Patriot Games – 18-11-17

Quarters: Matt Linley
Harry Rayson
Lewis Marchbank
Callum Bousfield
Semis: Tomasz Kozera
Harry Dunn
Runner Up: Sam Hutson
Winner: Rob Catton

Matt Linley – Sultai Energy – Quarter Finalist

Creatures (25)
Glint-Sleeve Siphoner
Hostage Taker
Longtusk Cub
Rishkar, Peema Renegade
Walking Ballista
Rogue Refiner
The Scarab God
Winding Constrictor

Spells (14)
Attune with Aether
Blossoming Defense
Fatal Push
Vraska’s Contempt
Lands (21)
Aether Hub
Blooming Marsh
Island
Forest
Swamp
Fetid Pools
Botanical Sanctum

Sideboard (15)
Appetite for the Unnatural
The Scarab God
Deathgorge Scavenger
Die Young
Duress
Essence Scatter
Negate
Nissa, Steward of Elements

Rob Catton – 4-Colour Energy – Winner

Creatures (23)
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
The Scarab God

Spells (15)
Attune with Aether
Chandra, Torch of Defiance
Vraska, Relic Seeker
Magma Spray
Harnessed Lightning
Abrade
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Forest
Mountain
Island
Swamp
Rootbound Crag
Sheltered Thicket

Sideboard (15)
Chandra’s Defeat
Negate
Abrade
Appetite for the Unnatural
Cartouche of Ambition
Supreme Will
Vizier of Many Faces
Deathgorge Scavenger
Confiscation Coup

Callum Bousfield – 4-Colour Energy – Quarter Finalist

Creatures (23)
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
The Scarab God
Vizier of Many Faces

Spells (15)
Attune with Aether
Chandra, Torch of Defiance
Vraska, Relic Seeker
Magma Spray
Harnessed Lightning
Abrade
Lands (22)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Forest
Mountain
Island
Swamp
Rootbound Crag
Sheltered Thicket

Sideboard (15)
Cartouche of Ambition
Vizier of Many Faces
Magma Spray
Chandra’s Defeat
Spell Pierce
Negate
Appetite for the Unnatural
Deathgorge Scavenger
Nissa, Steward of Elements
Confiscation Coup

Harry Rayson – Temur Energy – Quarter Finalist

Creatures (23)
Longtusk Cub
Servant of the Conduit
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer

Spells (15)
Chandra, Torch of Defiance
Sweltering Suns
Attune with Aether
Confiscation Coup
Skysovereign, Consul Flagship
Harnessed Lightning
Abrade
Shock
Lands (22)
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Aether Hub
Sheltered Thicket
Rootbound Crag
Forest
Mountain
Island

Sideboard (15)
Shock
Confiscation Coup
Negate
Essence Scatter
Aether Meltdown
Heroic Intervention
Deathgorge Scavenger
Sweltering Suns
Nissa, Steward of Elements
Appetite for the Unnatural
Disallow

Tomasz Kozera – Ramunap Red – Semi-Finalist

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Ahn-Crop Crasher
Kari Zev, Skyship Raider
Harsh Mentor
Glorybringer
Hazoret the Fervent

Spells (11)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (24)
15 Mountain
Ramunap Ruins
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Chandra, Torch of Defiance
Sweltering Suns
Harsh Mentor
Kari Zev's Expertise
Magma Spray
Pia Nalaar
Rampaging Ferocidon
Aethersphere Harvester
Glorybringer

Harry Dunn – 5-Colour Energy – Semi-Finalist

Creatures (24)
Servant of the Conduit
Longtusk Cub
Rogue Refiner
Whirler Virtuoso
Bristling Hydra
Glorybringer
The Scarab God
Commit//Memory

Spells (14)
Essence Scatter
Ajani, Unyielding
Attune with Aether
Chandra, Torch of Defiance
Harnessed Lightning
Abrade
Lands (23)
Aether Hub
Botanical Sanctum
Spirebluff Canal
Forest
Mountain
Island
Swamp
Plains
Rootbound Crag

Sideboard (15)
Abrade
Jace's Defeat
River's Rebuke
Glimmer of Genius
Torrential Gearhulk
Chandra’s Defeat
Negate
Appetite for the Unnatural
Confiscation Coup

Lewis Marchbank – Jeskai God-Pharaoh’s Gift – Quarter Finalist

Creatures (17)
Minister of Inquiries
Champion of Wits
Combat Celebrant
Vizier of Many Faces
Chaos Maw

Spells (24)
Madcap Experiment
Refurbish
God-Pharaoh's Gift
Chart a Course
Cathartic Reunion
Strategic Planning
Lands (19)
Spirebluff Canal
Inspiring Vantage
Aether Hub
Ipnu Rivulet
Island
Mountain

Sideboard (15)
The Locust God
Magma Spray
Chaos Maw
Negate
Spell Pierce
Baral, Chief of Compliance
Padeem, Consul of Innovation

Sam Hutson – Ramunap Red – Runner-Up

Creatures (25)
Bomat Courier
Soul-Scar Mage
Earthshaker Khenra
Kari Zev, Skyship Raider
Harsh Mentor
Rampaging Ferocidon
Hazoret the Fervent

Spells (11)
Shock
Lightning Strike
Abrade
Lands (24)
14 Mountain
Ramunap Ruins
Sunscorched Desert
Scavenger Grounds

Sideboard (15)
Blazing Volley
Chandra, Torch of Defiance
Magma Spray
Chandra's Defeat
Pia Nalaar
Abrade
Aethersphere Harvester
Glorybringer
Liked it? Take a second to support StandardJack on Patreon!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *