mono G Tron – Kristian Barlow
Quarter Finalist – Counters Company – Ruben Marti
Quarter Finalist – 5C Shadow – Charles Foster

Meta Breakdown:
Jund 2
Dredge 1
UW Control 2
UB Mill 1
Storm 1
Tron 1
Bridgevine 1
Counters Company 1
Skred Dragons 1
Burn 2
Mono W Belcher 1
Bant Spirits 1
Ponza 1
GDS 1
5C Shadow 1

Winner – Jund – Jonas Erbe

Creatures (16)
Tarmogoyf
Dark Confidant
Kalitas, Traitor of Ghet
Scavenging Ooze
Bloodbraid Elf

Spells (21)
Collective Brutality
Liliana of the Veil
Liliana, the Last Hope
Inquisition of Kozilek
Thoughtseize
Lightning Bolt
Fatal Push
Abrupt Decay
Maelstrom Pulse
Kolaghan’s Command
Lands (24)
Raging Ravine
Verdant Catacombs
Bloodstained Mire
Field of Ruin
Wooded Foothills
Overgrown Tomb
Blood Crypt
Stomping Ground
Blackcleave Cliffs
Swamp
Forest
Mountain

Sideboard (15)
Ancient Grudge
Engineered Explosives
Collective Brutality
Fulminator Mage
Golgari Charm
Languish
Nihil Spellbomb
Obstinate Baloth
Pithing Needle
Surgical Extraction
Anger of the Gods

Runner-up – Bridgevine – George Stuart

Creatures (34)
Bloodghast
Hangarback Walker
Walking Ballista
Insolent Neonate
Goblin Bushwhacker
Viscera Seer
Stitcher's Supplier
Vengevine
Gravecrawler
Greater Gargadon

Spells (9)
Bridge from Below
Collective Brutality
Faithless Looting
Lands (17)
Bloodstained Mire
Stomping Ground
Blood Crypt
Blackcleave Cliffs
Wooded Foothills
Mountain

Sideboard (15)
Thoughtseize
Lightning Axe
Blasphemous Act
Leyline of the Void
Destructive Revelry
Ingot Chewer

Semi-Finalist – UW Control – Daniel Gilson

Creatures (4)
Snapcaster Mage
Vendilion Clique

Spells (31)
Search for Azcanta
Detention Sphere
Supreme Verdict
Crucible of Worlds
Cryptic Command
Ancestral Vision
Condemn
Jace, the Mind Sculptor
Logic Knot
Mana Leak
Negate
Teferi, Hero of Dominaria
Terminus
Timely Reinforcements
Hieroglyphic Illumination
Opt
Path to Exile
Lands (25)
Celestial Colonnade
Field of Ruin
Hallowed Fountain
Glacial Fortress
Flooded Strand
Ghost Quarter
Plains
Island

Sideboard (13)
Spell Queller
Vendilion Clique
Celestial Purge
Disdainful Stroke
Timely Reinforcements
Stony Silence
Surgical Extraction
Blessed Alliance
Dispel
Lyra Dawnbringer
Negate

Semi-Finalist – Burn – Michael Dunn

Creatures (13)
Eidolon of the Great Revel
Goblin Guide
Monastery Swiftspear
Grim Lavamancer

Spells (28)
Rift Bolt
Boros Charm
Lightning Bolt
Searing Blaze
Lava Spike
Lightning Helix
Skullcrack
Lands (19)
Bloodstained Mire
Wooded Foothills
Inspiring Vantage
Sacred Foundry
Stomping Ground
Mountain

Sideboard (15)
Relic of Progenitus
Surgical Extraction
Path to Exile
Destructive Revelry
Searing Blood
Exquisite Firecraft

Quarter Finalist – Bant Spirits – Craig Mckeegan

Creatures (29)
Noble Hierarch
Mausoleum Wanderer
Rattlechains
Phantasmal Image
Selfless Spirit
Spell Queller
Supreme Phantom
Drogskol Captain
Geist of Saint Traft

Spells (10)
Path to Exile
Collected Company
Aether Vial
Lands (21)
Windswept Heath
Misty Rainforest
Flooded Strand
Horizon Canopy
Botanical Sanctum
Temple Garden
Seachrome Coast
Hallowed Fountain
Breeding Pool
Cavern of Souls
Moorland Hunt
Island
Forest
Plains

Sideboard (15)
Rest in Peace
Gaddock Teeg
Stony Silence
Thalia, Guardian of Thraben
Unified Will
Geist of Saint Traft
Dromoka's Command
Disdainful Stroke

Quarter Finalist – Mono G Tron – Kristian Barlow

Creatures (11)
Wurmcoil Engine
World Breaker
Ulamog, the Ceaseless Hunger
Walking Ballista
Emrakul, the Promised End

Spells (30)
Karn Liberated
Expedition Map
Ancient Stirrings
Chromatic Sphere
Chromatic Star
Sylvan Scrying
Ugin, the Spirit Dragon
Oblivion Stone
Lands (19)
Urza’s Tower
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Urza's Factory
Sanctum of Ugin
Ghost Quarter
Forest

Sideboard (15)
Ghost Quarter
Grafdigger's Cage
Nature’s Claim
Thragtusk
Surgical Extraction
Spatial Contortion
Spellskite

Quarter Finalist – Counters Company – Ruben Marti

Creatures (31)
Birds of Paradise
Noble Hierarch
Duskwatch Recruiter
Devoted Druid
Fiend Hunter
Qasali Pridemage
Vizier of Remedies
Tidehollow Sculler
Eternal Witness
Kitchen Finks
Shalai, Voice of Plenty
Viscera Seer
Avacyn Pilgrim
Walking Ballista
(unreadable) Renegade

Spells (8)
Collected Company
Chord of Calling
Lands (21)
Pendelhaven
Windswept Heath
Overgrown Tomb
Forest
Plains
Swamp
Temple Garden
Llanowar Wastes
Gavony Township

Sideboard (15)
Damping Sphere
Lingering Souls
Mirran Crusader
Orzhov Pontiff
Burrenton Forge-Tender
Shalai, Voice of Plenty
Reclamation Sage
Path to Exile
Dismember
Qasali Pridemage

Quarter Finalist – 5C Shadow – Charles Foster

Creatures (14)
Death's Shadow
Tarmogoyf
Grim Flayer
Snapcaster Mage
Street Wraith

Spells (28)
Liliana of the Veil
Fatal Push
Lightning Bolt
Dismember
Abrupt Decay
Temur Battle Rage
Stubborn Denial
Traverse the Ulvenwald
Thoughtseize
Inquisition of Kozilek
Mishra's Bauble
Lands (18)
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Breeding Pool
Forest
Overgrown Tomb
Polluted Delta
Swamp
Verdant Catacombs
Watery Grave

Sideboard (15)
Godless Shrine
Island
Stubborn Denial
Disdainful Stroke
Collective Brutality
Abrupt Decay
Lingering Souls
Liliana, the Last Hope
Radiant Flames
Maelstrom Pulse
Engineered Explosives
Liked it? Take a second to support StandardJack on Patreon!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *